پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
13:49:40 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آرمان‌های قرآن را در هندسه «هنر» بریزیم/شعری با گستره «هدی للناس»
آرمان‌های قرآن را در هندسه «هنر» بریزیم/شعری با گستره «هدی للناس»
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد میرعمادی در اختتامیه دومین جشنواره ملی شعر آیات با طرح این سوال که ما نسبت به قرآن چه رسالت و وظیفه ای داریم، اظهار داشت: همه مسلمانان در برابر قرآن مسئول هستند چون قرآن برای هدایت انسان ها است و کسانیکه از آن بهره مند می شوند […]

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد میرعمادی در اختتامیه دومین جشنواره ملی شعر آیات با طرح این سوال که ما نسبت به قرآن چه رسالت و وظیفه ای داریم، اظهار داشت: همه مسلمانان در برابر قرآن مسئول هستند چون قرآن برای هدایت انسان ها است و کسانیکه از آن بهره مند می شوند در برابر آن نیز مسئول هستند.

وی با بیان اینکه مسئولیت ما در برابر قرآن این است که اهداف و آرمان های قرآن را تحقق ببخشیم، تصریح کرد: برای تحقق اهداف و آرمان های قرآن کریم نیاز به ابزار ویژه ای داریم و باید بدانیم که گستره انجام این رسالت ما چه اندازه است.

اهداف و آرمان های قرآن کریم را بشناسیم

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه برای عمل به رسالت خود باید ابتدا اهداف و آرمان های قرآن کریم را بشناسیم، افزود: وقتی آیات قرآن کریم را بررسی می کنیم متوجه می شویم که اهداف و آرمان های این کتاب الهی متعدد است، دعوت به توحید و مبارزه با طاغوت نخستین هدف قرآن کریم است.

قرآن به دنبال حق محوری و عدالت محوری است

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه مسئله عدالت خواهی و مبارزه با ظلم و فساد و تبعیض دیگر آرمان قران کریم است، ادامه داد: هدف قرآن این است که عدالت در همه صحنه های اجتماعی برقرار شود، عدالت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محقق شود، قرآن به دنبال حق محوری و عدالت محوری است.

خبر جدید  مرگ مادران باردار در لرستان کاهش یافت/ وجود ۱۹۳ تخت اعصاب و روان

وی با بیان اینکه فراخوانی به علم و دانش دیگر آرمان و هدف قرآن کریم است، تصریح کرد: مسئله توجه به عقلانیت و بصیرت از دیگر اهداف قرآن است، قرآن آمده است تا عقلانیت را جامعه حاکم کند.

مسئله آزادی و آزادی خواهی از آرمان های قرآن کریم است

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه مسئله آزادی و آزادی خواهی از دیگر اهداف و آرمان های قرآن کریم است، افزود: مفهوم آزادی از نظر انسان های عاقل رهایی از سلطه و استکبار و ظلم و ستم است، بی بند و باری آزادی نیست بلکه عین اسارت است، آزادی یکی از اهداف مقدس قرآن است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه در شعر آیات سخن از حق و عدالت است، سخن از مبارزه با ظلم و فساد است، شعر آیات شعر آزادی و عدالت است، اظهار داشت: تجلی آیات قران کریم در وحدت، محبت، صلح و عدالت است؛ شعر آیات نیز شعری است که به دنبال تحکیم اخلاق در جامعه است و از آرمان های قرآن کریم نیز اخلاق است.

خبر جدید  جابجایی رایگان زائران اربعین از بدره عراق به کربلا

وی با بیان اینکه اگر در جامعه تاکید می کنیم که عافیت طلبی و دنیا طلبی طرد شود، این تجلی آیات قرآن کریم است، تصریح کرد: شعر آیات شعری است که به مضامین اخلاقی آراسته شده است.

هنر هندسه تاثیرگذار دل ها و جذب کننده افکار و اندیشه ها است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه برای عملی کردن آرمان ها و اهداف قرآن کریم نیاز به ابزار و امکاناتی است، افزود: باید از ابزاری استفاده کنیم که جاذبه داشته باشد، در میان ابزار کلامی، کلامی که بیشترین نفوذ در دل ها را دارد شعر است.

برای هنر قرآنی نمی شود قیمتی تعیین کرد؛ هنر قرآنی، هنر برجسته و شگفتی آور است

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه باید اهداف و آرمان های قرآن کریم را در قالب شعر بریزیم تا تاثیر گذاری و نفوذ آن بیشتر شود، ادامه داد: اگر بخواهیم آیات قرآن کریم را در قالب اشکال و هندسه ای قرار دهیم باید از هنر استفاده کنیم، هنر هندسه تاثیرگذار دل ها و جذب کننده افکار و اندیشه ها است، به همین دلیل شعر آیات مهم است.

خبر جدید  اجرای عمومی نمایش «چریکه ته وار» در لرستان

وی با بیان اینکه کار هنری کردن برای آیات قرآن کریم از تقدس برخوردار است، تصریح کرد: به همین جهت برای هر چیزی می توان ارزشی قائل شد اما برای هنر قرآنی نمی شود قیمتی تعیین کرد؛ هنر قرآنی، هنر برجسته و شگفتی آور است.

شعری در گستره جهانی و با مفهوم «هُدیً لِلنَّاسِ»

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه شعر آیات از جایگاه رفیعی برخوردار است و گسترده کار ما نیز به وسعت هستی است، افزود: باید مفهوم «هُدیً لِلنَّاس» را در نشر شعر آیات در نظر بگیریم، قرآن کتاب هدایت برای انسان ها است و ما تمسک به قرآن و عترت را مایه نجات می دانیم، برای تحقق بخشیدن به آرمان ها و اهداف قرآن کریم باید گستره ای وسیع از جامعه را در نظر بگیریم.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه شاعری که به دنبال شعر آیات است نباید از اهداف و آرمان های قرآن کریم غفلت کند، نباید گستره کار خود را کوچ ببیند، ادامه داد: گستره کار شما شاعران در بخش شعر آیات جهانی است.

وی بر تقویت اقدامات حوزه تهیه و نشر شعر آیات تاکید کرد.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب