دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹
9:02:44 - دوشنبه 26 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آگاهی از وجود فرشتگان نگهبان؛ عامل بازدارنده‌ انسان از گناه
آگاهی از وجود فرشتگان نگهبان؛ عامل بازدارنده‌ انسان از گناه
گروه معارف ـ آگاهی انسان از وجود فرشتگان شهودی که از طرفین چپ و راست از او مراقبت می‌کنند و دمی از او جدا نمی‌شوند، موجب کثرت اطاعت، فرمان‌بری، حمد و ثنای الهی شده و خود عاملی بازدارنده‌ از عصیان است. به گزارش ایکنا از لرستان، بنابر اعتقادات مسلمانان و با بهره‌گیری از متون اسلامی، […]

گروه معارف ـ آگاهی انسان از وجود فرشتگان شهودی که از طرفین چپ و راست از او مراقبت می‌کنند و دمی از او جدا نمی‌شوند، موجب کثرت اطاعت، فرمان‌بری، حمد و ثنای الهی شده و خود عاملی بازدارنده‌ از عصیان است.

به گزارش ایکنا از لرستان، بنابر اعتقادات مسلمانان و با بهره‌گیری از متون اسلامی، قدر مسلم این است که برای ثبت اعمال هر انسانی، دو مامور یا ملک وجود دارد که تا دم مرگ همراه با انسان هستند هرچه را انسان بر زبان می‌‌آورد و هر آن‌چه را که انجام می‌‌دهد، می‌‌نویسند.
آن‌چه مسلم است آن است که انسان در همه حال باید مراقبت خدا را در نظر بگیرد و با تذکر و مراقبه نفس خود و یادآوردی جایگاه آن دو فرشته از انجام معصیت اجتناب کند.
در قرآن‌کریم نیز به صراحت به این مضمون اشاره شده است که «وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لَحافِظینَ. کِراماً کاتِبینَ. یَعْلَمُونَ ما تَفْعَلُون؛ فرشتگان حافظان اعمال انسان‌ها هستند، فرشتگانی نویسنده که ظاهر و باطن و خلوص و ریا و اول و آخر و به هر آن‌چه انجام می‌دهید، اشراف کامل دارند».
یکی‌از ادله‌های محکمه‌پسندی که دلیل بر وجود فرشتگان مراقب انسان است، آن است که رغبت و انگیزه انسان برای دوری و پرهیز از گناه زمانی بیشتر می‌‌شود که بداند خدای رب‌العالمین فرشتگانی را گماشته تا به‌صورت ویژه شاهد و ناظر بر اعمال او باشند.
آگاهی انسان از وجود فرشتگان شهودی که از طرفین چپ و راست از او مراقبت می‌کنند و دمی از او جدا نمی‌شوند، موجب کثرت اطاعت، فرمان‌بری، حمد و ثنای الهی شده و خود عاملی بازدارنده‌ از عصیان است.

خبر جدید  جمع آوری ۵۰ هزار سند دفاع مقدس/ ۵۲ یادمان جنگ در ایلام شناسایی شد

ضرورت کارنامه اعمال، وجود فرشتگان موکل را اثبات می‌کند

دلیل دیگری که وجود و ضرورت فرشتگان موکل و شاهد را از راه عقل اثبات می‌کند، آن است که يكی‌از الزامات روز قیامت، وجود کارنامه عمل انسان است كه ملائكه شهود آن‌را کتابت می‌کنند و در زمانی‌که دادگاه عدل الهی برپا شده و همه چیز بر مقیاس میزان و ترازوست، آن‌را به دست صاحبش می‌دهند و چه حال نیکویی دارند کسانی‌که در آن وانفسای رستاخیز کارنامه خود را به دست راست‌شان می‌دهند.
در خصوص اسماء فرشتگان شهودی که به امر خدا برای ثبت و ضبط اعمال انسان گمارده شده‌اند با علم به این‌که هر انسانی دو موکل مجزا دارد می‌توان گفت که بنابر نص صریح قرآن در آيه ۱۸ سوره مبارکه «ق» با مضمون «مَا يَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ و عَتِيدٌ» به اسامی عام «رقیب» و «عتید» شهره هستند.
در احوالات موکلان همیشه شاهد بر کردار انسان از بدو طلوع زندگی تا روز غروب زندگی، با بهره‌گیری از کتب روایی مسلمانان می‌توان چنین بهره‌برداری کرد که برای هر انسانی دو نفر از فرشتگان موكلند يكی از راست و دیگری از چپ به‌طوری‌که فرشته طرف راست مأمور درج و تایپ حسنات و فرشته جانب چپ مأمور نوشتن سیئات و گناهان است.
خلاصه کلام این‌که علم به وجود فرشتگان موکل و شهود که در همه حال مشغول کتابت اعمال ما از صفر تا صد هستند، تلنگری است برای ما تا به فرموده معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران که فرمودند «عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید» را جامه عمل بپوشیم و کاری نکنیم که فردا از کرده خود پشیمان شویم و یقین بدانیم که فرشته‌ها در حال نوشتن هستند.
انتهای پیام

خبر جدید  بازدید سرلشکر باقری از مناطق تحت حفاظت تیپ ۲۸۴ شهید رستمیداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد