پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
17:20:38 - پنج‌شنبه 22 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ابهام در شمارش شاغلان واقعی لرستان
ابهام در شمارش شاغلان واقعی لرستان
اعلام آمار بیکاری و نرخ ایجاد اشتغال از سوی برخی مسئولان لرستان، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. پس از اعلام این آمار اختلافات بر سر صحت و یا تناقض آن میان مسئولان آغاز شد. هرچند بر اساس آمار رسمی  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، میزان بیکاری کاهش و اشتغال افزایش داشته اما […]

اعلام آمار بیکاری و نرخ ایجاد اشتغال از سوی برخی مسئولان لرستان، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است.

پس از اعلام این آمار اختلافات بر سر صحت و یا تناقض آن میان مسئولان آغاز شد. هرچند بر اساس آمار رسمی  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، میزان بیکاری کاهش و اشتغال افزایش داشته اما مسئولان معتقدند که این آمار با واقعیت تناقض دارد و متولیان امر در ارائه این گزارش مانده‌اند که جریان از چه قرار است؟!

 آمار شاید در ظاهر اعدادی باشد که با فرمول‌های علمی به دست آید اما باید واقعیت‌ها را نشان دهد تا بر اساس وضع موجود و سیر گذشته، مدیران و مسئولان بتوانند تصمیم‌گیری و برنامه ریزی کنند. داده‌های آماری بنیادی ‎ترین اصل برای برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی اساسی‌ترین شاخص برای مدیریت قلمداد می‌شود اما همیشه در لرستان در مورد آمار اعلام‌شده در خصوص اشتغال و بیکاری بحث بوده است.

به عقیده مسئولان و متولیان امر استان، آمار ارائه‌شده در خصوص وضعیت اشتغال و بیکاری ضدونقیض بوده و نمی توان به‌صورت دقیق و متقن آن را به‌عنوان اعداد و ارقام راستی آزمایی شده مدنظر قرار داد و در این زمینه اقدام جدی برای ارائه آمار منطبق با واقعیات جامعه انجام‌نشده است.

این آمار باعث شده که استاندار لرستان و معاونین وی عینک حساسیت به چشم زده و روی این اعداد و ارقام تأمل کنند به‌نحوی‌که در طی چند جلسه کارگروه اشتغالی که در این مدت برگزار شده، در این خصوص بحث شده است.

پیش‌از این استاندار لرستان در مهرماه سال جاری اذعان کرد که شغل ایجادشده در لرستان با آمار کاهش بیکاری هم‌خوانی ندارد.
 

اداره کل کار باید آمارش را درست کند

به گزارش ایسنا، دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان در کارگروه اشتغال استان مورخ ۵ مهرماه سال جاری دراین‌باره گفت: می‌خواهیم ببینیم این ادعای ایجاد شغل در استان چقدر صحت دارد و این رقم  را تا چه حد مرکز آمار ایران تائید می‌کند؟ وقتی ادعا می‌کنیم سه درصد کاهش بیکاری داشتیم این رقم با ایجاد ۲۵ هزار شغل نمی‌شود.

وی بابیان اینکه به دنبال مچ‌گیری نیستم بلکه می‌خواهم بدانم تسهیلات ۶ میلیاردی صندوق کارآفرینی امید چقدر اشتغال ایجاد کرده است؟ افزود: به دنبال این هستیم که اشتغال برنامه‌ریزی‌شده در استان چقدر محقق شده و امسال برنامه‌ریزی صحیح و درستی را  در این راستا داشته باشیم. اداره کل کار باید آمارش را درست کند و برای این ۲۵ هزار شغل پاسخگو باشد و مدیرکل از این موضوع دفاع کند.

خبر جدید  قوانین گمرکی و عوارض تولید، اصلاح ساختاری شوند

خادمی تأکید کرد: باید پایش روی میزان اشتغال استان صورت گیرد و در جاهایی که تولید منجر به اشتغال می‌شود این را جزو اشتغال برنامه‌ریزی‌شده در نظر بگیریم، نباید اشتغال‌های غیرمستقیمی را که از انجام یک سری کارهای عمرانی ایجاد می‌شود جزو سند اشتغال بیاوریم تا به یک رقم دقیق برسیم.

  باوجود تأکید استاندار، ضدونقیض گویی در آمار اشتغال همچنان ادامه دارد…
 

علی آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، روز گذشته در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: تاکنون ۹۹۳ واحد پذیرنده کارورز در سامانه پیش‌بینی‌شده ثبت‌نام کردند. ۹۶۹۳ نفر نیز به‌عنوان کارورز در این سامانه تشخیص داده شدند. تعداد ۳۹۸ واحد هم موفق شدند که کارورز جذب کنند. همچنین ۱۲۰۰ نفر به‌عنوان کارورز برای عقد قرارداد به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: در طرح اشتغال روستایی نیز ۹۹ طرح بررسی‌شده و ۴۲ طرح به تصویب نهایی رسیده است. این طرح‌ها بااعتبار ۴۱۰ میلیارد تومان و ۵۳۷ نفر اشتغال‌زایی در قالب یک برنامه دوساله اجرایی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: در طرح مشاغل خانگی نیز سهم استان ۱۶ میلیارد تومان است که ۱۲۰۰ طرح به بانک معرفی‌شده و ۷۸۳ طرح موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. این تسهیلات توسط بانک‌های ملی و صادرات پرداخت می‌شود.

آشتاب با اشاره به طرح‌های اشتغال فراگیر یادآور شد: این طرح‌ها شامل طرح مشاغل خانگی، اشتغال روستایی و محیط کسب‌وکار است که در این زمینه ۳۷۲۳  طرح به دبیرخانه کارگروه اشتغال واصل‌شده است و با بررسی‌های انجام‌شده رقم سرمایه‌گذاری طرح‌ها ۵۰۸ میلیارد تومان برآورد شده است. اشتغال پیش‌بینی‌شده این طرح‌ها ۱۱ هزار و ۷۱۲ نفر بوده ولی مشکلاتی در حوزه بانک‌ها و نحوه عملکرد سامانه وجود داشت که البته بخشی از آن‌ها هم کشوری بود.

وی ادامه داد: برای مثال یکی از بانک‌ها فقط ۲۵ درصد اعتبارشان ابلاغ‌شده و اعتبار برخی از طرح‌ها به همین دلایل، پرداخت‌ نشده است و سامانه «کارا» نیز روزانه توسط اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی رصد می‌شود.

این گزارش مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب واکنش و انتقاد معاون استاندار از ارائه خلاف واقع آمار بیکاری و اشتغال در استان شد و وی عملکرد اداره کار را غیرقابل‌پذیرش دانست.
 

عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست

گودرز امیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان دراین‌باره گفت: سه هزار و ۷۰۰ طرح اشتغال فراگیر بااعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تصویب‌شده و ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار هم در این زمینه ابلاغ‌شده است.  طبق آمارهایی که از سوی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌شود از این میزان اعتبار هم فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌شده است که ما به این وضعیت انتقاد داریم.

خبر جدید  سرگردانی تعدادی از زوار به دلیل نبود ارز در مرز مهران

وی بابیان اینکه ما اظهارات اداره کار در خصوص مشکلات و ناهماهنگی‌های این زمینه را نمی‌پذیریم، گفت: در جلسه قبل بنا بود که این طرح‌ها در سطح شهرستان‌ها هم بررسی شود و مشکلات مربوط به ثبت در سامانه «کارا» و عقد قراردادها در بانک‌ها، حل شود اما حداقل کار این بود که تا حالا این سامانه و مشکلات مربوط به آن رفع می‌شد. اداره کار برای پیشبرد طرح‌های اشتغال فراگیر حداقل باید مشکلات سامانه «کارا» برای رفع بهانه متقاضیان و بانک‌ها را رفع می‌کرد و در این زمینه هم تعارف نمی‌کنیم و می‌گوییم که عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان ادامه داد: این سامانه باید یک مسئول مشخص داشته باشد و روزانه با متقاضیان و بانک‌ها در ارتباط باشد و هفته آینده هم جلسه فوق‌العاده‌ای در خصوص عملکرد این سامانه برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه از ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ‌شده در این زمینه فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌ شده است، گفت: متأسفانه برخی بانک‌ها در این زمینه پرداختی و عقد قرارداد نداشته‌اند و همین مسئله باعث می‌شود که اگر ما برای دریافت اعتبار جدید اقدام کنیم به ما بگویند که باید اعتبارات قبلی را جذب کنید.

امیری اضافه کرد: اگر اعتبار بانکی ابلاغ نشده، پرونده را به بانک دیگر بدهید. بانک ملی در این زمینه حتی بیشتر از سقف مقرر پرداخت می‌کند، مشکلات موجود درزمینهٔ تکمیل پرونده‌ها و سامانه را برطرف کنید زیرا با توجه به رسیدن پایان سال بعید می‌دانم بتوانید روند مناسبی برای پرداخت‌ها، داشته باشید. ما حتی در خصوص پرونده‌های شهرستان‌ها تفویض اختیار کرده‌ایم اما آن‌ها هم هنوز دچار مشکل هستند. ما حتی برای رفع مشکلات کسانی که در ابتدا پرونده‌هایشان را دستی آورده بودند گفتیم مشکلی نیست اگر بعداً اطلاعات را وارد سامانه کنند. آن‌قدر مشکل ثبت در سامانه را عنوان نکنید چون افراد متقاضی هرروز به شما مراجعه می‌کنند.

امیری در خصوص اعتبارات مشاغل خانگی نیز گفت: چرا باید برای یک وام ۵ میلیون تومانی، کسی مثلاً از کوهدشت بارها و بارها به خرم‌آباد مراجعه کند، مگر چقدر تسهیلات قرار است بگیرد که آن‌قدر هزینه و رفت آمد داشته باشد.
 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان افزود: مگر روال تشکیل پرونده چقدر طول می‌کشد که اجرای این طرح‌ها باید آنقدر طول بکشد و در این زمینه هم باید به‌صورت جدی بررسی کرد و آمار و ارقام دقیق ارائه کرد. اعطای تسهیلات مشاغل خانگی روند ساده و تکراری است که خود بانک‌ها هم می‌توانند به‌صورت عادی انجام دهند و باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

خبر جدید  شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

امیری با بیان اینکه باید در این زمینه پاسخ قانع‌کننده ارائه شود، عنوان کرد: روند معرفی به بانک، عقد قرارداد و پرداخت و …باید مشخص باشد نه اینکه ۴۱ طرح عقد قرارداد شود ولی ۹۷ طرح پرداخت‌شده باشد، این تناقضات در آمار و نقص در سامانه «کارا» باید به‌سرعت رفع شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان خاطرنشان کرد: در زمینهٔ طرح‌های اشتغال روستایی نیز ۴۳ طرح با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان تصویب‌شده است که در این بخش باید با هماهنگی فرمانداری‌ها، بانک‌ها و …شاهد پیشرفت مطلوبی باشیم نه اینکه روستاییان در اجرای طرح‌ها دچار اشتباه شوند چون اگر مسیر را اشتباه بروند، امکان دریافت تسهیلات از بانکی به بانک دیگر هم سخت می‌شود و لازم است اطلاع‌رسانی کافی به روستاییان انجام شود.
 

ارائه ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش کارآموزی در محیط‌های کسب‌وکار استان

رحمان قلاوند، مدیرکل فنی و حرفه‌ای لرستان، نیز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش کارآموزی در محیط‌های کسب‌وکار واقعی اجراشده است.

وی افزود: آموزش‌های محیط واقعی کسب‌وکار شامل دو طرح کارآموزی و کارورزی هستند که درزمینهٔ کارآموزی سهمیه استان ۳۶ هزار نفر ساعت بود که خوشبختانه تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر ساعت آموزش در این زمینه برگزارشده است. بر اساس برنامه ابلاغی از سطح عملکردی سال، بیشتر عمل کرده‌ایم ولی با توجه به نیاز استان و وجود ۳۶ هزار واحد صنفی در استان سطح آموزش‌ها به ۶۰ هزار و سپس به ۱۲۰ هزار نفر ساعت افزوده‌شده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای لرستان اضافه کرد: همچنین مجوز کارآموزی برای ۱۴۶ واحد صادر شده و عملکرد آن تا امروز هم ۷۹ هزار و ۳۷۳ نفر ساعت است.

با این اوصاف در حال حاضر آمار درستی از بیکاران لرستان و وضعیت اشتغال آنان در دست نیست و برخی مسئولین نیز نمی‌خواهند این مسئله را بپذیرند و امیدواریم با تدبیر نماینده عالی دولت در این استان آمار به‌روز و واقعی شود و بررسی منصفانه‌ای از وضعیت موجود درزمینهٔ بیکاری و اشتغال انجام شود چراکه احصای دقیق آمار بیکاران یا شاغلان (مطابق با واقعیت‌های حاکم بر اقتصاد و فضای کسب‌وکار ) برای انجام سیاستگذاری ها ضروری است.

گزارش از ساناز رباطی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب