جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹
19:30:54 - چهارشنبه 12 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اجازه ساخت سد در بالادست تالاب گری بلمک را نمی‌دهیم؛ ایجاد ۱۸ آبشخور در سفیدکوه ازنا
اجازه ساخت سد در بالادست تالاب گری بلمک را نمی‌دهیم؛ ایجاد ۱۸ آبشخور در سفیدکوه ازنا
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: اجازه ساخت سد در بالادست تالاب گری بلمک پل‌دختر را نمی‌دهیم چون بر روی میزان دبی و آب تالاب تأثیر دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرمآباد، مهرداد فتحی بیرانوند عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با آخرین وضعیت تالابهای لرستان، اظهار داشت: لرستان یکزمانی تالابهای سرزندهای مثل تنوردر دورود، بیشه دالان، دریاچه گهر و تالابهای ۱۱ گانه پلدختر داشت که امروز به خاطر مباحث موقت اقتصادی و توسعههای بدون برنامه، ۹۰ درصد آنها خشکیده و تبدیل به زمین کشاورزی شده است.

وی بابیان اینکه تالاب بیشه دالان یکزمانی حدود هزار هکتار وسعت داشت اما حالا فقط ۹۰ هکتار از آن باقیمانده است افزود: با توجه به اینکه تالابهای لرستان از نوع تالابهای کوهستانی است، از ارزش اکولوژیکی بسیار بالایی برخوردارند.

مدیرکل حفاظت محیطزیست لرستان عنوان کرد: یکی از اصلیترین راهبردهای ما احیای تالابهاست که مطالعات لازم پیرامون علل خشکیدگی و راهکار احیای آنها انجامشده است؛ در سطح کشور نیز سازمان محیطزیست برنامه مدیریت زیست بومی حدود ۱۱ تالاب کشور را در دستور کار خود قرارداد که دو برنامه آن مربوط به استان لرستان است.

خبر جدید  لرستان| خسارت ۱۵میلیارد تومانی سیلاب به راه‌های روستایی پلدختر؛ تمام راه‌ها باز است

وی تصریح کرد: در حال حاضر مطالعات فاز اول انجامشده و وارد فاز اجرایی برنامه زیست بومیشدهاند یعنی به چگونگی احیای تالابها و استفاده از ظرفیت آنها پرداخته میشود.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: خبر خوب این است که منابع طبیعی پلاک بیشه دالان که حدود ۷۰۰ هکتار است را به محیطزیست داده تا این تالاب احیا شود و برای حفاظت از این تالاب مبادرت به ایجاد یک پاسگاه برای جلوگیری از ورود شکارچیان متخلف به این منطقه کردهایم.

وی بیان کرد: وقتی این تالابها خشکیده شد یک حق ناحقی برای کشاورزان ایجاد شد و آنها با سندهایی که در دست دارند احساس مالکیت میکنند ولی خوشبختانه توانستیم آنها را راضی کنیم تا ۹۰ درصد اراضی کشاورزی که در تصرفشان است را به ما بدهند و ما نیز در قالب یک کار مشارکتی منافع جوامع محلی را در آنجا تأمین کنیم یعنی با اقداماتی مانند ماهیگیری و اکوتوریسم به حفظ منافع آنها بپردازیم کما اینکه بدون مشارکت مردمی نمیتوانیم درزمینهٔ حفاظت از محیطزیست کارکنیم.

خبر جدید  ورودی و خروجی قبرستان خضر برای رفع ترافیک بازگشایی شد

مدیرکل حفاظت محیطزیست لرستان گفت: در بحث صدور مجوز در اطراف تالابها چهارچوبهای خاصی داریم و هر اقدامی که سبب کاهش آب تالابها شود ازنظر ما خط قرمز است، به همین دلیل با سدی که قرار است در بالادست تالاب گریبلمک پلدختر ایجاد شود مخالفیم و مجوز ساخت آن سد را صادر نمیکنیم چون بر روی میزان دبی و آب آن تالاب تأثیر دارد.

خبر جدید  فعالیت ۷۰۰ معلم عشایری در لرستان؛ از معلمان نمونه تجلیل می‌شود

وی در رابطه با علل قطع درختان باغ گلستان، افزود: درخت هم یک موجود زنده است و یکعمر مفیدی دارد بنابراین قطع این درختان نیاز به نظر کارشناسی دارد.

فتحی بیرانوند عنوان کرد: درختان محوطه باغ گلستان حالت تاریخی و نوستالژیک برای مردم خرمآباد دارد و هر کس بدون مجوز اقدام به قطع این درختان کند ما بهعنوان دستگاه نظارتی ورود میکنیم البته گفتهشده که درختان باغ گلستان به خاطر بیماری قطعشدهاند که ما صحت این موضوع را بررسی میکنیم.

وی با اشاره به ایجاد ۱۸ آبشخور در پناهگاه حیاتوحش سفیدکوه ازنا و سفیدکوه خرمآباد، تصریح کرد: آبشخورها نقش مهمی در جلوگیری از خروج حیاتوحش از منطقه حفاظتشده داشته است.

انتهای پیام/ش


منبع :: اجازه ساخت سد در بالادست تالاب گری بلمک را نمی‌دهیم؛ ایجاد ۱۸ آبشخور در سفیدکوه ازناداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد