دوشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۰
13:52:19 - پنج‌شنبه 18 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احداث پالایشگاه پلدختر در زمین وعده های توخالی
احداث پالایشگاه پلدختر در زمین وعده های توخالی
پالایشگاه نفت از پروژه های مهم اشتغالزایی و توسعه ای شهرستان پلدختر که پس از ۹سال فقط نامش بر سرزبان ها ماند و مسئولین تاکنون نتوانستند به وعده های خود در قبال عملیاتی شدن این پروژه عمل کنند و در واقع این پروژه را باید به زباله دان تاریخ فرستاد. شعار سال: بیکاری زخم کهنه منطقه […]

پالایشگاه نفت از پروژه های مهم اشتغالزایی و توسعه ای شهرستان پلدختر که پس از ۹سال فقط نامش بر سرزبان ها ماند و مسئولین تاکنون نتوانستند به وعده های خود در قبال عملیاتی شدن این پروژه عمل کنند و در واقع این پروژه را باید به زباله دان تاریخ فرستاد.

شعار سالبیکاری زخم کهنه منطقه محروم پلدختر که باگذشت زمان بیشتر سرباز می کند وخیلی از خانواده ها را داغدار می کند.

پلدختر علی رغم ظرفیت ها وپتانسیل های توسعه ای که در بخش های مختلف کشاورزی،باغداری،صنعتی وانرژی دارد ولی کسی نیست این مسائل را از ایده به عمل تبدیل کند.

دولت در این خصوص فقط تماشاگر اتفاقات تلخ وشیرین لرستان است به طوری که وزیر ،مدیرکل تافرماندار،بخشدار ومدیران شهرستانی فقط وعده دادن توخالی را از مدیریت یادگرفتند.

سفرجهانگیری به لرستان

استانداران ما تاکنون نتوانستند علی رغم پیگیری هایی که هم دارند برای استان کاری کنند.

به نظر می رسد عده ای در پایتخت و پاستور نشستند که به بهانه ودلایل مختلف نمی خواهند لرستان به مانند خوزستان،آذربایجان ها ،اصفهان،مشهد و سایر استان ها به توسعه دست پیدا کند.

تا کنون فرق این مسئله برای شهروندان دیار کلماکره مشخص نشده که آیا وزیر محترم نفت،نفت پلدختر با نفت جنوب چه فرقی دارد واقعا ذخائر نفتی جنوب لرستان چرا بدون هیچ امتیازی برای شهروندان منطقه فقط پالایش شود و پالایشگاهی برای اشتغالزایی و رونق اقتصادی در منطقه احداث نشود.

ایران از کشورهای مهم منطقه است که دارای ذخائر نفتی متعددی و امروز اقتصاد کشور هم براساس درآمدهای نفتی برنامه ریزی می شود که به معضلی در اقتصاد این موضوع هم تبدیل شده است.

خبر جدید  ۲۶ نفر در تصادفات درون‎شهری لرستان جان خود را از دست دادند

نفت تنگ فنی

شهرهای جنوبی لرستان پلدختر وکوهدشت از مناطق نفت خیز لرستان می باشند که بدون هیچ استفاده مفید اقتصادی و توسعه ای در منطقه این نفت برای استان های مرکزی پالایش می شود.

قصه پرغصه پروژه پالایشگاه پلدختر که مردم در یکی از روزهای مهرماه۸۷علی کائیدی نماینده وقت مردم پلدختر ومعمولان خبر از موافقت وزیر نفت با احداث پالایشگاه در این شهرستان داد.

خبری که باعث خوشحالی مردم رنج کشیده ومحروم منطقه شد و با گذشت زمان هم نیز این موضوع به یک مطالبه عمومی تبدیل شد.

پالایشگاه نفت پلدختر

در سفر استانی هیات دولت به لرستان در سال ۸۷این موضوع مطرح وتصویب هم شد.

در بهمن ۸۸سید حسین صابری استاندار وقت لرستان خبر از موافقت وزارت نفت با تامین خوراک پالایشگاه داد.

اتفاق تلخ این ماجرا در ۲۱بهمن ۸۸به مناسبت ایام الله دهه فجر در یک ظهر زمستانی در منطقه جلگه خلج رخ داد جلسه نمادین تبلیغاتی برای کلنگ زنی طرح بود که صدها نفر از مردم منطقه را در جلگه خلج محل کلنگ زنی جمع کرده بود و خیلی از زنان روستا با دود کردن اسپند و کل زدن به شادی پرداختند ولی نمی دانستند این دروغ بزرگ سرابی بیش نیست.

پالایشگاه

قنبری از اهالی روستای جلگه خلج با انتقاد از عملکرد مسئولان اظهار داشت:داغ بیکاری بر دل جوانان پلدختر ومعمولان کمر خیلی از آنها را شکسته است.

خبر جدید  هزاران هکتار جنگل را نابود کردیم

وی بیان کرد:پلدختر دارای نفت،آب،خاک و آب وهوای مناسب هست ولی نمی دانیم چرا مسئولان شهرستان کاری برای بالفعل کردن این ظرفیت ها انجام نمی دهند.

این جوان تاکید کرد:مسئولان با ندانم کاری و زدن کلنگ های بدون پشتوانه مردم را نسبت به دولت و کارگزاران آن بدبین می کنند.

وی یادآورشد:ما نفت وگاز داریم ولی برنامه ای دولت برای شکوفا کردن این ظرفیت ها در شهرستان ندارد واین چند سال فقط ما از زبان مدیران وعده های توخالی شنیده ایم.

حامد حسنوند یکی دیگر از جوانان پلدختر عنوان کرد:بیکاری خیلی از جوانان پلدختر را راهی شهرهای دیگر کرده است به طوری که بیشتر خانواده ها تصمیم گرفتند از پلدختر مهاجرت کنند.

وی ادامه داد:یک روز امیدوار بودیم با راه اندازی پالایشگاه نفت جلگه در منطقه خودم مشغول به کار شوم ولی الان باید در تهران کار کنیم.

بیکاری لرستان

این جوان گفت:مسئولان بایستی در آخرت پاسخ مردم پلدختر به خاطر سهل انگاری وکم کاری هایی که در شهرستان داشته اند را بدهند.

هوشنگ بازوند استاندار وقت لرستان در دومین سفر خود در سال ۹۳به شهرستان پلدختر در جلسه بررسی موانع ومشکلات طرح های عمرانی این شهرستان با اشاره به کلنگ پالایشگاه نفت پلدختر اظهار کرد:این پروژه که بارها در بخش تلنگر صداوسیما و رسانه های مختلف به آن پرداخته شده امروز بعنوان یک مطالبه مردم از دولت تبدیل شده است.

خبر جدید  جای خالی اخلاق حرفه‌ای در دوره‌های آموزشی

بازوند با بیان اینکه حدود یک ونیم سال به دنبال سرمایه گذار برای طرح پالایشگاه پلدختر بودیم تصریح کرد:مجوز خوراک پالایشگاه که روزانه ۳۰هزار بشکه نفت است صادر شده که به نظر سرمایه گذار این میزان توجیح اقتصادی ندارد و باید میزان ۹۰هزار بشکه نفت در روز باشد.

وی ادامه داد:پس از پیگیری های متعدد با قرارگاه خاتم(ص) وارد مذاکره شدیم که اطلاعات طرح به قرارگاه قائم(ص) ارسال شده و پس از بررسی و کارهای کارشناسی نتیجه را اعلام خواهند کرد.

نور الدین درمنان فرماندار وقت پلدختر در این خصوص گفت:این طرح دارای مسائل ومشکلات زیست محیطی که با پیگیری هایی که صورت گرفته برخی از آنها حل شده است.

وی با بیان اینکه پیمانکار توانایی برای این پروژه باید ورود پیدا کند بیان کرد:قرار که قرارگاه خاتم الانبیاء پیمانکاری این طرح را برعهده بگیرد.

انتظار می رود ،مسئولان با مردم با صداقت صحبت کنند که پالایشگاه نفت به مانند کارخانه نور فولاد شهرستان که مصوبه سفر رئیس جمهور قبلی به لرستان بود قابلیت اجرایی ندارد.

به نظر می رسد با توجه به محدودیت های بودجه ای دولت و عدم رغبت سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در این شهرستان احداث پالایشگاه پلدختر را باید خوابی تعبیر نیافته قلمداد کرد و آن را به فراموشی سپرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری سفیر افلاک ، تاریخ انتشار ۲۴دی ۹۶، کدمطلب:۱۳۵۶۷، www.safireaflak.ir

[ad_2]

Source link