دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
11:12:00 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اشاره به نفخ صور در ۱۰ آیه قرآن/نفخ صور نشانه وقوع قیامت است
اشاره به نفخ صور در ۱۰ آیه قرآن/نفخ صور نشانه وقوع قیامت است
نماینده ولی‌فقیه در لرستان نفخ صور را نشانه وقوع قیامت دانست و با بیان این‌که در قرآن در ده مورد راجع‌به نفخ صور سخن به میان آمده است، اظهارکرد: در این‌که دمنده صور چه کسی است برخی گفته‌اند اسرافیل از فرشتگان مقرب است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان نفخ صور را نشانه وقوع قیامت دانست و با بیان این‌که در قرآن در ده مورد راجع‌به نفخ صور سخن به میان آمده است، اظهارکرد: در این‌که دمنده صور چه کسی است برخی گفته‌اند اسرافیل از فرشتگان مقرب است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در جلسه هفتگی تفسیر قرآن‌کریم در مدرسه علمیه معصومیه در با تشریح نکات تفسیری آیه ۶۸ سوره زمر با مضمون «وَنُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ مَنْ فِي الْأَرْضِ إِلَّا مَنْ شاءَاللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ أُخْرى‌ فَإِذا هُمْ قِيامٌ يَنْظُرُونَ»، اظهارکرد: این آیه به تفسیر مسئله نفخ صور و آغاز قیامت می‌پردازد.

وی با اشاره به این‌که بیشتر آیات سوره زمر مربوط به توحید و قیامت است، اضافه کرد: در سوره زمر ادله فراوانی برای توحید در خالقیت، ربوبیت و استدلال در توحید در تدبیر و عبادت آمده است کمالینکه بخشی از آیات زمر در مورد قیامت است.

آیت‌الله میرعمادی با طرح این سؤال که مقصود از نفحه صور چیست، ادامه داد: نفح همان دمیدن اما واژه «صور» به‌معنای شیپور است بدین معنا که در اصل شاخ گاو که روزنه‌ای در درون آن وجود داشت و در زمان قدیم در جنگ‌ها و اعلام یک خبر از آن استفاده می‌شد را گویند روی این جهت در این آیه خداوند می‌فرماید در صور دمیده شده است.

خبر جدید  مسئولان گوش به زنگ باشند؛ جاده دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد استاندارد لازم را ندارد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با طرح این سؤال که چه کسی‌که در صور می‌دمد، یادآور شد: در این‌که دمنده صور چه کسی است برخی گفته‌اند اسرافیل از فرشتگان مقرب است.

خطیب نماز جمعه خرم‌آباد با تشریح معنایی واژه «صَعِقَ» در آیه مذکور گفت: «صَعِقَ» صدای وحشتناکی است که موجب بیهوش شدن می‌شود.

این مفسر قرآن‌کریم در جمع‌بندی آیات در آغاز قیامت، ادامه داد: وقتی قیامت شروع می‌شود اسرافیل در صور می‌دمد به‌طوری‌که این صدا در آسمان‌ها و زمین شنیده می‌شود و کسانی‌که در آسمان و زمین هستند مدهوش می‌شوند و می‌میرند.

وی با ذکر این مطلب که وقوع و آغاز قیامت را با نفخه صور است، اضافه کرد: نفخه صور صدای آسمانی است که در هنگام قیامت در آسمان‌ها و زمین شنیده می‌شود و با آن همه موجودات عالم می‌میرند و نفخه صور به معنای پایان دنیاست.

آیت‌الله میرعمادی با ذکر این مطلب که در قرآن از نفخه صور تعبیرهای دیگری شده است در قرآن در شش مورد راجع به نفخ صور سخن به میان آمده است، اضافه کرد: استثنای به کار رفته از این آیه با مضمون «إِلَّا مَنْ شاءَ اللَّهُ» استثنا از مردن است یعنی در نفخ صور همه می‌میرند مگر آن‌که خداوند بخواهد.

خبر جدید  نمایشگاه کتاب دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد برپا شد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در خصوص استثنائات از مردن در نفخ صور، گفت: برخی مفسران گفته‌اند که مقصود فرشتگان هستند برخی مفسران بر این عقیده هستند که انبیا و اولیا از مردن در هنگام نفخ صور مستثنی هستند.

خطیب نماز جمعه خرم‌آباد با ذکر این مطلب که خداوند آنچنان که قدرت دارد با یک دمیدن بمیراند، خاطرنشان کرد: همان خدا قدرت دارد تا برخی‌ها با شنیدن نفخ صور نمیرند به این معنا که دست خدا بسته نیست می‌تواند در نفخ صور عده‌ای را بمیراند و عده‌ای را زنده نگه دارد.

این مفسر قرآن کریم با ذکر این مطلب که پیام این آیه این است که خداوند در نفخ صور علاوه‌بر این‌که می‌خواهد آغاز قیامت و پایان جهان را اعلام کند می‌خواهد قدرت مطلق الهی را به رخ بکشد، اظهارکرد: دست خداوند در میراندن و زنده کردن بسته نیست.

خبر جدید  تجلیل از فعالان دانشجویی و قهرمانان ورزشی دانشگاه آزاد بروجرد

وی با اشاره به دمیده شدن نفخه صور دوم، یادآور شد: نفخه اول برای میراندن و نفخه دوم برای زنده کردن است.

آیت‌الله میرعمادی با تاکید بر این‌که نفخ اول نفخه مرگ آفرین و نعخه دوم نفخه دوم نفخه حیات و زنده کننده است، اضافه کرد: در اینکه فاصله بین نفخه اول و دوم چقدر فاصله است از تعبیر «ثُمَّ» این آیه برداشت می‌شود که از نظر ادبی هرگاه بخواهیم فاصله طولانی بین دو چیز ایجاد کنیم «ثُمَّ» را به کار می‌بریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان به فاصله طولانی بین نفخه اول و دوم اشاره کرد و افزود: نفخ صور اول و دوم به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد به‌طوری‌که نفخه اول آن‌چنان اتفاق می‌افتد که حتی به برخی افراد که مشغول کسب و کار، مباحثه، مطالعه و مخاصمه هستند مجال سکوت نمی‌دهد.

امام جمعه خرم‌آباد با ذکر این مطلب که نفخه صور دوم هم به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد، یادآور شد: کسی می‌تواند قرآن را تفسیر کند که از نظر ادبی مسلط باشد.

انتهای پیام
منبع :: http://lorestan.isna.ir

بر چسب ها:


داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد