سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
16:02:04 - یکشنبه 18 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقتصاد مقاومتی؛ یکی‌از راهکارهای مهم رفع فاصله طبقاتی
اقتصاد مقاومتی؛ یکی‌از راهکارهای مهم رفع فاصله طبقاتی
گروه فرهنگی ـ مدرس دانشگاه اراک اقتصاد مقاومتی را یکی‌از راهکارهای مهم رفع فاصله طبقاتی دانست و اظهارکرد: در آموزه‌های دینی به اهمیت اقتصاد و تاثیرات آن در زندگی دنیوی و حتی اخروی توجه زیادی شده است تا آنجاكه یكی از شریان‌های ورود به كفر، فقر بیان شده است. به گزارش ایکنا از لرستان، اصغر […]

گروه فرهنگی ـ مدرس دانشگاه اراک اقتصاد مقاومتی را یکی‌از راهکارهای مهم رفع فاصله طبقاتی دانست و اظهارکرد: در آموزه‌های دینی به اهمیت اقتصاد و تاثیرات آن در زندگی دنیوی و حتی اخروی توجه زیادی شده است تا آنجاكه یكی از شریان‌های ورود به كفر، فقر بیان شده است.

به گزارش ایکنا از لرستان، اصغر طهماسبی بلداجی، دکترای علوم قرآن و حدیث دانشگاه اراک امروز، ۲۹ بهمن در همایش سیره علوی در لرستان، با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی یکی از راهکارهای مهم رفع فاصله طبقاتی است، اظهارکرد: اقتصاد مقاومتی یكی‌‎از راهكارهای مهم در جهت تحقق اقتصاد سالم و پویا و رفع فقر و فاصله طبقاتی از جامعه است.
وی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی هم به‌لحاظ تبیینی و هم به جهت ضمانت اجرائی آن، در آموزه‌های دینی از جمله نهج البلاغه تشریح شده است که این دو مبتنی بر سیره علمی و عملی امام علی(ع) است.
دکترای علوم قرآن و حدیث دانشگاه اراک تصریح کرد: در سیره امام علی(ع) غایت اقتصاد رفع فقر و فاصله طبقاتی در جامعه و برقراری عدالت و نائل شدن به اقتصاد سالم و پویا بیان شده است.
طهماسبی بلداجی اضافه کرد: در سیره امام علی(ع) اقتصاد مقاومتی در دو حیطه فردی و اجتماعی قابلیت اجرائی داشته که با فرهنگ سازی صحیح، از یک سو آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از فقر و کمبود مالی کاهش می‌یابد و از سوی دیگر تعالی اقتصادی و معنوی خانواده در سطح خُرد، توسعه تولید داخلی و اشتغال‌زائی و استقلال و اقتدار اقتصادی کشور، در سطح كلان فراهم می‌شود.
وی بیان کرد: برنامه‌های دین در حیطه جامع محوری آن تمام شاخصه‌های زندگی انسان‌ها را در بر می‌گیرد و گستره آن تا به آنجا است كه به كمال و سعادت انسان مرتبط باشد.

خبر جدید  ۵ عامل مهم در تداوم دوستی

اقتصاد؛ ضرورت زندگی انسان

مدرس دانشگاه اراک با بیان این‌که بی‌شک یكی‌از مهم‌ترین مواردی كه انسان در زندگی به آن نیاز دارد و خواسته یا ناخواسته با اثرات آن مواجه بوده، اقتصاد است، اظهار کرد: در آموزه‌های دینی به اهمیت اقتصاد و تاثیرات آن در زندگی دنیوی و حتی اخروی توجه زیادی شده است تا آنجاكه یكی از شریان‌های ورود به كفر، فقر بیان شده است.
وی تصریح کرد: اقتصاد سالم و پویا از مهم‌ترین برنامه‌های دین اسلام در جهت تعالی زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها بوده، رویكرد دین به اقتصاد تنها دنیا محور نبوده بلكه غایت آن، آخرت بیان شده است.
دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه اراک اضافه کرد: در آموزه‌های دینی در توجه به دنیا و آخرت جنبه اعتدال رعایت شده است.
طهماسبی بلداجی بیان کرد: در عصر حاضر اقتصاد از جنبه فردی از یک‌سو و از جنبه اجتماعی از سوی دیگر حائز اهمیت است. اقتصاد فردی به‌لحاظ دینی و اجتماعی، اثرات غیر قابل انكاری بر بطن جامعه می‌گذارد كه امنیت فردی و اجتماعی از مهم‌ترین آنها است.
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد اجتماعی نیز بدون شك استقلال اقتصادی و به فراخور آن تحكیم استقلال سیاسی را به‌دنبال دارد. برای تحقق بخشیدن به اقتصاد فردی و اجتماعی، اهتمام به اقتصاد مقاومتی در عصر حاضر و با توجه به مقتضیات كشور حائز اهمیت است.
مدرس علوم قرآن و حدیث دانشگاه اراک اظهارکرد: در آموزه‌های امام علی(ع) آفت‌های کار مطلوب و مؤثر آسیب‌شناسی شده است که مهم‌ترین آنها بیکاری، تنبلی و سستی بیان شده است.
بلداجی تصریح کرد: این مطالب حاکی از آن است که کار در هر شغل و لباسی از راه حلال آن نه تنها مطلوب بلکه جنبه معنوی نیز به همراه دارد.
وی اضافه کرد: متاسفانه در برخی موارد، بعضی از جوانان و حتی میانسالان منتظر كار فوق العاده یا پر درآمد می‌مانند و این امر منجر به بیكاری آن‌ها و حتی تنبلی و سستی در آنان می‌شود كه علاوه‌بر این، در دراز مدت منجر به آسیب‌های متعدد اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.

خبر جدید  نصب پمپ بر روی کنتور و یا شبکه توزیع آب ممنوع است

اقتصاد سالم؛ از مهم‌ترین شاخصه‌های زندگی اسلامی

مدرس دانشگاه اراک بیان کرد: یکی‌از لوازم لاینفک زندگی هر انسانی مبحث اقتصاد و تامین نیازهای زندگی است؛ اقتصاد سالم و اسلامی از مهم‌ترین شاخصه‌های زندگی اسلامی است بر همین اساس در آموزه‌های امام علی(ع) اصل اقتصاد اسلامی در سطح خرد و کلان آن بیان شده است و شاخصه‌ها و مؤلفه‌های مهمی جهت رسیدن به اقتصاد سالم و شایسته بیان شده است.
طهماسبی بلداجی ادامه داد: راهکارهای اجرائی اقتصاد مقاومتی در دو حیطه فردی و اجتماعی نمایان است به‌گونه‌ای که در سطح جزئی شاخصه‌های اقتصاد اسلامی و راه‌های کسب رزق و روزی حلال پیش روی انسان قرار گرفته و در سطح کلان با ارائه راهکارهای کلی تاکید بر حفظ استقلال اقتصادی و اقتصاد سالم و پویا شده است.
وی گفت: در نهج البلاغه راهكارهای متعددی جهت تحقق اقتصاد سالم و پویا و رفع فقر و فاصله طبقاتی بیان شده است كه اجرائی کردن این شاخصه‌ها به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی كمك می‌کند.
دکترای دانشگاه اراک افزود: برخی از راهکارهای اجرائی اقتصاد مقاومتی در جهت رفع بیکاری و پیامدهای ناشی از آن در جامعه است در این راهکارها تلاش جهت فعال کردن تمام اقشار جامعه برای کسب روزی حلال است؛ توسعه فرهنگ تلاش و کوشش و توجه و حمایت از تولید از جمله این راهکارها هستند.

خبر جدید  وزیر ارشاد با خانواده تنها شهید مدافع حرم ایلام دیدار کرد

تشویق به استقلال و اقتدار اقتصادی در سطح جامعه

بلداجی اظهارکرد: برخی دیگر از راهکارها غالباً در جهت آسیب‌شناسی اقتصاد مقاومتی بیان شده‌اند، این راهکارها مواردی را که به عنوان آفت اقتصاد سالم هستند بیان می‌دارند و جهت جلوگیری و ورود آنها به اقتصاد خرد و کلان کشور برنامه‌ریزی می‌کنند؛ انضباط اقتصادی، نهی استفاده از کالاهای قاچاق و اخلاق اقتصادی، از جمله این راهکارها هستند.
وی بیان کرد: در فرهنگ علوی برخی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی در راستای رفع فقر و فاصله طبقاتی از جامعه و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی آن، بیان شده‌اند ازجمله قرض‌الحسنه، عدالت اقتصادی و حمایت اقتصادی از اقشار آسیب‌پذیر در قالب انفاق واجب و مستحب.
مدرس دانشگاه اراک تصریح کرد: راهکارهای اقتصاد مقاومتی به جنبه کلی اقتصاد کشور نیز توجه داشته و غایت آن‌ها استقلال و اقتدار اقتصادی کشور هستند ازجمله این راهکارها می‌توان به تشویق به استقلال و اقتدار اقتصادی در سطح جامعه و برنامه‌ریزی صحیح اقتصادی اشاره کرد.
طهماسبی بلداجی اضافه کرد: هدف اقتصاد مقاومتی تامین آسایش عمومی، رفع فقر و عدالت اقتصادی از یک‌سو و استقلال اقتصادی از سوی دیگر است و غایت آن وسیله‌ای برای رسیدن به خداوند و تحقق بخشیدن به آرمان‌های حکومت اسلامی است. دو عنصر تبیین صحیح راهکارهای اقتصاد مقاومتی و راهکارهای اجرائی و ضامن تحقق آن زمینه ساز مهمی برای به نتیجه رسیدن اهداف اقتصاد مقاومتی هستند.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب