یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
11:22:00 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برای مهار پدیده زوال بلوط چه باید کرد؟
برای مهار پدیده زوال بلوط چه باید کرد؟
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: مشارکت مردمی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در مهار پدیده زوال بلوط است. پروین رامک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در مسیر توالی جنگل‌های زاگرس این اولین باری نیست که این درختان دچار خشکسالی و زوال شده‌اند. همواره برآیند عملکرد نیروهای حاکم بر اکوسیستم‌های […]

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: مشارکت مردمی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در مهار پدیده زوال بلوط است.

پروین رامک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در مسیر توالی جنگل‌های زاگرس این اولین باری نیست که این درختان دچار خشکسالی و زوال شده‌اند. همواره برآیند عملکرد نیروهای حاکم بر اکوسیستم‌های جنگلی سبب حذف گونه‌های ضعیف و بقاء و گسترش گونه‌های قوی بوده است.

خبر جدید  طلاق، اعتیاد، خودکشی و حاشیه‌نشینی؛ مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در لرستان

رامک بیان کرد: کارشناسان جنگل معتقدند که جنگل‌های زاگرس می‌توانند خود را احیا و بازسازی کنند اما برای این بازسازی نیاز به کمک دارند و باید تا آنجایی که امکان دارد از فشار عوامل مخرب کاست.

استادیار پژوهش بخش منابع طبیعی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: برای کنترل و پایش پدیده زوال بلوط باید همه کارهایی که در خصوص مقابله با پدیده زوال بلوط انجام می‌شود را بررسی کرد و ژنوتیپ‌های مقاوم بلوط شناسایی شوند.

خبر جدید  مبارزه با استکبار جهانی همیشگی است/ قدر نعمت ولایت را بدانیم

وی با بیان اینکه ژنوتیپ‌های مقاوم باید حفظ و از طریق کشت بافت تکثیر شوند، افزود: همچنین به معیشت ساکنان زاگرس باید توجه شود تا آنها برای برطرف کردن نیازشان از جنگل بهره‌برداری بی‌رویه نکنند.

رامک به ساماندهی عشایر، تغییر شیوه زندگی عشایر و کاهش چرای دام‌ها در مناطق آسیب‌دیده اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به گستردگی حوزه عملیاتی قطعاً مشارکت مردمی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مؤثر در مهار پدیده زوال بلوط خواهد بود.
انتهای پیام

خبر جدید  تشریح حال عمومی «آیت الله صادقی»/ مقدمات اعزام به تهران فراهم شدداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب