یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
19:07:34 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی «شعر آیات»
بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی «شعر آیات»
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی «شعر آیات» امروز، ۲۵ بهمن در لرستان قرائت شد. به گزارش ایکنا از لرستان، چهارشنبه، ٢٥ بهمن‌ماه، محمدتقی عزیزیان، نماینده هیئت داوران دومین جشنواره ملی شعر آیات در لرستان، در آئین اختتامیه این جشنواره که در تالار شهید آوینی خرم‌آباد برگزار شد، بیانیه هیئت داوران […]

گروه فعالیت‌های قرآنی ـ بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی «شعر آیات» امروز، ۲۵ بهمن در لرستان قرائت شد.

به گزارش ایکنا از لرستان، چهارشنبه، ٢٥ بهمن‌ماه، محمدتقی عزیزیان، نماینده هیئت داوران دومین جشنواره ملی شعر آیات در لرستان، در آئین اختتامیه این جشنواره که در تالار شهید آوینی خرم‌آباد برگزار شد، بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است:
بی‌شک قرآن کتاب تأمل است و هستی را به اندیشه وا می‌دارد و دانندگان را بر نادان‌ها رجحان می‌دهد. رجوع به قرآن، بازگشت به فطرت خویشتن است. سیر و سفری است از خویش به خویش. کتاب شریف قرآن و در تداوم آن، ادبیات قرآنی و آیینی از دیرباز سرچشمۀ زاینده‌ای برای هبوط و ظهور اندیشه‌های ناب بوده است و پای قلم بشر از روزگاری که به این دشت پُر نور و دریای بیکران باز شده، همواره با لشکر کلمات، بر طبل آزادی و آزادگی، دین‌مداری و اخلاق، انسان‌سازی و تربیت، کوبیده است، تا پیروان و مخاطبانش را از سویدای جان سیراب سازد.
ادبیات قرآنی و آیینی در گونه‌های مختلف از قبیل، شعر، داستان، رجزها و گفتگوهای شخصیت‌های سیاه و سفید تعزیه و روایت داستانی به نثر و نظم، از زندگانی پرنور ائمه هدی(ع)، تا امروز کماکان پای ثابت مجالس و محافل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، به زبان‌های متفاوت و در قالب‌های مختلف بوده است.
شورای کارشناسی و هیأت داورن دومین جشنواره شعر آیات، ضمن ادای احترام به ساحت کلام‌الله مجید و تشکر از بانیان این کنگره، بر خود واجب می‌داند که از حضور شعرای جوان، پیشکسوت و اساتید عزیزی که باعث رونق و ارتقاء سطح کمی و کیفی کنگره شده‌اند و با خلق آثار خود بر غنای ادبیات آیینی افزوده‌اند، قدردانی نماید و دریافت بیش‌از ٢٥٠٠ اثر را به دبیرخانه اعلام و از این اتفاق خجسته ابراز خرسندی نماید.
هیأت داوران، تذکر چند نکتۀ فنی را در مورد آثار دریافتی، اجتناب‌ناپذیر می‌داند:
١-آثار دریافتی جز در پاره‌ای از موارد، از فقر تصویر و کشف و شهودهای شاعرانه رنج می‌بردند که موجب نگرانی است.
٢-آثار دریافتی با عدم التزام خوشه‌های زبانی و شخصیت واژگان به موضع و موضوع سترگ قرآن مواجه‌اند که می بایست به این امر مهم تفقد و اهتمام بیشتری داشت و ورزید.
٣-آثار دریافتی در موضوعات عاشورایی و سوگ سرودها، تنها به ذکر مرتبه حزن در شخصیت‌ها پرداخته‌اند که ماحصل آن فقر وجوه حماسی و عدم صلابت در زبان و موسیقی می شود.
٤-آثار دریافتی در بومی سرودها، در مقیاس بسامد، عدم شناخت و تسط شاعر را بر پیچ و خم‌های زبانی و صناعات نهفته در گویش‌ها، هشدار می‌دهد.
٥-هیأت داوران ضمن ترغیب و تشویق شعرای جوان پیشکسوت و نوجوانانی که قصد ادامۀ این مسیر نورانی را دارند، به انس با مطالعه و تسلط بر جوانب واقعه و جوانب ادبی شعر قرآنی و آیینی، از نهادهای فرهنگی مربی در این امر، استدعای توجه به مضامین، برگزاری دوره‌های تخصصی شعر قرآنی و معرفی چهره های برتر و جریان ساز را دارد.
«ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ
به قــرآنی که اندر سینه داری»
با احترام
هیأت دوران دومین کنگره سراسری شعر آیات

خبر جدید  اعزام گروه‌های جهادی و روحانیان به مناطق سیل‌زده لرستانداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب