یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
9:51:40 - چهارشنبه 11 سپتامبر 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تحصیل دانش‌آموزان در کانکس+تصاویر
تحصیل دانش‌آموزان در کانکس+تصاویر
بازسازی مدارس تخریبی پلدختر به اول مهرماه نمی‌رسد و دانش‌آموزان این شهرستان باید آغاز سال تحصیلی را در کانکس آغاز کنند.

شعار سال: فروردین امسال با بارش‌های بی‌سابقه در پلدختر همراه شد. باران می‌بارید رگباری. بعد شدت آب بود که همه‌جا را فرا گرفت و چونان بیابانی پر از خاک، سنگ و کلوخ به همه‌جا تاخت.
در پی بارش شدید باران رودخانه کشکان طغیان کرد و خسارات بی‌امان آن نیز به مدارس رسید تا دانش‌آموزان سین سیل را در نوروز مشق کنند و کتاب‌های‌شان در زیر آوار گِل‌ولای ناپدید شود. ۳۵مدرسه روستایی و عشایری پلدختر در سیل تخریب و یا آسیب جدی دیدند تا مسئولان آموزش‌وپرورش مدارس این شهر را بعد از یک ماه تعطیلی در دوشیفت برگزار کنند و مدارس نیز ابتدایی پیش از موعد تعطیل شود. با وجود گذشت ۱۴۹روز از سیل ویرانگر هنوز آثار سیل نه‌تنها از روی تخته‌سیاه‌ها و کلاس‌ها پاک نشده، بلکه هم‌چنان پای مدارس در گِل است تا زنگ آغاز ماه مهر در پلدختر در میان گل‌ولای، میزهای شکسته و سقف‌های ترک‌خورده به‌صدا در بیاید.
مهر در کانکس مدارس روستایی مانند مدارس سه‌گانه تخریبی روستای چم‌مهر نیز در دوران پساسیل بازسازی نشده تا مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان در اظهارنظری آب پاکی را روی دست دانش‌آموزان بریزد و بگوید مدارس پلدختر تا ماه مهر آماده نمی‌شوند! سیدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش روز ۱۷مردادماه که کلنگ ساخت مدارس پلدختر را بر زمین زد در جمع خبرنگاران اعلام کرده‌بود که حدود ۱۱۳مدرسه در استان لرستان در سیل تخریب‌شده که باید بازسازی شود و بقیه مدارس نیاز به تعمیرات اساسی یا نیمه‌اساسی دارند.
پای مدارس در گِل او هم‌چنین گفته‌بود با بسیج تمام امکانات کار تعمیرات به پیش می‌رود به‌طوری که اول مهرماه حدود۶۰درصد مدارس تخریبی آماده استفاده هستند‌، اما در لابلای این اظهارنظر به کانکس‌نشینی نیز گریزی زده و گفته‌بود دانش‌آموزان امسال در سال تحصیلی جدید کانکس‌نشین می‌شوند و ۱۳۵کانکس برای استفاده در اول مهرماه به استان لرستان ارسال شده‌است. هرچند مدارس پلدختر هم‌چنان فرورفته در گِل هستند، اما گروه‌های جهادی برای تعمیر و بازسازی مدارس به کمک آموزش‌وپرورش آمده‌اند و در حال تعمیرات برای آماده‌سازی مدارس برای آغاز سال تحصیلی هستند.
تخریب ۳۵مدرسه در سیل رضا شاهمرادی رئیس آموزش‌وپرورش پلدختر اظهار داشت: ۳۵ مدرسه شهری و روستایی شهرستان پلدختر در سیلاب فروردین ماه تخریب یا آسیب جدی دیدند که کار بازسازی تعدادی از آن‌ها توسط خیرین مدرسه‌ساز آغاز شده‌است. وی افزود: مدارس شهدای خلیج‌فارس، ایثارگران شهید مطهری، زینبه یک، زینبیه دو، شهید چاغروند، شهید بهشتی، نمونه دولتی شهید کائیدی، الزهرا، دبیرستان شاهد پسرانه، دبیرستان شاهد دخترانه، شهید کاظمی یک، شهید کاظمی دو در داخل شهر پلدختر و مدارس۲۲بهمن، شهید خلیل طهماسبی، شهید کلانتری روستای چم‌مهر، مدرسه شهید رجایی روستای بابازید و دبیرستان شهید سرمالیان روستای خرسدرعلیا در جریان سیلاب تخریب شدند .
مدارس دوشیفت برقرار می‌شود رئیس آموزش‌وپرورش پلدختر با اشاره به اینکه پیمانکاران مکلف شدند که تا ۱۵ شهریور ماه مدارس تمام مدارس تعمیری را تحویل آموزش‌وپرورش بدهند، عنوان کرد: مدارس تخریبی داخل شهر پلدختر به‌طور قطع به اول مهرماه نمی‌رسند و قابل‌استفاده نیستند. وی بیان کرد: دانش‌آموزان را ماه مهر در مدارس به‌صورت دوشیفت سازماندهی می‌کنیم‌ تا کار آموزشی آنان عقب نیفتد. رئیس آموزش‌وپرورش پلدختر با اشاره به اینکه برخی مدارس تخریبی روستاها توسط خیرین در حال تعمیر هستند و برخی دیگر تا مهرماه آماده نمی‌شوند که کانکس برای آنها تهیه کردیم، بیان کرد: اعتبار برای بازسازی مدارس تخریبی به آموزش‌وپرورش داده نشده ولی با این حال مهرماه مشکلی برای بازگشایی مدارس نداریم.
استفاده از کانکس شاهمرادی گفت: طبق قولی که پیمانکاران دادند مدارس زینبیه، شهید کاظمی، شهید کاییدی و شاهد تا اول مهرماه آماده می‌شوند و مدارس روستایی که تخریب شدند برای مهرماه کانکس استفاده می‌کنیم تا مدارس ساخته شود. وی با بیان اینکه گروه‌های جهادی و خیرین در حال بازسازی مدرسه چم‌مهر، زینبیه دو و شهید کاییدی پلدختر هستند، افزود: انجمن‌اسلامی دانش‌آموزان هم در حال کمک‌کردن به بازسازی مدارس هستند. شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ ۵ شهریور ۹۸، کد مطلب: ۲۰۸۴۱۳۴ : www.tasnimnews.com

خبر جدید  خادمی :نصب هشت پل برای برقراری راه ارتباطی روستاهای سیل‌زده لرستان

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنیدداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد