دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹
13:28:50 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توقف نوسازی ناوگان حمل و نقل پشت چراغ قرمز اعتبارات
توقف نوسازی ناوگان حمل و نقل پشت چراغ قرمز اعتبارات
خرم آباد- ایرنا – ضرورت نوسازی ناوگان حمل ونقل شهری بلحاظ حفظ محیط زیست، صرفه جویی در سوخت و زیبایی مبلمان شهری موجب شد تا در سال های اخیر اقداماتی برای این مهم تصویب یا اجرایی شود اما به نظر می رسد نبود اعتبار از اصلی ترین دلیل کندبودن اجرای این طرح است.

به گزارش ایرنا ، طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از بهمن‌ سال ۱۳۹۴ طی یک همکاری مشترک میان سازمان مدیریت و برنامه، بانک‌های عامل، وزارت کشور و گمرک آغاز شد.
در این طرح ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت به مالکان تاکسی‌های فرسوده و ۵۰ میلیون ریال معادل ارزش ریالی ۲ گواهی اسقاط توسط گمرک به حساب خودروساز پرداخت می شد.
همچنین ۵۰میلیون ریال نیز بابت لاشه خودرو به عنوان آورده مالک تاکسی فرسوده لحاظ شده و به عبارتی حدود ۲۵ میلیون تومان تسهیلات در اختیار صاحبان خودرو فرسوده قرار می گرفت و بقیه وجه را مالک تاکسی فرسوده پرداخت می کرد که در نهایت به تحویل و جایگزینی خودروی جدید منجر شود.
این طرح از زمان اجرای خود چند مرتبه متوقف شد و دوباره به کارش ادامه داد اما اوج توقف این طرح بهمن سال ۱۳۹۶بود که دلیل آن طلبکاری ۱۱۰میلیارد تومانی خودروسازان به گمرگ اعلام شد و طرح نوسازی‌ تاکسی‌های فرسوده پس از توقف چندماهه، خرداد امسال با حرکتی کند به جریان افتاد.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور علت توقف این طرح را نبود تناسب اعتبارات و انباشت فرسودگی دانسته و گفته این موضوع باعث شده تا گمرک معوقات خود را به ایران خودرو نپردازد و در نتیجه شرکت خودروساز نیز پیش فاکتور صادر نکند و در حقیقت می‌توان گفت اعتباری که هرساله در قانون بودجه برای این نوسازی تاکسی ها تخصیص داده می شود، پاسخ انباشت فرسودگی را نمی‌دهد.
سایه مشکلاتی که در زمینه تحریم و تغییرات ارزی در چندماهه اخیر پیش آمد بر سر طرح نوسازی تاکسی های فرسوده نیز سنگینی کرد و در عمل می توان گفت، طرح نوسازی تاکسی ها دوباره متوقف شده است.
همچنین قرار بود با اجرای طرح جایگزینی ۱۷هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری معادل هشت هزارو۶۰۰ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت مایع گازوییل، کاهش انتشار ۶/۴ میلیون تن گازهای گلخانه ای، و کاهش هزینه‌های اجتماعی انتشار کربن معادل ۶۵/۲ میلیون دلار، حاصل شود که این طرح نیز شهریور ۹۳ به تصویب شورای اقتصاد رسید اما به نظر می رسد در شهرهایی همچون خرم آباد به دلایل اعتباری و عدم توان بازپرداخت تسهیلات توسط رانندگان، طرح های نوسازی ناوگان تاکسی و اتوبوس چندان موفق نبوده است.
از طرفی وجود تاکسی های فرسوده موجب جولان مسافربرهای شخصی شده و اگرچه وجود مسافربرهای شخصی در برخی مسیرهایی که فاقد خط تاکسی هستند باعث سهولت دسترسی مردم به هسته مرکزی شهر شده اما نباید از کنار مشکلاتی که هم که ممکن است از طرف برخی خودروهای شخصی برای شهروندان اتفاق بیفتد به سادگی گذشت.
در این بین نباید این نکته را فراموش کرد که امنیت شغلی و حق و حقوق رانندگان تاکسی با کار مسافربرهای شخصی نادیده گرفته شده و هرج و مرج ترافیکی در ایستگاههای پرمسافر نیز به وضوح مشاهده می شود.

خبر جدید  حادثه رانندگی در لرستان یک کشته برجا گذاشت

**بیش از نصف تاکسی های خرم آباد فرسوده هستند
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم آباد در خصوص سن ناوگان تاکسی خرم آباد گفت: از ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه تاکسی درون شهری، یکهزار و ۲۵۰ دستگاه قبل از سال ۸۶ ساخته شده اند و بر اساس قانون، با گذشت ۱۰ سال از سن تولید، ناوگان فرسوده حساب می شود.
محمد فتحی بیرانوند بیان کرد: افزایش خودروهای شخصی و کم شدن توان خرید که نتیجه آن کاهش رفت و آمد درون شهری است، موجب کاهش درآمد رانندگان تاکسی شده که همین امر موجب شده این افراد توان بازپرداخت تسهیلات نوسازی را نداشته باشند.
وی تصریح کرد: برخی رانندگان تاکسی نیز به صورت مداوم و مرتب فعالیت نمی کنند که برای این مهم و ساماندهی به وضعیت عمومی تاکسی ها، طرح هوشمند سازی در دستور کار است.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم آباد اضافه کرد: در این طرح، تاکسی ها حضور و غیاب و ردیابی می شوند.
فتحی بیرانوند گفت: برخی رانندگان تاکسی نیز سال های گذشته به صورت غیرقانونی مجوز دریافت کرده اند و برخی نیز علیرغم جذب امتیاز تاکسی، رغبت چندانی به فعالیت مستمر ندارند که تمامی این موارد و صدور و تمدید کارت های شهری نیز قابل طرح در هوشمندسازی ساماندهی خواهد شد.
وی با بیان اینکه مقدمات اجرای این طرح فراهم شده، اظهار کرد: در صورت فعالیت منظم ۲ هزار و ۳۰۰ تاکسی در سطح شهر، نیازی به حضور مسافربرهای شخصی نیست اما برای ساماندهی این خودروها نیز طرح خط دار کردن آنها توسط شرکت خصوصی طرف قرارداد اجرا خواهد شد.
به گفته فتحی بیرانوند طرحی به شهرداری خرم آباد برای ارجاع به شورای اسلامی شهر ارائه شده که در صورت تصویب، پرداخت کرایه تاکسی ها به صورت الکترونیکی انجام می شود.

خبر جدید  عبور موقت بر پل جدید کشکان با احتیاط انجام شود

**گرانی خودرو، مشکل مالی رانندگان و روند کند پرداخت تسهیلات نوسازی
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم آباد ادامه داد: با توجه به وضعیت اقتصادی رانندگان، استقبال چندانی برای نوسازی ناوگان صورت نمی گیرد.
فتحی بیرانوند تصریح کرد: از طرفی برخی افراد که برای نوسازی تاکسی خود مراجعه می کنند در بانک ها با مشکل مواجه می شوند به نحوی که برخی از تاکسی داران از ۲ سال گذشته تاکنون در انتظار دریافت وام نوسازی هستند.
وی ادامه داد: شرایط نوسازی ناوگان بر اساس پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی توسط بانک با نرخ ۱۶ درصد و در بازپرداخت ۶۰ ماهه است.
وی گفت: همچنین خودروی فرسوده به قیمت ۵۰ میلیون ریال از تاکسی دار خریداری شده و مابقی هزینه خرید خودرو باید به صورت نقدی توسط متقاضی پرداخت شود.
فتحی بیرانوند با تاکید بر اینکه سهم پرداختی رانندگان نقش بسزایی در طرح نوسازی ناوگان دارد گفت: متاسفانه با افزایش ناگهانی قیمت خودرو و شرایط نه چندان مناسب رانندگان از نظر مالی، سهم پرداختی رانندگان افزایش یافته و استقبال از طرح کم شده است.
وی ادامه داد: امسال حدود ۴۰ نفر برای نوسازی تاکسی خود مراجعه کرده اند اما تاکنون هیچکدام موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.
وی افزود: مسئولان باید در این راستا طرح افزایش تسهیلات را در دستور کار قرار دهند تا سهم آورده مالک کمتر شود و طرح نوسازی ادامه داشته باشد.

**نام نویسی تاکسی داران در طرح یکپارچه بیمه ضروری است
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم آباد گفت: نام نویسی رانندگان تاکسی در طرح جامع یکپارچه تامین اجتماعی به منظور دریافت خدمات این طرح ضروری است.
فتحی بیرانوند افزود: از مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ راننده تاکسی یکهزار و ۴۰۰ نفر تاکنون در این طرح نام نویسی نکرده اند.
وی اظهار داشت: حداکثر عمر مفید ناوگان حمل و نقل عمومی ۱۰ سال برآورد می شود اما چنانچه تاکسی موفق به دریافت گواهی معاینه فنی شود، مدارک خودرو و راننده برای ثبت در این طرح پذیرفته می شود.
وی تصریح کرد: دولت برنامه دارد بیمه تامین اجتماعی رانندگان تاکسی را بر اساس اطلاعات ثبت شده در این طرح جامع انجام دهد و علاوه بر این احتمال در نظرگرفتن سهمیه سوخت بر اساس این طرح وجود دارد.

خبر جدید  شهردار جدید بروجرد معرفی شد

**بیش از ۹۰ درصد ناوگان اتوبوس خرم آباد فرسوده است
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری خرم آباد در خصوص ناوگان اتوبوس این شهر نیز گفت: ۱۰۳ دستگاه اتوبوس بین شهری در خرم آباد وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد این تعداد فرسوده هستند.
فتحی بیرانوند ادامه داد: اتوبوس های بالاتر از ۱۰ سال فرسوده محسوب می شوند و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت نوسازی ناوگان اتحادیه اتوبوسرانی برای تعویض وسیله نقلیه اقدام کنند.
وی تصریح کرد: تا پیش از این ۸۲٫۵ درصد هزینه نوسازی را دولت با پرداخت یارانه تقبل می کرد اما اکنون این یارانه حذف شده و با توجه به قیمت ۶تا ۷ میلیارد ریالی اتوبوس، تامین سهم آورده رانندگان بسیار سخت شده است.
وی ادامه داد: در شهرهای بزرگ از نوسازی ناوگان اتوبوس استقبال می شود اما در خرم آباد به دلیل مساعد نبودن شرایط بهره برداران و نبود سهم آورده، نوسازی اتوبوس های درون شهری عملا راکد است.
فتحی بیرانوند اظهار داشت: در شرایط کنونی چنانچه تسهیلات نوسازی ناوگان اتوبوس پرداخت شود هر متقاضی باید در ماه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون ریال قسط پرداخت کند که به دلیل نبود درآمد بالا، استقبال نه چندان گسترده مردم از این ناوگان و هزینه های جانبی، تامین این مبلغ برای رانندگان اتوبوس امکانپذیر نیست.
۷۲۶۹/۶۰۶۰

منبع :: http://www.irna.irداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد