سه شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
8:48:45 - یکشنبه 4 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دعا و اعتماد به خدا؛ راهگشای تزلزل اعتقادی در جامعه
دعا و اعتماد به خدا؛ راهگشای تزلزل اعتقادی در جامعه
گروه فعالیت‌های قرآنی: مفسر قرآن لرستان با بیان این‌که در زمانی‌که تزلزل اعتقادی در جامعه وجود دارد، دعا کردن و اعتماد به خدا راهگشای مشکلات است، گفت: زمانی‌که تردید و تزلزل در جامعه وجود دارد یقین و ایمان قلبی اقلیتی می‌تواند ورق را به نفع حق برگرداند. مهرداد ویسکرمی، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه […]

گروه فعالیت‌های قرآنی: مفسر قرآن لرستان با بیان این‌که در زمانی‌که تزلزل اعتقادی در جامعه وجود دارد، دعا کردن و اعتماد به خدا راهگشای مشکلات است، گفت: زمانی‌که تردید و تزلزل در جامعه وجود دارد یقین و ایمان قلبی اقلیتی می‌تواند ورق را به نفع حق برگرداند.

مهرداد ویسکرمی، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان و مفسر قرآن‌کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، در خصوص نکات تفسیری آیات ۲۴۹ تا ۲۵۱ سوره مبارکه بقره، اظهارکرد: وقتی طالوت به‌عنوان فرمانده بنی‌اسرائیل منصوب شد با سپاه خود برای جنگ با جالوت حرکت کرد و به آن‌ها گفت: خداوند شما را با یک نهر آب امتحان می‌کند، آنانی‌که از آب نهر بنوشند از من نیستند و آن‌ها که جز یک پیمانه با دست خود، بیشتر از آن نچشند از من هستند.
وی با بیان این‌که در این آیه در این آیات برداشت می‌شود وقتی به‌صورت اعتقادی پیامبری را قبول می‌کنیم باید بدون تردید حرف او را پذیرفته و از آن اطاعت کنیم این در حالی‌است که کسانی‌که باور کردند طالوت پیامبر خداست همراه او راه افتادند.
ویسکرمی با بیان این‌که خداوند متعال انسان را در بوته آزمایش، پرورش می‌دهد، اضافه کرد: بعد از آزمایش بنی‌اسرائیل با نهر آب، جز عده قلیلی همه از آب خوردند این در حالی‌است که طبق روایات تعداد ۳۳۰ نفر از آب نخوردند و بیش‌از ۶۰ هزار نفر آن‌ها از آب خوردند و بعد از این‌که از نهر عبور کردند همان‌هایی که از آب خورده بودند توان جنگیدن با جالوت را نداشتند.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: عده‌ای که از اطاعت طالوت سر باز زدند و از آب خوردند در میدان جنگ نبرد با جالوت کم آوردند.

خبر جدید  لفظ، مفهوم و حقیقت؛ مراتب فهم قرآن

دعا و اعتماد به خدا؛ راهگشای تزلزل اعتقادی در جامعه

وی در خصوص آزمایش بنی‌اسرائیل در زمان طالوت اضافه کرد: لشگریان طالوت پس‌از پیمودن مسافت طولانی در حالی که تشنه و خسته بودند به نهر آبی رسیدند اما به حکم خداوند نباید از آن آب می‌خوردند و در این خصوص بنی‌اسرائیل سه دسته شدند، عده‌ای از آب خوردند و از آزمون رد شدند، عده‌ای به اندازه کف دست آب خوردند و تجدید شدند و عده‌ای آب نخوردند و از آزمون سربلند بیرون آمدند.
این مفسر قرآن‌کریم اضافه کرد: همواره چه بسیار گروه اندکی که بر گروه کثیری پیروز شدند و این نشانه حکم خداست و مومن واقعی آن است که حکم خدا و ولی خدا را بدون دلیل قبول می‌کند.
وی با بیان این‌که وقتی آن گروه قلیلی از مؤمنان واقعی در برابر جالوت قیام کردند، دعا کردند که خدایا صبر ما را زیاد کن تا بتوانیم ایستادگی کنیم این بدان معناست که در زمانی‌که تزلزل در اکثریت مردم به‌وجود می‌آید دعا کردن و اعتماد به خدا راهگشای مشکلات است.
ویسکرمی افزود: وقتی تردید و تزلزل در اعتقادات جامعه پدید می‌آید یقین و ایمان می‌توانند ورق را به نفع حق برگرداند و خداوند هیچ‌گاه مؤمنان واقعی را فراموش نخواهد کرد.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: همان اقلیت همراه و مؤمنان واقعی به جالوت حمله کردند و شخصی به نام داوود توانست جالوت را بکشد این در حالی‌است که نکته تفسیری آیه ۲۵۱ سوره مبارکه بقره سرنگون شدن و طالوت بوسیله فلاخن یا قلماسنگ توسط داوود است.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که خداوند ذخیره‌های دارد که در زمان مشخص آنان را نمایان می‌کند، اظهارکرد: عرصه مبارزه حق و باطل عرصه غیرمنتظره‌‌هاست و انسان باید همواره به خدا اعتماد کند.
وی افزود: مهم‌ترین نکته تفسیری آیه ۲۵۱ سوره مبارکه بقره کشته شدن جالوت توسط داوود است این در حالی‌است که خداوند هیچ‌گاه مؤمنان واقعی را در حالی‌که تعداد اندکی هم باشند تنها نخواهد گذاشت.

خبر جدید  حدیث‌نگاشت/ ثواب آموزش قرآن به فرزندانداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب