سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰
10:46:01 - یکشنبه 14 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سفری که کرایه‌اش قطع عضو است + فیلم
سفری که کرایه‌اش قطع عضو است + فیلم
اهالی روستای ابراهیم‌آباد پلدختر سال‌های سال است که از نعمت داشتن جاده و پل ارتباطی برای رفت‌وآمد به سایر نقاط محروم‌اند و مجبورند از “گرگر” استفاده کنند، وسیله‌ای که تاکنون قاتل انگشتان دست بسیاری از روستائیان شده است. شعار سال: سال‌هاست روستای ابراهیم‌آباد شهرستان پلدختر را به انگشتان قطع‌شده دستان مردمانش می‌شناسند، مردمی که برای عبور […]

اهالی روستای ابراهیم‌آباد پلدختر سال‌های سال است که از نعمت داشتن جاده و پل ارتباطی برای رفت‌وآمد به سایر نقاط محروم‌اند و مجبورند از “گرگر” استفاده کنند، وسیله‌ای که تاکنون قاتل انگشتان دست بسیاری از روستائیان شده است.

شعار سال: سال‌هاست روستای ابراهیم‌آباد شهرستان پلدختر را به انگشتان قطع‌شده دستان مردمانش می‌شناسند، مردمی که برای عبور از مسیر رودخانه کشکان باید از “گرگر”، وسیله‌ای ابتدایی که شبیه به یک تله‌کابین روی یک سیم فلزی سوار است و به دو طرف آن قرقره‌ای وصل شده استفاده ‌کنند.

کابوس قطع انگشتان میان قرقره‌های “گرگر”، خواب را از چشمان روستائیان ربوده است، مردمی که برای عبور از رودخانه‌ای خروشان راهی جز نشستن روی گرگر ندارند؛ وسیله‌ای دلهره‌آور که در نبود پل و راه ارتباطی مناسب از آن استفاده می‌شود و تاکنون انگشتان دست بسیاری از مردم این روستا را قطع کرده است.

مردمان حاشیه‌نشین کشکان هر روز ترس از قطع انگشتان دست خود دارند و دانش‌آموزان این روستا برای رسیدن به کلاس درس سوار بر گرگر بی‌رحم شده و در امواج خروشان کشکان انگشتان کوچک خود را جای گذاشته‌اند و قلم را برای نوشتن از دستی به دست دیگر داده‌اند تا مشق محرومیت این دیار را در دل کشکان به‌تحریر درآورند.

کابوس گرگر همچنان پابرجاست

کابوس گرگر برای مردم این روستا در حالی است که پل دردست‌ساخت به‌روی این رودخانه پس از گذشت ۱۰ سال با سوارشدن نصف عرشه آن نیمه‌کاره رهاشده و همین امر سبب نارضایتی مردم روستای ابراهیم‌آباد از مسئولان مربوطه شده است.

فرزاد کوشکی یکی از اهالی روستای ابراهیم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: خیلی از اهالی روستای ابراهیم‌آباد به‌علت سوارشدن بر گرگر نقص عضو شده‌اند و باوجوداینکه مسئولان قول دادند پل ابراهیم‌آباد را تکمیل کنند ولی بعد از گذشت ۱۰ سال این پل هنوز تکمیل نشده است.

وی افزود: ما هرروز نگران افراد خانواده خود هستیم که برای رفتن به شهر معمولان مجبورند از گرگر استفاده کنند و هرروز دغدغه داریم که اعضای خانواده‌مان سلامت به منزل بازگردند.

خبر جدید  مبارزه با فساد اقتصادی، ایجاد رقابت و عدالت؛ از مزیت‌های سامانه تدارکات الکترونیک

قطع انگشتان ۱۰۰ نفر از اهالی روستای ابراهیم‌آباد

معتمدی یکی دیگر از اهالی روستای ابراهیم‌آباد با انتقاد از نبود راه دسترسی این روستا عنوان کرد: گرگر مصیبت بزرگی برای مردم منطقه ابراهیم‌آباد است و این وسیله تاکنون انگشتان حدود ۱۰۰ نفر از اهالی روستای ابراهیم‌آباد را قطع کرده است و پدر و مادر من نیز به‌خاطر استفاده از گرگر انگشتان دست خود را ازدست داده‌اند.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی پل ابراهیم‌آباد حدود ۱۲ سال است که آغاز شده ولی تاکنون این پل تکمیل نشده است و از حدود دو ماه پیش پروژه احداث پل ابراهیم‌آباد متوقف شده است.

معتمدی تصریح کرد: هر کس به این منطقه بیاید برای مردم منطقه ابراهیم‌آباد گریه می‌کند، وسیله گرگر چندین بار خراب شده و آن را جوشکاری کرده‌اند که با وجود این، گرگر به‌شدت برنده و مثل سیم‌خاردار شده و باعث قطع عضو مردم می‌شود.

خانم کوشکی یکی از اهالی روستای ابراهیم‌آباد عنوان کرد: به‌علت افتادن از گرگر کمردرد شدید دارم و نمی‌توانم کارهای خود و خانواده را انجام دهم، از مسئولان انتظار داریم هرچه زودتر فکری به حال مردم این روستا بکنند و پل ابراهیم‌آباد را تکمیل کنند.

مسئولان به وعده خود عمل نکردند

مهدی کوشکی نیز یکی دیگر از اهالی روستای ابراهیم‌آباد به خبرنگار تسنیم گفت: مسئولان قول دادند که پل ابراهیم‌آباد را تکمیل می‌کنند ولی هنوز این پروژه نیمه‌تمام مانده است.

وی اظهار داشت: مسئولان سالی دو بار به روستا می‌آیند و هر بار هم قول ماه آینده را برای تکمیل شدن می‌دهند ولی گوش ما از این قول‌هایی که عملی نمی‌شود پر است چراکه آن‌ها تنها برای گزارش کارهای خود به روستا سفر می‌کنند.

کوشکی افزود: آهن‌های روی پل ابراهیم‌آباد را نصب‌کرده‌اند و در بیشتر ایام یک ماه کار می‌کنند و شش ماه پروژه تعطیل است؛ سیم برنده گرگر باعث قطع شدن انگشتان دست مردم روستاهای منطقه شده است، بعضی وقت‌ها شده در طول روز ۱۰ بار برای عبور از کشکان از گرگر استفاده می‌کنم و همین وسیله چند انگشت من را قطع کرده است.

خبر جدید  استان ایلام گذرگاه زائران اربعین/سرباز رهبر و خادم مردم هستم

“گرگر” همچنان انگشتان دست روستائیان را می‌بلعد

وی بیان کرد: با تکمیل شدن پل ابراهیم‌آباد نه‌تنها راه دسترسی روستای ابراهیم‌آباد بلکه راه دسترسی روستاهای طیار، نسار، هپلونه، بوپهنه، سیاه منصور ونسار که از گرگر استفاده می‌کنند نیز تأمین می‌شود.

کوشکی تصریح کرد: روستای ابراهیم‌آباد روبه‌روی معمولان قرار دارد ولی چون راه دسترسی آن از طریق تونل است خطرناک بوده و چون شغل اکثر مردم روستا کشاورزی است باید هرروز با آژانس رفت‌وآمد کنند که هزینه هررفت‌وآمد با آژانس ۱۰ هزار تومان است که مردم روستا توانایی پرداخت ندارند و بیشتر مردم مجبورند از گرگر استفاده کنند.

محمد عزیزی شهردار معمولان اظهار داشت: سال ۸۶ عملیات اجرایی پل ابراهیم‌آباد آغاز شده و در مرحله نخست این پل به‌عنوان پل پیاده‌رو بوده ولی تغییر کاربری یافته و ماشین‌رو شده که پیمانکار پروژه اداره راه و شهرسازی لرستان، و شهرداری معمولان فقط بهره‌بردار است.

وی افزود: با توجه به اینکه شهر معمولان ازیک‌طرف به کوه و ازطرف دیگر به‌وسیله رودخانه کشکان بن‌بست است تنها راه گسترش این شهر از طرف قسمت غربی و پل ابراهیم‌آباد امکان‌پذیر است و تکمیل کردن این پل، معمولان را از بن‌بست خارج می‌کند و راه دسترسی به شهر کوهدشت نیز فراهم می‌شود.

بهره‌برداری از پل ابراهیم‌آباد در سال ۹۷

عباس محمودی بخشدار معمولان در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: در سال ۹۴ پایه‌های پل عابر ابراهیم‌آباد را تخریب کردیم و پایه‌های پل ماشین‌رو احداث شد، روند کار خوب بود ولی به‌علت اینکه اعتبارات به‌موقع و بعضی سال‌ها اصلاً تخصیص پیدا نمی‌کرد پیمانکار نیز نتوانست به‌موقع کار را انجام دهد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر عرشه پل بالا رفته است و چند روز پیش نیز ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار برای این پروژه تخصیص پیداکرده که اگر این اعتبار به دست پیمانکار برسد می‌توانیم این قول را بدهیم که نهایتاً تا پایان خردادماه سال ۹۷ پل ابراهیم‌آباد تکمیل شود.

خبر جدید  واژگونی یک دستگاه تریلر حامل قیر مایع در جاده پلدختر - خرم‌آباد

بخشدار معمولان افزود: این پل روستاهای ابراهیم‌آباد و منطقه آمیران کوشکی را به شهر وصل می‌کند و باتوجه به اینکه شهر معمولان در بن‌بست قرار دارد باعث گسترش معمولان در آینده می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر در بلندمدت بخواهیم آزادراه پل زال را به غرب کشور وصل کنیم یکی از معبرهایی که می‌تواند به ما کمک کند همین پل ابراهیم‌آباد است که از سمت روستاهای ریخان به ابراهیم‌آباد، کوهدشت و غرب کشور وصل می‌شود.

تکمیل پل ابراهیم‌آباد نیازمند ۱٫۵میلیارد تومان اعتبار

امین فرخ‌نژاد رئیس راه و شهرسازی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در سفر اخیر استاندار لرستان مقرر شد اعتبار به پیمانکار پروژه داده شود ولی تاکنون هیچ مبلغی پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه پل ابراهیم‌آباد ۷۲درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت پرداخت کردن طلب پیمانکار انتظار دارد تا پایان سال به بهره‌برداری برسد افزود: تاکنون یک و نیم میلیارد تومان برای احداث این پل هزینه شده و یک و نیم میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل پروژه نیاز است.

محمد مریدی معاون اداره راه و شهرسازی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: شاه‌تیرهای پل ابراهیم‌آباد نصب شده است و در راستای اعتبار نیز طی روزهای آینده پول به پیمانکار پرداخت می‌شود و در دو الی سه ماه آینده این پل به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمد اصلانی معاون عمرانی استاندار لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: اولویت ما در شهر معمولان تکمیل پل ابراهیم‌آباد است و از این پروژه بازدید به‌عمل آمده است که عرشه‌های فلزی آن نصب شده بود و فقط بتن‌ریزی دور آن باقی مانده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار ۲۳دی ۹۶، کدمطلب:۱۶۲۶۱۲۸، www.tasnimnews.com

[ad_2]

Source linkداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب