سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
9:09:44 - دوشنبه 12 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سیره علوی به سنت رفتاری و سبک زندگی تبدیل شود/پرهیز از نگاه تک‌بُعدی
سیره علوی به سنت رفتاری و سبک زندگی تبدیل شود/پرهیز از نگاه تک‌بُعدی
گروه فرهنگی: عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با تاکید براین‌که تا زمانی‌که به سیره علوی تنها به‌عنوان یک داشته مذهبی نگاه شود و تبدیل به سنت رفتاری و سبک زندگی نشود، نباید انتظار داشت سیره علوی بتواند نقش اصلی خود را ایفا کند، اظهارکرد: همت حوزویان، دانشگاهیان، اصحاب اندیشه، فکر و پژوهش برای تبیین، ترویج […]

گروه فرهنگی: عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با تاکید براین‌که تا زمانی‌که به سیره علوی تنها به‌عنوان یک داشته مذهبی نگاه شود و تبدیل به سنت رفتاری و سبک زندگی نشود، نباید انتظار داشت سیره علوی بتواند نقش اصلی خود را ایفا کند، اظهارکرد: همت حوزویان، دانشگاهیان، اصحاب اندیشه، فکر و پژوهش برای تبیین، ترویج و نهادینه‌سازی سیره علوی می‌طلبد که در این عرصه جدیت و اهتمام ویژه به خرج دهند.

جهانبخش ثواقب، عضو هیات علمی دانشگاه لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به برگزاری نهمین دوره همایش «سیره علوی» که قرار است ۲۹ بهمن‌ماه جاری به میزبانی جهاددانشگاهی لرستان به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، اظهارکرد: چنان‌چه محتوای این‌گونه همایش‎ها که دربرگیرنده ابعاد مختلفی از سیره علوی است به‌گونه‎ای در دسترس نخبگان کشور، حکومت‌گران و توده مردم قرار گیرد که با این سیره آشنا شده و آن‌را در زندگی شخصی، اجتماعی و سبک زندگی و رفتاری به‌کار بگیرند و عمل کنند، گامی در راستای نهادینه شدن آن برداشته شده است.
وی بیان کرد: همچنین اگر رهیافت‌های این سیره به‌صورت مواد آموزشی در مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های آموزشی تدریس و جوانان بر این مبانی سیره‌ای تربیت شوند و در مساجد، منابر، جماعات، دسته‌های مذهبی و نیز در نهاد خانواده، ترویج و تبلیغ شود که مبنای عمل اجتماعی و رفتاری قرار گیرد به‌تدریج نهادینه خواهد شد.
این استاد تاریخ دانشگاه لرستان اضافه کرد: حکومت‌گران و مسئولان حکومتی باید راهبردها و راهکارهای مختلف اخلاقی، رفتاری، عملیاتی و اجرایی از سیره علوی که در این همایش‌ها ارائه می‌شود استخراج و آنها را مبنای عمل در حوزه رفتارهای شخصی و جمعی و تصمیم‌گیری‌های مختلف در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره قرار دهند و کارگزاران خود را بر این دستورالعمل‌ها آموزش داده و تربیت و بدان‌ها عمل کنند تا پیکره حاکمیت و حکومت به سیره علوی آراسته شود.

خبر جدید  جانمایی ۲ پل دائم روی رودخانه خرم‌آباد/ پل «صفوی» پیاده‌رو می‌شود

لزوم ایجاد یک هسته علمی برای تدوین رهیافت‌های همایش «سیره علوی»

وی با تاکید براین‌که این دستورالعمل‌ها براساس سازمان‌ها و نهادهای مختلف به فراخور کارکرد و وظایف آنها تدوین و مبنای عمل قرار گیرد، گفت: وجود یک هسته علمی برای تدوین این رهیافت‌ها و تبدیل آنها به برنامه عملیاتی سازمانی برای به کاربستن در نهادهای مختلف حاکمیتی و دیگر سازمان‌ها و نهادهای غیرحاکمیتی امری ضروری است و سپس اهتمام مسئولان نظام سیاسی در نهادینه کردن این رهیافت‌ها در بدنه نهادها و سازمان‎ها نیز ضرورت دارد.
ثواقب با اشاره به این‌که سیره علوی در ابتدا نیازمند طرح و بحث به‌صورت تئوریک در نشست‌های علمی تخصصی نظیر همین همایش‌هاست که از صاحب‌نظران تشکیل می‌شود، ادامه داد: پس از تبیین نظری آن، می‌بایست اصول راهبردی و رهیافت‌هایی از این سیره در ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، اخلاقی، فرهنگی، نظام خانواده، سبک زندگی اسلامی، شیوه زمامداری و غیره استخراج و دسته‌بندی شود.

سیره علوی

ثواقب ادامه داد: در وهله بعدی این رهیافت‌ها بر اساس آن منشورهای اخلاقی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و دیگر موارد، تدوین و در نظام تربیتی و آموزشی و اجرایی و اداری نظام جمهوری اسلامی به کار بسته شود تا مبنای عمل و کنش‌های فردی، اجتماعی و اداری قرار گرفته و جنبه کاربردی پیدا کند. در این‌صورت با تبیین تئوریک سیره علوی، این سیره به عمل اجتماعی نیز تبدیل شده است.
این مدرس دانشگاه لرستان در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه سیره علوی می‌تواند از هجمه‌های فرهنگی و فرقه‌های نوظهور جلوگیری کند، یادآور شد: چنان‌چه سیره علوی به‌خوبی تبیین و به اصول کاربردی و عملی مبنای رفتار، سبک زندگی و فرهنگ جامعه تبدیل شود، توانایی لازم را برای مصون‌سازی جامعه و نهادهای مختلف از تأثیرپذیری هجمه‌های فرهنگی دارد.
ثواقب بیان کرد: همچنین وقتی نسل جوان، آرمان‌ها، ایده‌آل‌ها، مبانی نظری و عملی خود را در سیره علوی به‌صورت واقعی یافت و از معارف علوی سیراب گشت، طبیعتاً به فرقه‌های نوظهور گرایش پیدا نخواهد کرد و در چنین حالتی سیره علوی قادر خواهد بود از آسیب‌های تهاجم فرهنگی و فرقه‌های نوظهور جلوگیری کند.

خبر جدید  خسارت ۳۱۰ میلیاردی سیل به لرستان

اساتید حوزه و دانشگاه برای معرفی سیره علوی اقدام کنند

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با تاکید براین‌که تا زمانی‌که به سیره علوی تنها به‌عنوان یک داشته مذهبی نگاه شود و تبدیل به سنت رفتاری و سبک زندگی نشود و در اثر ناآشنایی و عدم مراجعه به آن، نیازهای جامعه و نسل جوان را پاسخ ندهد، طبیعی است که نباید انتظار داشت سیره علوی بتواند نقش اصلی خود را ایفا کند، خاطرنشان کرد: از این‌رو همت حوزویان، دانشگاهیان، اصحاب اندیشه، فکر و پژوهش برای تبیین، ترویج و نهادینه‌سازی سیره علوی می‌طلبد که در این عرصه جدیت و اهتمام ویژه به خرج دهند.
وی گفت: همایش سیره علوی با فراهم ساختن زمینه برای حضور اندیشمندان مختلف در راستای بحث و تبادل اندیشه در خصوص سیره علوی گام ارزنده‌ای است که صورت گرفته و تداوم یافته به گونه‌ای که سالانه این هم‌اندیشی برگزار می‌شود. نیز از این جهت که مجموعه‌های ارزشمندی از مقالات درباره سیره علوی فراهم کرده و شرکت کننده‌ها در همایش‌ها با ابعادی از سیره علوی آشنا شده‌اند مفید بوده است.

شعف استقبال گسترده نخبگان از همایش سیره علوی

ثواقب یادآور شد: این موضوع به‌دلایلی نتوانسته تأثیرگذاری مناسب و گسترده‌ای در سطح جامعه ، نخبگان و زمامداران داشته باشد، از طرفی این همایش بیشتر در سطح محلی مانده و استقبال گسترده نخبگانی از آن صورت نمی‌گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با اشاره به این‌که همچنین پژوهش‌های عمیق و حاوی رهیافت‌های عملی، اجرایی، رفتاری و کاربردی در میان پژوهش‌هایی که به همایش‌ها ارائه شده کم است، افزود: دبیرخانه همایش سیره علوی نیز از این مجموعه‌ها، دستورالعمل اجرایی و کاربردی مناسبی استخراج و تدوین نکرده که سازمان‌ها، نهادها ، کارگزاران حکومت و … از آنها بهره ببرند. حتی در سطح جامعه یا نهادهای آموزشی (آموزش و پرورش و دانشگاهها) از نتایج این همایش‌ها استفاده‌ای نکرده‌اند.
وی عنوان کرد: بهتر است همایش‌ها هرچه بیشتر تخصصی شده و به جای فراخوان عام، از نخبگان حوزوی و دانشگاهی توانمند و اندیشه‌ورز دعوت شود که مقالات عمیقی که جنبه کاربردی داشته باشند تدوین کنند و به جای اینکه همایش تبدیل به حرکت تبلیغی محلی برای یک سازمان یا نهاد خاص شود، به یک نشست علمی مفید تبدیل شود.

خبر جدید  مردم با حضور پرشور و باشکوه در ۲۲ بهمن حماسه‌ای بزرگ خلق کردند

لزوم استخراج رهیافت‌های علمی از همایش سیره علوی

ثواقب تاکید کرد: بایستی از درون مقالات این همایش، رهیافت‌های مهمی استخراج و متناسب با نظام خانواده، نهادهای آموزشی (مدارس و دانشگاه‌ها) ادارات، سازمان‌های مختلف و … تدوین و با تدبیری شایسته مبنای عمل قرار گیرد. به‌ویژه انتظار این است که الگوی مناسبی در موضوع اقتصاد مقاومتی براساس سیره علوی طراحی و تدوین و به مسئولان حکومتی جهت بهره‌برداری ارائه شود و از مباحث و مقالات کم عمق و تکراری پرهیز و از مقالات بدیع و حاوی نکات و رهیافت‌های عملی و کاربردی استقبال شود.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب