چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹
14:12:15 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ضیافت کتاب درخانه یارمهربان/۱۳کتابخانه لرستان میزبان کتاب دوستان
ضیافت کتاب درخانه یارمهربان/۱۳کتابخانه لرستان میزبان کتاب دوستان
به گزارش خبرنگار مهر، علی جهان آرا ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به چهاردهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی، نهادی ۱۰۰ درصد فرهنگی است و وظیفه آن این است که سرانه مطالعه را در کشور افزایش دهد و باعث ایجاد آگاهی […]

به گزارش خبرنگار مهر، علی جهان آرا ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به چهاردهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی، نهادی ۱۰۰ درصد فرهنگی است و وظیفه آن این است که سرانه مطالعه را در کشور افزایش دهد و باعث ایجاد آگاهی و دانایی در کشور باشد.

وی با بیان اینکه متولی افزایش سرانه مطالعه در کشور همه دستگاه ها هستند و به فراخور ماموریتی که دارند باید در این حوزه فعال باشند، تصریح کرد: باید با تعامل سایر دستگاه ها سرانه مطالعه را در جامعه افزایش دهیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان با تاکید بر اینکه موضوع لزوم تعامل دیگر دستگاه ها برای افزایش سرانه مطالعه را هم شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه ای که در ماه های اخیر برگزار کردند به آن اشاره داشتند، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرحی را با این هدف برگزار کرده با عنوان طرح «کتابخانه گردی»، این طرح همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی در روز پنجشنبه در لرستان برگزار می شود.

جهان آرا با اشاره به اینکه ۱۳ کتابخانه در استان لرستان میزبان اجرای طرح «کتابخانه گردی» هستند، گفت: دو کتابخانه در خرم آباد، ۲ کتابخانه در بروجرد و در سایر شهرستان ها نیز یک کتابخانه میزبان اقشار مختلف جامعه از جمله دانشگاهیان، فرهنگیان، ائمه جمعه، مسئولان و … هستند.

۳ کتابخانه لرستان به دلیل فرسودگی بنا غیرفعال هستند

وی با تاکید بر اینکه در اجرای این طرح به دنبال این هستیم سطح تعاملات فرهنگی بیشتر شود و با کارکردهای نهاد کتابخانه دوستان ما آشنا شوند تا در برنامه ریزی، سیاست گذاری و تخصیص اعتبار نهاد کتابخانه را ببینند، افزود: ۳ نوع کتابخانه شهری، روستایی و مشارکتی در لرستان داریم؛ ۲۹ کتابخانه شهری، ۴ کتابخانه روستایی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی به مردم استان خدمات ارائه می دهند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان با اشاره به اینکه ۳ کتابخانه استان به دلیل فرسوده بودن و یا تخریب شدن ساختمان آن ها، غیرفعال هستند، اظهار داشت: کتابخانه حضرت مهدی(عج) گلدشت به علت فرسوده بودن ساختمان آن فعلا تعطیل است؛ در مورد کتابخانه شهدای کوهدشت نیز یک بانک به عنوان خیر این کتابخانه را بازسازی می کند.

جهان آرا یادآور شد: برای کتابخانه حضرت مهدی(عج) هم قراردادی را با یک شرکت مهندسی برای مطالعه طرح مقاوم سازی بسته ایم که بلافاصله نتایج مطالعات را در اختیار ما قرار می دهند تا کار اجرایی شروع شود و به چرخه کتابخانه ها برگردد.

وی ادامه داد: کتابخانه اندیشه الیگودرز نیز به علت فرسودگی بنا قابلیت استفاده را ندارد، در صدد هستیم اعتبارات کتابخانه درجه یک الیگودرز که در دست تکمیل است، به موقع جذب شود و آن را بسازیم.

به ازای هر ۱۰۰ لرستانی ۲ نفر عضو کتابخانه هستند

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان با اشاره به اینکه شاخص استاندارد سرانه عضویت در کتابخانه ها به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳۵ نفر عضو است، این سرانه در لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۲ نفر است، اظهار داشت: این موضوع به سرانه فضای کتابخانه های ما برمی گردد، اینکه بگوییم از کتاب استقبال نمی شود درست نیست، متاسفانه فضای کتابخانه ای در استان کم است و دیگر جایی برای اضافه کردن قفسه در کتابخانه ها نداریم و ظرفیت سالن های مطالعه ما پر است.

جهان آرا با بیان اینکه سال گذشته ساعات کتابخانه ها را دو تا سه ساعت اضافه کردیم تا مردم بتوانند از این ظرفیت فرهنگی استفاده کنند، تصریح کرد: بر اساس شاخص ها باید به ازای ۱۰۰ نفر ۸ مترمربع زیربنای فضای کتابخانه ای داشته باشیم که الان این میزان در لرستان یک متر است.

وی خاطرنشان کرد: این در حالیست که ۱۵ پروژه کتابخانه ای با پیشرفت بین ۳۰ تا ۹۸ درصد در لرستان وجود دارد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان ادامه داد در حال حاضر زیربنای فضای کتابخانه ای لرستان ۱۴ هزار مترمربع است که با بهره برداری از این ۱۵ پروژه به ۱۷ هزار و ۴۵۰ مترمربع می رسد.

خبر جدید  آزمون ارتقای کمربند تکواندوی بانوانداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد