جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
6:47:35 - پنج‌شنبه 1 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عبرت از گذر زمان
عبرت از گذر زمان
//درس‌هایی از نهج‌البلاغه به قلم آیت‌الله میرعمادی// گروه معارف: آیت الله میرعمادی گفت: تردیدی نیست که انسان، صاحبِ اختیار و اراده است و می‌تواند سرنوشت خویش را بسازد و مسیر هدایت را بپیماید.اما همین اراده و اختیار ما از میان حوادثِ چاره‌ناپذیر زمانه و روزگار می‌گذرد که باید تسلیم آن بود.گذر ایام، سبب عبرت و […]

//درس‌هایی از نهج‌البلاغه به قلم آیت‌الله میرعمادی//

گروه معارف: آیت الله میرعمادی گفت: تردیدی نیست که انسان، صاحبِ اختیار و اراده است و می‌تواند سرنوشت خویش را بسازد و مسیر هدایت را بپیماید.اما همین اراده و اختیار ما از میان حوادثِ چاره‌ناپذیر زمانه و روزگار می‌گذرد که باید تسلیم آن بود.گذر ایام، سبب عبرت و عاملِ رسیدن به کمال است. اگر در دگرگونی‌ها و پست و بلند آن، تامل شود، درس‌های فراوانی دارد کمااینکه امام علی(ع) در وصیت خود به امام حسن می‌فرماید: «پسرم بدان که روزگار، دگرگونی‌ها دارد و همواره چهره عوض می‌کند».

به گزارش ایکنا از لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در سلسله مباحثی تحت عنوان «درس‌هایی از نهج‌البلاغه» عنوان داشته است: امیرمؤمنان علی(ع) به‌عنوان پدری که در آستانه کوچ از دنیای فانی است و سرد و گرم‌های روزگار را به‌خوبی چشیده و در ذهن و ضمیرِ هوشیار خود، آن‌ها را هضم کرده اینک در قالب کلمه‌ها و جمله‌های زیبایی به فرزند خود، انتقال می‌دهد: «المُقرِلِلزَّمَانِ؛ اعتراف‌کننده بر گذشت زمان» زمانه و روزگار، ویژگی‌ها و قوانین خاص خود را دارد. در این زمانه، انسان به دنیا می‌آید، دوره‌های کودکی و نوجوانی را پشت سر می‌گذارد و حوادث مختلفی بر او می‌گذرد.غم و شادی، بیماری و تندرستی، فقر و غنا، رو کردن و پشت کردن دنیا، بهار و پائیز، شادابی و افسردگی، ازجمله ویژگی‌های آن است. این‌ها هیچ کدام در اختیار انسان نیست و آدمی ناچار است در برابر آنان تسلیم شود.

خبر جدید  برگزاری جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت لرستان

درس چهارم//////////////عبرت از گذر زمان

در این میان، تردیدی نیست که انسان، صاحبِ اختیار و اراده است و می‌تواند سرنوشت خویش را بسازد و مسیر هدایت را بپیماید.اما همین اراده و اختیار ما از میان حوادثِ چاره‌ناپذیر زمانه و روزگار می‌گذرد که باید تسلیم آن بود.
گذر ایام، سبب عبرت و عاملِ رسیدن به کمال است. اگر در دگرگونی‌ها و پست و بلند آن، تامل شود، درس‌های فراوانی دارد ، امیرمومنان علی(ع) می‌فرماید: «وَاعلم یا بنیّ انَّ الدهرَ ذُوصرُف…»، پسرم بدان که روزگار، دگرگونی‌ها دارد و همواره چهره عوض می‌کند.
روزگارهمیشه به یک منوال نیست، گاهی به نفع ماست و گاهی به ضرر ما: «الدّهرُیَومان، یُوم لَک و یُومُ عَلیکَ؛ روزگار بر ماندگان همچنان می‌گذرد که بر رفتگان گذشت.روزگار، بدن‌ها را می‌فرساید، آرزوها را تازه و مرگ را نزدیک می‌کند.روزگار، یا رنج است یا رنجور؛ اگر درک شود رنج است اگر از دست برود رنجور است.

خبر جدید  جامعه قرآنی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک کندداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد