یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
22:34:38 - چهارشنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست/ تناقض در آمار سامانه «کارا»
عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست/ تناقض در آمار سامانه «کارا»
به گزارش خبرنگار مهر، گودرز امیری شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری لرستان، ضمن مشاهده آمار و عملکرد صورت گرفته در این حوزه گفت: سه هزار و ۷۰۰ طرح اشتغال فراگیر بااعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تصویب‌شده و ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار هم در این زمینه ابلاغ‌شده است. عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست وی […]

به گزارش خبرنگار مهر، گودرز امیری شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری لرستان، ضمن مشاهده آمار و عملکرد صورت گرفته در این حوزه گفت: سه هزار و ۷۰۰ طرح اشتغال فراگیر بااعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تصویب‌شده و ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار هم در این زمینه ابلاغ‌شده است.

عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست

وی ادامه داد: طبق آمارهایی که از سوی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌شود از این میزان اعتبار هم فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌شده است که ما به این وضعیت انتقاد داریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان بابیان اینکه ما اظهارات اداره کار در خصوص مشکلات و ناهماهنگی‌های این زمینه را نمی‌پذیریم، گفت: در جلسه قبل بنا بود که این طرح‌ها در سطح شهرستان‌ها هم بررسی شود و مشکلات مربوط به ثبت در سامانه «کارا» و عقد قراردادها در بانک‌ها، حل شود اما حداقل کار این بود که تا حالا این سامانه و مشکلات مربوط به آن رفع می‌شد.

امیری افزود: اداره کار برای پیشبرد طرح‌های اشتغال فراگیر حداقل باید مشکلات سامانه «کارا» برای رفع بهانه متقاضیان و بانک‌ها را رفع می‌کرد و در این زمینه هم تعارف نمی‌کنیم و می‌گوییم که عملکرد اداره کار قابل‌پذیرش نیست.

وی ادامه داد: این سامانه باید یک مسئول مشخص داشته باشد و روزانه با متقاضیان و بانک‌ها در ارتباط باشد و هفته آینده هم جلسه فوق‌العاده‌ای در خصوص عملکرد این سامانه برگزار شود.

رفت آمد از کوهدشت به خرم‌آباد برای وام ۵ میلیونی!

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به اینکه از ۱۸۸ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ‌شده در این زمینه فقط ۱۱ میلیارد تومان جذب‌شده است، گفت: متأسفانه برخی بانک‌ها در این زمینه پرداختی و عقد قرارداد نداشته‌اند و همین مسئله باعث می‌شود که اگر ما برای اعتبار جدید اقدام کنیم به ما بگویند که شما اعتبارات قبلی را جذب کنید.

امیری اضافه کرد: اگر اعتبار بانکی ابلاغ نشده، پرونده را به بانک دیگر بدهید، بانک ملی در این زمینه حتی بیشتر از سقف مقرر پرداخت می‌کند، مشکلات موجود درزمینهٔ تکمیل پرونده‌ها و سامانه را برطرف کنید زیرا با توجه به پایان سال بعید می‌دانم بتوانید روند مناسبی برای پرداخت‌ها، داشته باشید.

وی ادامه داد: ما حتی در خصوص پرونده‌های شهرستان‌ها تفویض اختیار کرده‌ایم اما آن‌ها هم هنوز دچار مشکل هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان اظهار کرد: ما حتی برای رفع مشکلات کسانی که در ابتدا پرونده‌هایشان را دستی آورده بودند گفتیم مشکلی نیست بعداً اطلاعات را وارد سامانه کنید و آن‌قدر مشکل ثبت در سامانه را عنوان نکنید چون افراد متقاضی خیلی‌هایشان هرروز به شما مراجعه می‌کنند.

امیری در خصوص اعتبارات مشاغل خانگی نیز گفت: چرا باید برای یک وام ۵ میلیون تومانی کسی مثلاً از کوهدشت بارها و بارها به خرم‌آباد مراجعه کند، مگر چقدر تسهیلات قرار است بگیرد که انقدر هزینه و رفت آمد داشته باشد.

تناقض در آمار سامانه «کارا»

وی افزود: مگر روال تشکیل پرونده چقدر طول می‌کشد که این طرح‌ها باید اندر طول بکشد و در این زمینه هم باید به‌صورت جدی بررسی کرد و آمار و ارقام دقیق ارائه کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان ادامه داد: تسهیلات مشاغل خانگی روند ساده و تکراری است که خود بانک‌ها هم می‌توانند به‌صورت عادی انجام دهند و باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

امیری بابیان اینکه باید در این زمینه پاسخ قانع‌کننده ارائه شود، گفت: روند معرفی به بانک، عقد قرارداد و پرداخت و …باید مشخص باشد نه اینکه ۴۱ طرح عقد قرارداد شود ولی ۹۷ طرح پرداخت‌شده باشد، این تناقضات در آمار و نقص در سامانه «کارا» باید به‌سرعت و هفته آینده رفع شود.

وی افزود: درزمینهٔ طرح‌های اشتغال روستایی نیز ۴۳ طرح بااعتبار ۵۰ میلیارد تومان تصویب‌شده است که در این بخش باید با هماهنگی فرمانداری‌ها، بانک‌ها و …شاهد پیشرفت مطلوبی باشیم نه اینکه روستاییان در طرح‌ها دچار اشتباه شوند چون اگر مسیر را اشتباه بروند، امکان دریافت تسهیلات از بانکی به بانک دیگر هم سخت می‌شود و لازم است اطلاع‌رسانی کافی به روستاییان انجام شود.

بخشی از مشکلات کشوری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این جلسه گفت: طرح‌های اشتغال فراگیر شامل طرح مشاغل خانگی، اشتغال روستایی و محیط کسب‌وکار است که در این زمینه ۳ هزار و ۷۲۳ طرح به دبیرخانه کارگروه اشتغال واصل‌شده است و با بررسی‌های انجام‌شده رقم سرمایه‌گذاری طرح‌ها ۵۰۸ میلیارد تومان برآورد شده است.

علی آشتاب افزود: اشتغال پیش‌بینی‌شده این طرح‌ها ۱۱ هزار و ۷۱۲ نفر بوده ولی مشکلاتی در حوزه بانک‌ها و نحوه عملکرد سامانه وجود داشت که البته بخشی از آن‌ها هم کشوری بود.

وی ادامه داد: برای مثال یکی از بانک‌ها فقط ۲۵ درصد اعتبارشان ابلاغ‌شده و برخی از طرح‌ها به همین دلایل، پرداخت‌نشده است و سامانه «کارا» نیز روزانه توسط اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی رصد می‌شود.

خبر جدید  اجرای 3 پروژه آبخیزداری در شهرستان خرم آبادداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب