یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
9:48:17 - سه‌شنبه 13 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فضل بلاعوض خداوند بر بشر/ دائمی بودن بوته آزمایش الهی
فضل بلاعوض خداوند بر بشر/ دائمی بودن بوته آزمایش الهی
گروه فعالیت‌های قرآنی: مفسر قرآن در لرستان با بیان این‌که آزمایش الهی در ادامه مسیر تکامل انسان است، به فضل بلاعوض خداوند بر بشر اشاره کرد و گفت: آزمایش‌های الهی به‌طور دائمی در مسیر زندگی انسان همواره وجود دارد. مهرداد ویسکرمی، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی […]

گروه فعالیت‌های قرآنی: مفسر قرآن در لرستان با بیان این‌که آزمایش الهی در ادامه مسیر تکامل انسان است، به فضل بلاعوض خداوند بر بشر اشاره کرد و گفت: آزمایش‌های الهی به‌طور دائمی در مسیر زندگی انسان همواره وجود دارد.

مهرداد ویسکرمی، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، در تبیین نکات تفسیری آیه ۲۵۱ سوره مبارکه بقره با این مضمون « فَهَزَمُوهُم بِإِذْنِ اللّهِ وَقَتَلَ دَاوُودُ جَالُوتَ وَآتَاهُ اللّهُ الْمُلْكَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَهُ مِمَّا يَشَاءُ وَلَوْلاَ دَفْعُ اللّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَّفَسَدَتِ الأَرْضُ وَلَكِنَّ اللّهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَمِينَ»، اظهارکرد: بنی‌اسرائیل بر اثر دوری از تعلیمات الهی، خوار شدند به طوری که صندوق مقدسی که برای آن‌ها تقدس داشت را بازیچه کردند و خداوند هم آن‌ها را دچار حاکمیت یک پادشاه ظالم به نام جالوت کرد.
وی با بیان این‌که وقتی بنی‌اسرائیل از ظلم و جور جالوت خسته شدند نزد پیامبر زمان خود رفته و از او خواستند تا فرماندهی را برای آن‌ها انتخاب کنند، پیامبر هم به ادن خدا و به دستور خدا فرماندهی به نام طالوت برای آن‌ها انتخاب کرد.
ویسکرمی با بیان این‌که انتخاب فرمانده بنی‌اسرائیل به فرمان خدا و دستور خدا بود، افزود: بعد از انتخاب الهی طالوت، دوباره عده‌ای در مقابل انتخاب خدا ایستادگی کرده و به فرماندهی طالوت اعتراض کردند.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که زمانی‌که طالوت فرماندهی و رهبری بنی‌اسرائیل را گرفت همراه با گروهی به سمت جالوت رفت به آزمون الهی خداوند بر قوم بنی‌اسرائیل اشاره و افزود: وقتی یاران طالوت به نزدیکی نهری رسیدند، طالوت به آن‌ها فرمود از این آب نخورید هر کس از این آب خورد از من نیست و هر کس از آن نخورد از من است.

خبر جدید  ۷ عامل رستگاری/ خشوع در نماز؛ اولین عامل

فضل بلاعوض خداوند بر بشر/ دائمی بودن بوته آزمایش الهی

این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که همواره قرآن از پیروزی ایمان تعداد قلیلی در مقابل تعداد کثیری بشارت می‌دهد، تصریح کرد: خداوند قدم‌های گروه قلیلی باایمان را ثابت و به آن‌ها صبر عطا کرد تا سرانجام پیروز شدند.
وی با بیان این‌که دعا و اعتماد به خدا در زمان تزلزل راه‌گشاست، ادامه داد: زمانی کار برای رضای خدا باشد انسان نباید نگران باشد زیرا نصرت الهی هم بر او نازل می‌شود.
ویسکرمی با بیان این‌که در بین جنگ جالوت و طالوت، حضرت داوود با ابزاری به نام فلاخن، جالوت را به هلاکت رسانید، خاطرنشان کرد: قرآن آمده است تا به ما درس زندگی بدهد، کمااینکه زمانی‌که تردید و تزلزل در اکثریت وجود دارد، یقین و اعتقاد اقلیت، ورق را به نفع حق برمی‌گرداند.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که داستان کشته شدن جالوت توسط حضرت داوود در قرآن‌کریم آمده است، اظهارکرد: بعد از مرگ جالوت توسط حضرت داوود، به اذن خداوند آن حضرت در دل مردم جای می‌گیرد و پایگاه مردمی او بیشتر می‌شود، این در حالی‌است که خداوند متعال بر بندگان فضل بلاعوض دارد و همواره بخشش خداوند به انسان‌ها بلاعوض است.
حضرت داوود(ع)؛ ذخیره الهی
ویسکرمی ظهور حضرت داوود و کشته شدن ظالمی به نام جالوت توسط آن حضرت در آن زمان را ذخیره‌ای از ذخیره‌های الهی دانست و عنوان کرد: از این آیه برداشت می‌شود که حضرت داوود ذخیره الهی بود، کمااینکه خدا در جامعه همواره ذخیره‌های الهی دارد که آن ذخایر در زمان ناامیدی انسان‌ها به داد بشریت می‌رسند.
وی تصریح کرد: همواره ذخیره‌های خداوند در طول تاریخ به فضل الهی مفسدان را از روی زمین لایروبی می‌کنند وقتی فساد بالا می‌رود ذخیره الهی جامعه را از مفسدین پاک می‌کنند.

خبر جدید  عشقی که از آب و خاک می‌روید/از آئین «خاکی» تا عاشقانه «افلاکی»

حق هیچ‌گاه از بین نمی‌رود/ پیروزی حق‌گویان در طول زندگی بشر

ویسکرمی با بیان این‌که در طول تاریخ ثابت شده است که حق هیچ‌گاه از بین نمی‌رود بر پیروزی حق‌گویان در طول زندگی بشر اشاره و گفت: همواره آیات متعددی در قرآن پیروزی حق و حقیقت را بشارت دادند بدین معنا که خداوند خود محافظ حق بوده و از حق محافظت است.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که وجود نشانه‌های خداوند برای خداشناسی و توحید است، ادامه داد: خداوند سنت‌های مختلفی دارد و مهم‌ترین سنت الهی این است که عالم انسانی به اختیار انسان جلو می‌رود.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که آن‌چه مهم بوده آن است که دین خدا همواره ماندگار است و بر ماست که در این آشفته‌ بازار روزگار بر او توکل کنیم، حرکت در مسیر تکامل را در گرو ایمان و اعتقاد به خدا دانست و افزود: امتحان الهی در ادامه مسیر تکامل انسان است و انسان همواره در طول زندگی در بوته آزمایش قرار می‌گیرد.

خبر جدید  رونمایی کتاب «آشنایی با روانشناسی کودک و نوجوان» در بروجردداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب