چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹
14:24:26 - یکشنبه 4 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قطع درختان ۵۰۰ ساله برای دو کیسه زغال/۹۰درصد آتش‌سوزی‌ها عمدی است
قطع درختان ۵۰۰ ساله برای دو کیسه زغال/۹۰درصد آتش‌سوزی‌ها عمدی است
به گزارش خبرنگار مهر، شیرزاد نجفی ظهر یکشنبه در همایش دهیاران لرستان در سخنانی با اشاره به وجود ۱۳۴ میلیون هکتار عرصه ملی در کشور اظهار داشت: از این میزان ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هکتار جنگل، ۸۴ میلیون هکتار مرتع و ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار بیابان است. قطع درختان و زغال گیری از […]

به گزارش خبرنگار مهر، شیرزاد نجفی ظهر یکشنبه در همایش دهیاران لرستان در سخنانی با اشاره به وجود ۱۳۴ میلیون هکتار عرصه ملی در کشور اظهار داشت: از این میزان ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هکتار جنگل، ۸۴ میلیون هکتار مرتع و ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار بیابان است.

قطع درختان و زغال گیری از آن‌ها

وی بابیان اینکه در استان لرستان دو میلیون و ۸۱۰ هزار هکتار جنگل و مرتع وجود دارد گفت: از این میزان یک‌میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار جنگل و ۸۸۵ هزار هکتار نیز مرتع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان بابیان اینکه ۷۷ درصد مساحت لرستان را اراضی ملی تشکیل داده است عنوان کرد: در لرستان به ازای هر نفر شش هزار و ۹۰۰ مترمربع جنگل وجود دارد و این در عدد در کشور هزار و ۷۰۰ مترمربع است.

خبر جدید  بخش خبری 20:00 دوشنبه 4 دی ماه

نجفی با اشاره به تخریب جنگل‌ها، قطع درختان، زغال گیری از درختان بلوط، و … در لرستان عنوان کرد: در لرستان ۱۲ پارک جنگلی با مساحت شش هزار هکتار و پنج نهالستان با تولید سالانه دو میلیون اصله نهال وجود دارد.

وی با اشاره به چالش جدی تغییرات اقلیمی، کمبود آب، جنگل‌زدایی و … در کشور و لرستان گفت: از دهه ۳۰ تاکنون میزان مساحت جنگل‌های کشور بیش از سه میلیون هکتار کاهش پیداکرده است.

۵۳۸ هکتار از جنگل‌های لرستان دچار «زوال بلوط» شدند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث خشکیدگی درختان بلوط اشاره کرد و گفت: در سال ۸۹ کار شناسایی دلیل خشک شدن درختان بلوط آغاز شد و درمجموع یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس دچار زوال بلوط شدند.

خبر جدید  گزارش تصویری جشن بزرگ ریحانةالنبی در خرم‌آباد

نجفی بابیان اینکه این بیماری علت‌های مختلفی دارد و در سفر سال ۹۳ رئیس‌جمهور به استان ایلام پیشنهاد اختصاص هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای جنگل‌های زاگرس داده شد گفت: از این میزان تنها در سال ۹۳ حدود ۲۵ میلیارد تومان پرداخت شد و در سال‌های بعدازآن حتی یک ریال اعتبار در این زمینه اختصاص پیدا نکرد.

وی بابیان اینکه ۵۳۸ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان نیز دچار بیماری زوال بلوط شده‌اند افزود: این بیماری بیشتر در شهرستان‌های کوهدشت، چگنی، پلدختر و جنوب شهرستان خرم‌آباد دیده‌شده است.

خبر جدید  بی‌قانونی در مجمع قانون‌گذار شهری؛ شوراهایی که خبرساز شدند

قطع درختان ۵۰۰ ساله برای دو کیسه زغال

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان همچنین به بحث آتش‌سوزی جنگل‌های لرستان اشاره کرد و گفت: سالانه در کشور بین ۱۷ تا ۲۰ هزار هکتار از جنگل‌ها دچار آتش‌سوزی می‌شوند و این عدد در لرستان دو هزار هکتار بوده است.

نجفی بیان داشت: عامل ۹۸ درصد از آتش‌سوزی جنگل‌های لرستان انسانی بوده و ۹۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها نیز عمدی بوده است.

وی از به‌کارگیری ۴۶۰ دیده بان برای حفاظت از جنگل‌های لرستان خبر داد و تصریح کرد: برخی از مردم برای به دست آوردن دو کیسه زغال درختان ۵۰۰ ساله بلوط را قطع می‌کنند.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد