پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
8:42:12 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در برنامه کاری خود نهادینه کنند
مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در برنامه کاری خود نهادینه کنند
گروه فرهنگی ـ عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با بیان این‌که بررسی عملکردهای امام علی(ع) در زمینه برخورد با دشمن و دشمن‌شناسی ضروری است، اظهارکرد: مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در مواقع مختلف مورد بررسی قرار دهند و آن‌را در برنامه کاری و زندگی خود نهادینه کنند. محمدعلی چلنگر، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان […]

گروه فرهنگی ـ عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با بیان این‌که بررسی عملکردهای امام علی(ع) در زمینه برخورد با دشمن و دشمن‌شناسی ضروری است، اظهارکرد: مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در مواقع مختلف مورد بررسی قرار دهند و آن‌را در برنامه کاری و زندگی خود نهادینه کنند.

محمدعلی چلنگر، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان، با اشاره به برگزاری همایش «سیره علوی» که قرار است ۲۹ بهمن‌ماه جاری به میزبانی جهاددانشگاهی لرستان و به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، گفت: مدت کوتاه حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری در تاریخ تشیع برای الگوبرداری و حاکمیت است.
وی با بیان این‌که با درنظر گرفتن چندین راهکار می‌توانیم سیره علوی را در جامعه نهادینه کنیم‌، افزود: شناخت سیره علوی در جامعه و طرح مسائلی در این راستا، نظیر انتشار آثاری در کتاب و فضای مجازی برای اقشار مختلف ضرورت دارد.
چلنگر با اشاره به این‌که هم‌اکنون سیره علوی را در سطح آکادمیک و پژوهش مطرح می‌کنیم در حالی‌که باید برای همه قشرها انتشار یابد، اظهارکرد: کارگزاران نظام در مرحله اول باید بتوانند به‌صورت علمی مسئله سیره علوی را در اجرائیات کشور و همچنین آن‌چه عملکردشان است نشان دهند کمااینکه در جامعه بحث سیره علوی وجود دارد اما متاسفانه اجرایی نمی‌شود، نوع اجرا در آن‌چه که مدنظر سیره علوی بوده و بیان شده متفاوت است.

خبر جدید  آغاز طرح نظارتی ایام نوروز در لرستان

مطرح کردن سیره علوی در مراکز آموزشی؛ گامی در راستای نهادینه کردن این سیره

وی اظهارکرد: برای نهادینه کردن سیره علوی باید بتوانیم آن‌را در مراکز آموزشی یعنی از دوران دبستان و بالاتر با زبانی که قابل فهم باشد یا در قالب داستان و رمان و آن‌چه جامعه می‌تواند ارتباط برقرار کنند مطرح کنیم و نمونه‌های عملی را نشان دهیم.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با یادآوری این‌که اجرایی شدن سیره علوی در حکومت‌داری توسط کارگزاران بسیار مهم است، گفت: حضرت امیر(ع) بعد از وفات حضرت رسول(ص) از سال ۱۱ تا ۴۰ هجری قمری به‌عنوان امام مطرح و کمتر از پنج سال به‌عنوان خلیفه، مقام اجرایی داشته است، کمااینکه این مدت کوتاه حکومت‌داری امام علی(ع)، مقطع گوهرباری در تاریخ تشیع برای الگوبرداری و حاکمیت است و هنگامی‌که مورد بررسی قرار می‌گیرد اگرچه دورانی کوتاه بوده اما پُر از حوادث و تحولات است.

لزوم بررسی عملکردهای امام علی(ع) در زمینه برخورد با دشمن

چلنگر اظهارکرد: لازم است مسئولان نوع برخوردهای امام علی(ع) را در مواقع مختلف مورد بررسی قرار دهند و آن‌را در برنامه کاری و زندگی خود نهادینه کنند.
این استاد تمام گروه تاریخ دانشگاه اصفهان با تاکید براین‌که الگوی خاصی از ائمه(ع) و به‌ویژه حضرت امام علی(ع) قابل الگوبرداری است، اضافه کرد: با توجه به این‌که امروز جامعه ما مورد هجمه دشمنان است دشمن‌شناسی ضرورت دارد.
چلنگر با تاکید بر این‌که بررسی عملکردهای امام علی(ع) در زمینه برخورد با دشمن و دشمن‌شناسی ضروری است، ادامه داد: برخورد با مسائل فرهنگی نیز در زمان محدود حکومت‌داری امیرالمومنین وجود دارد که حاکمیت امروز می‌تواند از آن استفاده کند.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: در بحث عملیاتی کردن سیره علوی تنها استناد به یک‌سری گفتارها و نامه‌های امام به مالک‌اشتر کافی نیست و باید نوع برخورد و منش امام علی(ع) را مورد بررسی قرار دهیم.

خبر جدید  برخورد قاطع نیروی انتظامی با اخلالگران نظم اقتصادی

برخورداری مذهب تشیع از سیره ائمه‌اطهار(ع)

وی یادآور شد: مذهب تشیع یک ویژگی دارد که شاید دیگر فرق اسلامی نداشته باشد و آن این است که علاوه‌بر قرآن و سنت یک دوره ۲۵۰ ساله از سیره ائمه(ع) دارد و دوران درخشان آن، امامت امام علی(ع) بوده که در مقطعی محدود حاکمیتی را تشکیل دادند.
چلنگر اظهارکرد: این سیره که منبع پربار و درخشانی است چنان‌چه از آن با زمان‌شناسی و مکان‌شناسی استفاده شود و با تطبیق این دو و نوع مسائل فرهنگی متفاوت که در کلیت مشابه هستند، اجرایی شود قطعاً در مقابله با هجمه‌های فرهنگی می‌تواند راهگشا باشد.

خبر جدید  تاکید سند تحول بنیادین بر تقویت گرایش به زبان و ادبیات فارسی

سیره

این مدرس دانشگاه اصفهان با اشاره به این‌که امام علی(ع) سرمایه‌ درخشانی تحت عنوان نهج‌البلاغه دارد که مورد اتفاق همه صاحب‌نظران، متفکران و محققان مختلف است، تاکید کرد: حتی جامعه غیر شیعه(اهل ‎ سنت) به این سرمایه درخشان تمسک می‌جویند و می‌توانیم با طرح موضوعات فرهنگی امام علی(ع) که در آثار خود به جا گذاشته، با دو نکته زمان و مکان در تقابل و مسائل‌شناسی فرهنگی مورد استفاده قرار دهیم.
وی با تاکید براین‌که سیره علوی سفره‌ای با رنگ‌ها و اغذیه‌های متفاوت و شامل همه ذائقه‌های جامعه است، گفت: می‌توانیم با برگزاری همایش‌های سیره علوی به نیازهای جامعه پاسخ داد و البته این همایش وقتی می‌تواند مثمرثمر باشد که با نیازهای جامعه(اقتصاد مقاومتی و تولید ملی) که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نکته جامعه است ارتباط برقرار کند.
چلنگر با بیان این‌که سیره علوی نباید فقط در چهارچوب همایش، چاپ مقاله و… محدود باشد، بلکه باید فراتر برویم و مخاطب را عام‌تر قرار دهیم، تصریح کرد: باید راهکار علمی ارائه و استنتاج کنیم و این راهکارها را به نهادها و بخش‌های حاکمیتی به‌عنوان مسائل اجرایی ارائه داده تا آنها بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب