سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
14:59:46 - شنبه 17 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشاهده شدن آفت “سنک حشره‌ای” در مناطق میوه‌خیز کشور
مشاهده شدن آفت “سنک حشره‌ای” در مناطق میوه‌خیز کشور
محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: آفت سنک حشره‌ای در مناطق میوه‌خیز کشور به ویژه استان‌های مرکزی، فارس، کرمان، خراسان، آذربایجان، همدان، گیلان و مازندران مشاهده شده است. منیر اسدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سنک گلابی با نام انگلیسی pearlace bug حشره‌ای است که در درجه اول به سیب و […]

محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: آفت سنک حشره‌ای در مناطق میوه‌خیز کشور به ویژه استان‌های مرکزی، فارس، کرمان، خراسان، آذربایجان، همدان، گیلان و مازندران مشاهده شده است.

منیر اسدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سنک گلابی با نام انگلیسی pearlace bug حشره‌ای است که در درجه اول به سیب و گلابی خسارت می‌زند. میزبان‌های دیگر این آفت درختان هلو، گیلاس، زالزالک، بادام، به ژاپنی، گل سرخ و همچنین درختان توسکا و بلوط هستند.

خبر جدید  برگزاری اردوهای جهادی تیم پزشکی در شهرستان چگنی

این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: سنگ گلابی حشره کوچکی به طول ۳ تا ۴ میلی‌متر و به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری(ببری شکل) است. بال‌های رویی آن مشبک و مستطیلی و هر یک دارای دو لکه دودی رنگ و بال‌های زیری توری شکل و شفاف هستند که طول بال‌ها تقریباً دو برابر درازای بدن است.

وی با بیان اینکه خسارت این آفت مربوط به حشره کامل و پوره‌های آن است، افزود: در سطح زیرین برگ‌ها با مکیدن شیره گیاهی به وسیله خرطوم تغذیه می‌کنند. محل‌های تغذیه آفت ابتدا به شکل نقاط زردرنگ در سطح فوقانی برگ‌ها مشاهده شده و سپس سفیدرنگ می‌شوند.

خبر جدید  راه‌اندازی «بند پاک قرآنی» در زندان مرکزی خرم‌آباد

اسدزاده‌مقدم خاطرنشان کرد: در پشت برگ‌های آلوده نقاط ریز سیاه‌رنگ دیده می‌شود که در واقع فضولات حشره ماده است که موقع تخم‌ریزی روی تخم‌ها می‌ریزند.

این پژوهشگر ادامه داد: حشرات کامل و پوره‌ها در سطح برگ‌ها نیز فضولات سیاه رنگی همراه با مایعی چسبنده تولید می‌کنند. درختان مبتلا به این آفت ضعیف شده، برگ‌ها و میوه‌های آنها دچار ریزش می‌شوند.

خبر جدید  افزایش ۹۰ درصدی بازدید کنندگان از قلعه فلک‌الافلاک

وی بیان کرد: در کنترل این آفت‌ همانند سایر آفات استفاده از روش‌های کنترل غیرشیمیایی نظیر کنترل زراعی و بیولوژیکی مناسب‌تر است. با توجه به بیولوژی آفت، از بین بردن برگ‌های خشک و پوستک‌های تنه درختان و شخم پاییزه در کاهش جمعیت آفت مؤثر است.
انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب