یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
11:26:52 - چهارشنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
موضوع محوری نهج‌البلاغه نهی از کارهای زشت در امور اقتصادی است
موضوع محوری نهج‌البلاغه نهی از کارهای زشت در امور اقتصادی است
عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان بابیان این‌که صفات مذموم زمینه انحراف و سقوط انسان‌ها را فراهم می‌کند، گفت: نهی از کارهای زشت از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود کما اینکه نهی از رفتارهای ناپسند از ضروریات ایمان و رستگاری امت است که براثر ترک آن جامعه دچار تباهی می‌شود. علی […]

عضو هیئت‌علمی دانشگاه لرستان بابیان این‌که صفات مذموم زمینه انحراف و سقوط انسان‌ها را فراهم می‌کند، گفت: نهی از کارهای زشت از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود کما اینکه نهی از رفتارهای ناپسند از ضروریات ایمان و رستگاری امت است که براثر ترک آن جامعه دچار تباهی می‌شود.

علی نظری در گفت‌وگو  با ایسنا بابیان این‌که اقتصاد سالم موجب سعادت و خوشبختی انسان است، اظهار کرد: نهج‎البلاغه دائرة‌المعارفی از فرهنگ اسلامی در موضوعات متنوع و کتابی سرشار از سخنان و حکمت‌های پندآموز است که انسان می‌تواند با بهره‌مندی از این آموزه‌ها به سعادت دنیوی و اخروی دست یابد.

وی ادامه داد: از جمله موضوعات اصلی و محوری نهج‌البلاغه، نهی از کارهای زشت در امور اقتصادی است. از آنجایی‌که در دین مبین اسلام پرهیز از منهیات، ابزاری برای نیل به سعادت و نیکبختی است و این مسئله باید همواره در زندگی مدنظر انسان قرار گیرد، امام علی(ع) نیز در نهج‌البلاغه دوری از بدی‌ها در امور اقتصادی را وسیله‌ای برای رسیدن به بهشت معرفی کرده است، لذا پرداختن به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

خبر جدید  نماینده اهواز: سرنخ‌هایی از حمله تروریستی اهواز به دست آمده است

استاد گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه لرستان تصریح کرد: نابسامانی اقتصادی از مسائلی است که اگر مهار نشود موجب رکود اقتصادی و مشکلاتی برای جامعه خواهد شد. توجه امام به راهنمایی و هدایت مردم و نهادینه کردن رفتارهای پسندیده در وجود آنان و نهی از صفات مذموم در امور اقتصادی ازجمله مسائلی است که در نهج‌البلاغه به آن پرداخته‌شده است.

نظری اضافه کرد: صفات مذموم که زمینه انحراف و سقوط انسان‌ها را فراهم می‌کند در روایات به‌شدت از آن‌ها نهی و آثار سوء آن‌ها بیان‌شده است.

خبر جدید  فرهنگ‌سازی جهت ورود دانش‌آموزان به رشته‌های مهارتی

وی بابیان این‌که نهی یعنی کسی را از کاری بازداشتن، ادامه داد: نهی از کارهای زشت از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود کما اینکه نهی از رفتارهای ناپسند از ضروریات ایمان و رستگاری امت است که براثر ترک آن جامعه دچار تباهی می‌شود. همچنین نهی از رفتارهای ناپسند مکمل فریضه‌هایی چون نماز و زکات است که نشان‌دهنده بُعد اجتماعی و عملی دین مبین اسلام است. نهی باید به‌قصد حل مشکل و رفع مسئله باشد و در راستای مشکل‌آفرینی و مسئله‌سازی نباشد.

نظری اظهار کرد: از آنجایی‌که تحقق آسایش در سایه اقتصاد سالم در جامعه میسر است لازم است به‌منظور جلوگیری از فروپاشی جامعه فساد اقتصادی را از آن دورنگه داریم. اقتصاد سالم همچنین در سرنوشت ابدی بشر نقش بسزایی دارد. سعادت ابدی انسان و رسیدن به آسایش و آرامش تنها در سایه یکتاپرستی، سلامت امور اقتصادی و پرهیز از هرگونه فساد انگیزی است.

خبر جدید  زندگی بدون آب در هم‌نشینی با طلای سیاه/ اهالی روستا نفت می‌خورند!

استاد دانشگاه لرستان از مسائل مهم در نهج‌البلاغه را نهی از صفات مذموم برشمرد و افزود: کردارهای ناپسند و رذایل اخلاقی مایه بدبختی انسان‌هاست، لذا در دوری از آن‌ها انسان باید کوشا باشد. چون نهی از کارهای زشت از طرفی مکمل فریضه‌هایی چون نماز و زکات است که نشان‌دهنده بُعد اجتماعی و عملی دین مبین اسلام است و از طرفی دیگر وسیله‌ای برای پیشبرد اهداف دینی است لذا هیچ‌گاه از انسان سلب نمی‌شود.

نظری ادامه داد: در بین صفات مذموم در حوزه امور اقتصادی، نهی از مال‌اندوزی بیشترین تعداد نهی را در برمی‌گیرد. بعد از نهی از مال‌اندوزی، نهی از بخل‌ورزی در صدر قرار می‌گیرد.

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب