سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
11:35:22 - دوشنبه 12 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میوه شب عید تامین شد/ از اصلاح نژاد دام‌ها تا کشت زعفران
میوه شب عید تامین شد/ از اصلاح نژاد دام‌ها تا کشت زعفران
عبدالرضا بازدار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در سخنانی اظهار داشت: در استان بیش از ۷۰ درصد از اراضی استان دارای شیب زیاد بوده و برای فعالیت‌های زراعی تناسب و قابلیت ندارند. احداث ۱۲۰۰ هکتار باغ در اراضی شیب‌دار وی بابیان اینکه در این راستا ما به دنبال این هستیم که بتوانیم به نحو مطلوب […]

عبدالرضا بازدار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در سخنانی اظهار داشت: در استان بیش از ۷۰ درصد از اراضی استان دارای شیب زیاد بوده و برای فعالیت‌های زراعی تناسب و قابلیت ندارند.

احداث ۱۲۰۰ هکتار باغ در اراضی شیب‌دار

وی بابیان اینکه در این راستا ما به دنبال این هستیم که بتوانیم به نحو مطلوب از این اراضی استفاده شود گفت: اقلیم، اقلیم مناسبی است و سالانه بارندگی‌های خوبی داریم و در خیلی از مناطق وضعیت دمایی خنک است و می‌توانیم در این اراضی اقتصاد و درآمد داشته باشیم و هم می‌توان مسائل آبخیزداری، کنترل فرسایش خاک و … را داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در سال جاری از محل منابع اعتباری استان مبالغی برای این موضوع در نظر گرفته شد گفت: در حال حاضر هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی استان برای احداث باغات اختصاص‌یافته است.

بازدار با تأکید بر اینکه نهال‌ها به کشاورزان به‌صورت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد گفت: همچنین توسعه گیاهان دارویی در اولویت برنامه‌های ما در استان است.

کاشت ۴ هزار هکتار زعفران

وی بابیان اینکه لرستان یکی از اقلیم‌های مناسب برای توسعه کاشت گیاهان دارویی است گفت: استفاده از آب کم، ارزش اقتصادی بالا، بهداشت و سلامت غذایی و … ازجمله مزیت‌های کاشت گیاهان دارویی در استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بابیان اینکه بیش از چهار هزار هکتار ظرفیت توسعه کشت زعفران در استان داریم گفت: این محصول آب بسیار کمی استفاده می‌کند و درآمد بسیار خوبی هم دارد و در بررسی که انجام دادیم یک هکتار زعفران دیم معادل ۴۰ هکتار گندم درآمد دارد.

خبر جدید  شناسایی تعداد زیادی از انبارهای کالاهای احتکاری در لرستان

وی با اشاره به کاشت محصولات آب‌دوست در استان عنوان کرد: برنج محصولی بوده که در مناطق خشک امکان کشت نیست و کاهش کاشت آن را با کشت‌های جایگزین را در دستور کار قرار داده‌ایم.

پرورش هزار تن ماهی در قفس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در استان منابع آبی خوبی برای تولید آبزیان داریم گفت: سدهای متعددی در استان ساخته و در حال ساخت است و باید به سمت توسعه آبزی‌پروری در استان حرکت کنیم.

بازدار بابیان اینکه در حال حاضر ۲۷ هزار تن در سال تولید آبزیان داریم گفت: سرمایه‌گذاری تولید بچه ماهی، پرورش ماهیان خاویاری، مجتمع‌های شیلاتی و … در دستور کار قرارگرفته تا در درازمدت میزان تولید بچه ماهی در استان به بیش از ۵۰ هزار تن برسد.

وی با اشاره به ماهی در قفس گفت: سال گذشته پرورش ماهی در قفس داشته‌ایم و امسال نیز این عدد تحقق‌یافته و درحال‌توسعه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بابیان اینکه مصرف ماهی در استان خیلی پایین است ادامه داد: سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۰ کیلوگرم در سال است و این عدد در لرستان خیلی کم است.

خبر جدید  دریچه‌های دو سد «ایوشان» و «مروک» به روی کشاورزان باز شد

اصلاح نژاد دام‌های لرستان

بازدار در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های حوزه دام‌پروری در لرستان گفت: یکی از اقدامات مطلوب در دستور کار افزایش تولید بره در دو سال است و همچنین بحث تغذیه و اصلاح نژاد در دستور کار قرارگرفته و امسال چهار هزار رأس بره را اصلاح نژاد کرده‌ایم.

وی همچنین بابیان اینکه این امر نیز بر روی دام‌های سنگین استان در حال انجام است تصریح کرد: نژادهای مقاوم و بهره‌وری تولید مناسب را می‌توان در این زمینه داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین به توسعه مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی در لرستان بیان داشت: از سال ۹۲ تاکنون ضریب مکانیزاسیون استان از ۹۲ صدم درصد به بیش از ۱.۳۵ درصد افزایش‌یافته و در سال جاری ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات در این زمینه در حال پرداخت است و تاکنون ۲۲ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت‌شده و بیش از ۳۷۰ دستگاه تراکتور و کمباین به کشاورزان داده‌ایم.

اجرای سیستم آبیاری نوین در ۵۰ هزار هکتار

بازدار همچنین به بحث توسعه آبیاری نوین در حوزه کشاورزی استان گفت: در حال حاضر ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده و در سال جاری ۱۱ هزار هکتار در برنامه قرارگرفته که از این میزان چهار هزار هکتار تحقق‌یافته و هفت هزار هکتار دیگر تا اوایل سال آینده اجرایی خواهد شد.

خبر جدید  برگزاری اجتماع بزرگ مردمی حافظان حریم خانواده در خرم اباد

وی بابیان اینکه در سال جاری ۸۰ میلیارد تومان در حوزه آب‌وخاک و به‌خصوص اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اعتبار هزینه شده است گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به مردم در این زمینه نداریم.

تأمین میوه شب عید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین با اشاره به بحث تأمین میوه شب عید در لرستان نیز گفت: در این راستا نیز هیچ محدودیتی برای تأمین میوه شب عید مردم نداریم و در این زمینه ۵۰۰ تن پرتقال و ۲۰۰ تن سیب خریداری کرده‌ایم.

بازدار همچنین با اشاره به تأمین برنج در استان نیز گفت: در حال حاضر ۶۰۰ تن برنج آماده تحویل در استان داریم و بیش از ۴۴۰ تن گوشت مرغ منجمد، ۱۰ تن گوشت قرمز منجمد در سردخانه‌ها داریم و متناسب باسیاست‌های تنظیم بازار استان در ایام مختلف به‌خصوص از اسفندماه ماه در بین مردم توزیع می‌شود.

وی با اشاره به توزیع میوه شب عید از ۲۰ اسفندماه و باقیمت مصوب در اختیار مردم قرار داده می‌شود افزود: محدودیتی برای تأمین اقلام موردنیاز مردم وجود ندارد.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب