دوشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۰
14:43:42 - یکشنبه 4 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ورود به مشاغل خانگی یکی از راه‌های خروج از رکود است
ورود به مشاغل خانگی یکی از راه‌های خروج از رکود است
عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان گفت: ورود به مشاغل خانگی، یکی از راه‌های خروج از رکود است. دکتر محمد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در ارتباط با مشاغل خانگی اظهار کرد: اگر بخواهیم پروژه‌ها را به پروژه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تفکیک کنیم می‌گوییم پروژه‌های بلندمدت رقابتی و هزینه‌بر بوده که نیاز به […]

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان گفت: ورود به مشاغل خانگی، یکی از راه‌های خروج از رکود است.

دکتر محمد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در ارتباط با مشاغل خانگی اظهار کرد: اگر بخواهیم پروژه‌ها را به پروژه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تفکیک کنیم می‌گوییم پروژه‌های بلندمدت رقابتی و هزینه‌بر بوده که نیاز به هزینه بخش خصوصی قدرتمند دارد و در حال حاضر با توجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری، بخش خصوصی انگیزه لازم را جهت ورود به این حوضه را ندارد.

وی افزوذ: همچنان که می‌دانیم ورود بخش عمومی یا دولتی به پروژه‌های بلندمدت نتیجه لازم را ندارد کما اینکه تاکنون کشوری را نمی‌توان یافت که به‌وسیله دولت توسعه‌یافته باشد و تجربیات گذشته نیز همین موضوع را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال صنایع مادر همچون فولاد  و دیگر صنایع که توسط دولت ایجادشده‌اند نتوانسته نتیجه مناسب را داشته باشد از طرفی همین صنایع در کشورهایی که توسط بخش خصوصی ایجادشده‌اند از سودآوری خوبی برخوردارند.

وی اضافه کرد:متأسفانه در حال حاضر با توجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری در کشور انگیزه لازم را بخش خصوصی ندارد.

این دکتری اقتصاد دانشگاه لرستان عنوان کرد: پروژه‌های میان‌مدت هم مانند بلندمدت نیازمند هزینه بالا، صرف وقت و رقابت است و معمولاً سرمایه‌گذار درجایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که حداقل ریسک را داشته باشد.

خبر جدید  مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیازمند استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی است

جعفری بابیان اینکه در کشور ما فعلاً انگیزه برای بخش خصوصی که بیاید در این حوزه کار کند کم دیده‌شده است، گفت: در بحث پروژه‌های کوتاه‌مدت یا مشاغل خانگی کشورهایی نظیر چین و هند در این حوزه خوب کارکرده‌اند، این حوزه اشتغال‌زایی خیلی خوبی دارد و نوعی کارآفرینی محسوب می‌شود.

این مدرس دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه در این حوزه کارآفرین‌های خوبی با توجه به ظرفیتی که کشور دارد و پتانسیل و استقبالی که معمولاً می‌شود می‌تواند صورت گیرد، تأکید کرد: بایستی در حوزه مشاغل خانگی حساب‌شده و با استفاده از تجربه کشورهای موفق در این حوضه به نحوی عمل کرد که تولیدکننده بتواند جای خود را در بازار پیدا کند.

وی بابیان اینکه در بحث بازاریابی و حمایت‌های قانونی و یا اصلاح قوانین دست‌وپا گیر که سد راه تولیدکننده هستند تولیدکننده را حمایت باید حمایت کرد، ادامه داد: مشوق‌های حمایتی همچون معافیت‌های مالیاتی و نیز تسهیل اخذ مجوزات دست‌وپا گیر ایجاد شبکه حمایتی به صورتی که تحت برندهای معتبر تولید صورت گیرد قادر خواهد بود با ورود به این حوزه، مسیر خروج از رکود هموار شود.

خبر جدید  نجات راننده کامیون سقوط کرده در رودخانه کشکان

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان بابیان اینکه مهم‌ترین بخشی که بتوانیم بر رکود غلبه کنیم موضوع گردشگری است، بیان کرد: چنانچه در حوزه گردشگری سازوکار خوبی تعریف شود، به نتیجه مطلوب مدنظر خواهیم رسید، چراکه درآمد حاصل از گردشگری با توجه به اینکه ایران ازنظر مناظر طبیعی و آثار باستانی جز ده کشور اول دنیا هست از درآمد نفتی بیشتر خواهد بود و از طرفی این درآمد پایدار است و آسیبی به محیط زیست نخواهد زد و منابعی همچون نفت و سایر معادن نیز نخواهد زد البته هنوز سازوکار آن در کشور ما مهیا نیست، بعد از گردشگری مشاغل خانگی عرضه محصولات ارگانیک هستند که می‌توانند کمک کنند به عبور از رکودی که کشور ما دچار آن است خارج شویم.

جعفری با اشاره به اینکه حوزه گردشگری و قابلیت‎های آن با توجه به شرایط و ظرفیت استان‌ها متفاوت است، تصریح کرد: در لرستان به‌طور مشخص در بحث مشاغل خانگی و محصولات ارگانیک و تولیدات کشاورزی، تولید مرغ و گوشت سفید و قرمز می‌توانیم خوب ظاهر شویم.

خبر جدید  تصادف دل‌خراش پراید با تریلر در محور ازنا - اراک

وی بابیان اینکه آنچه رونق مشاغل خانگی را تهدید می‎کند ایجاد بی‌اعتمادی مصرف‌کننده نسبت به محصولات این حوزه است، یادآور شد: هم‌اکنون بی‌اعتمادی عمومی نسبت به فست‌فودها در جامعه ایجادشده و دلیل آن این است که مردم برخی محصولات بی‌کیفیت را خریداری کرده و چنانچه این بی‌اعتمادی در مشاغل خانگی اتفاقی بیفتد آن را تعمیم می‌دهند به‌کل حوزه، درحالی‌که چنانچه نظارت اصولی از طرف اتحادیه‌های این‌گونه مشاغل صورت گیرد و خود تولیدکنندگان بتوانند اعتماد مصرف‌کننده را جلب کنند یعنی اگر گفتند این محصولات ارگانیک است واقعاً ارگانیک باشد باعث می‌شود تولیدکننده در بازار باقی بماند و اشتغال لازم را ایجاد کند.

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه لرستان یادآور شد: همچنین چنانچه از طریق دولت بانک‌ها تسهیلات تکلیفی به این‌گونه مشاغل پرداخت شود باید سازوکار مناسب به‌منظور بکار گیری تسهیلات اعطایی در راستای همان مشاغل به عمل آید تا این تسهیلات در بخش واسطه‌گری که منجر به ناهنجاری‌های اقتصادی می‌شود هزینه نشود.
انتهای پیام

[ad_2]

Source linkداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب