جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
10:11:42 - چهارشنبه 28 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چالشهای تدوین سند راهبرد مدیریت خشکسالی لرستان
چالشهای تدوین سند راهبرد مدیریت خشکسالی لرستان
دنیای امروز پیوسته در حال تغییر و تحول است و همین موضوع سبب شده تا طرح‎ها، برنامه‎ها و حتی ساختارها از ثبات لازم برخوردار نباشند. تنها چارچوبی از تفکر که می‎تواند در طراحی و پیشبرد اهداف یک سازمان مفید و مؤثر واقع شود، تفکر راهبردی است در همین راستا هر سازمانی اهداف بلندمدت خود را […]

دنیای امروز پیوسته در حال تغییر و تحول است و همین موضوع سبب شده تا طرح‎ها، برنامه‎ها و حتی ساختارها از ثبات لازم برخوردار نباشند. تنها چارچوبی از تفکر که می‎تواند در طراحی و پیشبرد اهداف یک سازمان مفید و مؤثر واقع شود، تفکر راهبردی است در همین راستا هر سازمانی اهداف بلندمدت خود را بر اساس چشم‎اندازها و آرمان‎هایش تعریف می‎کند و این برنامه مجموعه‎ای از ابعاد طبیعی، انسانی و اجتماعی پیچیده را شامل می‎شود.

در همین راستا طی چند سال گذشته با توجه به وضعیت منابع آبی استان، تدوین سند راهبردی مدیریت جامع خشک‌سالی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفت و مدیریت آن نیز به مرکز تحقیقات واگذار شد که سرانجام بهمن امسال این سند تهیه و در اختیار شورای مدیریت بحران استان قرار گرفت.
 

سند راهبردی مدیریت خشک‌سالی استان لرستان شامل ۵۰ راهبرد و ۲۲۵ توصیه و راهکار است

به گزارش ایسنا، دراین‌باره دکتر مراد سپهوند، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: پدیده خشکسالی ذاتی کشور ما بوده و از گذشته نیز وجود داشته است که باید زندگی خود را با آن سازش دهیم. در سطح کشور کار مشخصی به جز شبه سندهایی که به راهبرد می‎رسد و تا این حد می‎ماند انجام نشده است. با توجه به ضرورت، اینکار تشخیص داده شده و تدوین آن در سال ۹۴ به مرکز تحقیقات کشاورزی استان واگذار شد.
 

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: بعد از دو سال کار متخصصان این مرکز سند راهبردی مدیریت خشکسالی استان همراه با راهبردها، پیشنهادات و توصیه‎ها تهیه شد که شامل ۵۰ راهبرد و ۲۲۵ توصیه و راهکار است.
 

وی با بیان اینکه تمام علم استان در این سند آمده است، گفت: امیدواریم که این سند در شهرستان‎ها در کارگروهی کارشناسی و چکش کاری شود.
 

اگر خشکی و کمبود آب کنترل نشود به شدت آسیب خواهیم دید

دکتر عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز اظهار کرد: به همت استاندار برای اولین بار در کشور توانستیم الگوی کشت را در استان عملیاتی کنیم.
 

وی با بیان اینکه در استان بر اساس محدودیت‌ها و منابع، ظرفیت‌های هر شهرستان را به لحاظ منابع آبی و خاکی، اقتصاد و نیاز کشاورزان مشخص کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در استان با توجه به محدودیت‌های شدیدی که از نظر آب داریم سند راهبردی جامع خشکسالی استان برای نخستین بار در کشور رونمایی شد.
 

بازدار با بیان اینکه اگر خشکی و کمبود آب کنترل نشود به شدت آسیب خواهیم دید، ادامه داد: کارفرمای تدوین سند جامع سازمان جهاد کشاورزی بوده و مدیریت آن نیز بر عهده مرکز تحقیقات است که برای تکمیل شدن همکاری تمامی دستگاه‌های مربوطه را می‌طلبد.
 

خبر جدید  برنامه پروازهای فرودگاه خرم آباد از 2 تا 8 تیرماه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه سند راهبردی جامع خشک‌سالی استان در هشت فصل تدوین شده است، تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود خشک‌سالی یک دوره بوده و برگشت می‌خورد حرف درستی نبوده و اوضاع خیلی نگران کننده‌تر از این موضوعی است که اتفاق افتاده و آمار و ارقام نشان از عدم برگشت‌پذیری منابع دارند.
 

برای آنکه بدانیم به کجا خواهیم رفت باید بدانیم اکنون دقیقاً کجا قرار گرفته‌ایم. پس از آن باید آنچه می‌خواهد باشد را به درستی تعریف کرده و چگونگی رسیدن به آن جایگاه را مشخص کرد و حال سوال اینجاست که این سند تمام جوانب را مدنظر قرار داده است؟
 

علیرضا کاکاوند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز در این رابطه گفت: در این سند بیان شده که باید از انتقال آب سرچشمه‎های دز و کرخه جلوگیری کرد که امکان پذیر نیست. همچنین در رابطه با ممنوعیت اجاره زمین به کشاورزان غیربومی از قبل نیز صحبت شده اما موفقیت چشمگیری در این رابطه نداشته‎ایم. در این برنامه نقش محاکم قضایی کمرنگ است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.
 

راهکارهای اجرایی و عینی در سند خشکسالی لرستان دیده نشده است

فلاح‎نژاد، فرماندار سلسله نیز گفت: در رابطه با استفاده آب برای آبیاری فضای سبز کمتر پرداخته شده و بیشتر کلی‎گویی و مباحث علمی است. همچنین راهکارهای اجرایی، عینی و اینکه چطور از این کارها جلوگیری کنیم دیده نشده است. باید وظیفه هر دستگاه را مشخص کنیم و بگوییم که این مورد را نیاز داریم و باید انجام دهید. باید به صورت پروژه‎ای عمل کنیم.
 

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز بیان کرد: اقلیم کنونی و خشکسالی حادث شده منطقه‎ای نبوده و تمام جهان با آن درگیر کرده است. با توجه به افزایش دما نظم و سیستم جهانی به هم خورده و البته به خاطر اینکه ما در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار داریم بیشتر تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته‎ایم.
 

وی با بیان اینکه برای مدیریت خشکسالی تنها بخشی از سیاست‎ها مربوط به داخل کشور است، گفت: همچنین بخش اعظمی از آب در قسمت کشاورزی مصرف می‎شود و باید در این حوزه بیشتر کار کرد. برای اینکه بتوانیم موثرتر اقدام کنیم این طرح باید به عنوان پایلوت در سطح ملی ارائه شود چراکه اگر فقط در استان بیان شود به نتیجه مطلوب نمی‎رسیم.
 

خبر جدید  تولید سالانه ۹۰۰تن انجیر از باغات استان + گزارش

در سند خشکسالی لرستان نقاط ضعف و قدرت آورده شوند

خیرایی، معاون اداره کل آموزش و پرورش لرستان نیز بیان کرد: در این سند باید نقاط ضعف و قدرت آورده شوند و خیلی از اسناد بالادستی به عنوان فرصت و تهدید سند تبیین شوند. همچنین دانش آموزان و اولیای آنان در این برنامه باید دیده و مشخص شود که هر کدام چه وظیفه‎ای دارند.خیلی از مواردی که در سند آمده به صورت ذاتی وظیفه دستگاه‎هاست و هم اکنون نیز این کارها را انجام می‎دهند.
 

برای پیاده کردن برنامه‎های خشکسالی لرستان برآورد ریالی شده است؟

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان نیز در این باره بیان کرد: در این سند چارت تشکیلاتی گسترده‎ای دخیل هستند و فعال کردن همه آنها کار دشواری است. در این سند باید بررسی شود که مدل ریاضی برای مدیریت آب آورده شده یا نه.
 

وی افزود: همچنین سند به صورت شرح خدمات است که برای هر دستگاه تبیین شده است و باید توجه کرد که لرستان با استان‎های همجوار خود دارای حوضه‎های آبریز مشترکی است. همچنین باید بررسی کرد برای پیاده کردن این برنامه‎ها برآورد ریالی شده است یا خیر.
 

علی کورانی‎فر، فرماندار بروجرد نیز بیان کرد: تدوین سند و داشتن برنامه از الزامات بوده و چراغ راه محسوب می‎شود. هر برنامه باید بر اساس واقعیات باشد. همین که موضوعی تحت نظر افکار عمومی قرار بگیرد کار خوبی است و باعث می‎‏شود حساسیت مردم روی آن بیشتر شود.
 

کورانی‎فر خاطرنشان کرد: خیلی از وظایف هم اکنون در ادارات و دستگاه‎های ذی‎ربط انجام می‎شوند و مابقی را می‎توانیم در شورای برنامه‎ریزی و دانا مورد بحث قرار دهیم و تضمضیات لازم اتخاذ شود. همچنین بحث مهندسی فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و روی این موضوع نیز باید کار شود.
 

اگر به دنبال ساماندهی منابع آب نباشیم نمی‌توانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم

 رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز اظهار کرد: تغییر اقلیم و خشکسالی تمام کشور را تحت تأثیر قرار داده و البته در برخی کشورها اثرات آن بیشتر مشخص شده است. در خاورمیانه اوضاع پررنگ‌تر است، در هر یک دهه ۱۱ میلی‌متر کاهش بارندگی و ۰٫۴ درصد افزایش دما داشته‌ایم.
 

وی از کاهش ۶۰ درصد بارندگی نسبت به سال گذشته و بلندمدت در استان و کشور خبر داد و گفت: وضعیت فعلی مربوط به چند سال نیست و به چندین دهه برمی‌گردد و اگر تمهیداتی اندیشیده نشود تغییرات به چند دهه نمی‌کشد. اگر به دنبال ساماندهی منابع آب نباشیم نمی‌توانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم.
 

خبر جدید  تشریح فلسفه‌ هلال‌های قمری در قرآن

آریایی از تدوین سند راهبردی مدیریت جامع خشکسالی در استان خبر داد و افزود: این سند با همکاری کارشناسانی که در زمینه آب و خاک کار کرده‌اند تهیه شده و البته نواقصی دارد که با بازنگری مدیران رفع خواهد شد. در گذشته روی کوه‌ها ذخیره برف و یخ داشتیم که به مرور آب می‌شدند و رودخانه‌ها پرآب بودند اما هم اکنون دبی رودخانه‌ها پایین آمده است.

تنها استانی هستیم که چنین کاری را در این سطح شروع کرده‎ایم

دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز در حاشیه جلسه شورای عالی مدیریت بحران استان اظهار کرد: امروز سند راهبردی مدیریت جامع خشکسالی در استان که تدوین شده بود را ارائه دادند و البته اشکالاتی مانند هر کاری دیگر دارد که در این رابطه اعضای شورا نظرات خود را ارائه دادند و قرار شد اصلاح شود و مجدد بیاید تصمیم گیری نهایی شود اما به هر حال کار خیلی خوبی انجام شده است.
 

وی با بیان اینکه در کشور تنها استانی هستیم که چنین کاری را در این سطح شروع کرده‎ایم در رابطه با برنامه مدیریت کاهش خطرپذیری در استان گفت: این مهم در واقع به ساختارها، طبیعت و… بر می‎گردد و ما می‎توانیم تنها کار مقابله‎ای و آمادگی انجام دهیم. در حوزه مدیریت بحران استان کارهایی در حال انجام است.
 

خادمی اضافه کرد: در حوزه زلزله و خشکسالی استان و کشور خطرپذیر است و ریسک دارد و کار امروز نیز یکی از این برنامه‎هاست و وقتی ما برنامه سند جامع خشکسالی را تدوین می‎کنیم برای کاهش اثرات ناشی از خطرپذیری است.
 

از میان انواع تفکرها، تفکر راهبردی جامع‎ترین نوع تفکری است که می‎تواند یک سازمان را در دستیابی به اهدافش یاری کند.با توجه به حساسیت موضوع آب و خشکسالی تهیه سند راهبردی در این رابطه امری ضروری است امادر سند راهبردی باید جایگاه فعلی بیان و گفته ‎شود از کجا به چه نقطه‎ای و با چه امکاناتی خواهیم رسید. این‌گونه که مشخص است تمایز سند و نقشه‌ راه برای همگان شفاف نیست و بهتر است برای جلوگیری از چنین مشکلاتی تعریف دقیق و جامعی از این واژه‌ها ارائه شود، سند تعریف و تمایز آن با نقشه راه بیان شود و سپس بگویند برنامه جامع راهبردی چیست؟
 

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد