یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹
11:51:17 - شنبه 11 ژانویه 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چه تعداد زندانی زیر ۱۸ سال وجود دارد؟
چه تعداد زندانی زیر ۱۸ سال وجود دارد؟
رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: زندانیان زیر ۱۸ سال در استان ۲۲ نفر هستند.

شعارسال: محمد رزم در کنفرانس تخصصی حقوق کودک با اشاره به اینکه متون دینی و فقهی به صراحت و اشارت به حقوق کودک پرداخته است، افزود: اصل ۲۱ قانون به حقوق کودک اشاره دارد.

وی ادامه داد: اسلام توجه ویژه‌ای به حقوق کودک دارد و حمایت قضایی تحت عنوان رافع مسئولیت جزایی کودک آمده است.

رزم گفت: پیامبر گرامی اسلام فرمود از ما نیست کسی که به کودکان رحم نکند و بزرگان را حقیر بشمارد؛ همچنین در جایی دیگر می فرمایند قلم تکلیف از دوش ۳ نفر برداشته شده است، از کودک و طفل، از شخصی که در خواب است تا زمانی که بیدار شود، از مجنون و دیوانه تا زمانی که بهبودی و سلامت پیدا کند.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در اسلام حقوق کودک به دو بخش تقسیم شده است، اضافه کرد: بخش اول می‌گوید انسان دارای حقوق فردی و اجتماعی بوده وبخش دوم این است که کودک از حقوق عاطفی برخوردار است.

خبر جدید  آمار جان باختگان مبتلا به ویروس آنفلوانزا در کشور به ۸۱ نفر رسید

رزم با اشاره به حقوق کودک قبل از تولد، گفت: گاهی حیات جنین سبب تاخیر در اجرای حدود و قصاص و احکام مختلف می‌شود، گاهی زن در حال زایمان یا تا پایان شیردهی در مورد احکام قضایی تاخیر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه شاهد فروش جنین از سوی خانواده‌های بی بضاعت به دلیل فقر مالی و معیشتی هستیم، گفت: حضانت، نفقه، ارث، تشدید مجازات متهم به کودک ربایی، تخفیف مجازات کودک نابالغ و … از موارد حقوق کودک پس از تولد است.

رئیس‌کل دادگستری لرستان در ادامه با اشاره به اینکه پلیس ویژه اطفال و کودکان و نوجوانان در کشور ایجاد شود، عنوان کرد: چنانچه کودکی دچار خطا شد پلیس ویژه اطفال وارد شود البته این پلیس باید دوره‌های روان‌شناختی را گذرانده و نحوه برخورد را بداند.

خبر جدید  آمار مبتلایان به کرونا دردلفان افزایش یافت

رئیس‌کل دادگستری لرستان افزود: تشکیل پرونده ویژه شخصیت کودک در محاکم قضایی را وظیفه خود می‌دانیم که کارشناسانی از علوم پزشکی، روانشناسان و کارشناسان قضایی در تشکیل این پرونده دخیل هستند.

وی با تاکید براینکه فقه شیعه از ۱۵۰۰ سال گذشته توجه جدی و ظریفی را به حقوق کودک قبل و بعد از تولد دارد، اظهار کرد: کودکان نیازمند حمایت دولتمردان، قانون‌گذار و والدین هستند و مسائل معیشتی و اقتصادی بر مقوله کودکان تاثیر دارد که باید توجه ویژه‌ای به مسائل اقتصادی شود.

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه کل زندانیان زیر ۱۸ سال در استان ۲۲ نفر هستند که ۱۰ نفر به اتهام سرقت و درگیری با قرار وثیقه بازداشت شدند، یک نفر متهم به قتل داریم که نوع قرارش بازداشت موقت بوده و ۸ نفر نیز به دلیل شرکت در تجمعات و اغتشاشات اخیر بازداشت شدند که با قرار کفالت آزاد شدند، گفت: ۲۳ نفر مشاور اطفال در سطح دادگاه‌های لرستان فعال هستند

خبر جدید  مسیر رودخانه کشکان در نقاط اضطراری اصلاح می شود

وی یادآور شد: هم‌اکنون دادگاه و شعبه ویژه اطفال را در استان داریم و ۲۳ نفر مشاور اطفال در سطح استان فعال هستند.

رزم بیان کرد: سال گذشته ۱۴۸ مورد مشاوره اطفال از سوی این مشاورین در دادگاه اطفال داشتیم و در شش‌ماهه  امسال نیز  ۱۲۸ مورد مشاوره صورت گرفته است.

شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۲۷آذر۱۳۹۸ ، کدخبر: ۹۳۸۳۹۸: www.borna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنیدداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد