چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹
13:41:06 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشاورزی سلسله با تکمیل ایستگاه پمپاژفیض آباد متحول می شود
کشاورزی سلسله با تکمیل ایستگاه پمپاژفیض آباد متحول می شود
خرم آباد – ایرنا – بزرگترین ایستگاه پمپاژ آب غرب کشور با هدف تحت پوشش قرار دادن سه هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی دیم سلسله سال ۸۰ در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هدف از احداث این ایستگاه، تامین آب لازم برای آبیاری تحت فشار سه هزارو ۲۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت الشتر از طریق رودخانه کهمان اعلام شده بود که با اجرای کامل آن به گفته کارشناسان تحولی بزرگ در بخش کشاورزی شهرستان ایجاد خواهد شد.
اکنون یکهزارو۸۰۰ هکتار از زمین های منطقه زیر پوشش شبکه آبیاری ناشی از اجرا بخشی از این ایستگاه قرار گرفته است اما با توجه به وضعیت آبی منطقه و خشکسالی های پی در پی، اجرای کامل آن در هاله ای ابهام قرار گرفته و منجر به ایجاد نارضایتی هایی در کشاورزان منطقه شده است.
به گفته مسئولان با بهره برداری کامل از این طرح برای یکهزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می شود.
شهرستان سلسله دارای ۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی مرغوب است.
فرماندار سلسله با اشاره به اهمیت تکمیل این طرح در رشد و توسعه صنعت کشاورزی منطقه، عنوان کرد: با توجه به نقش مهمی که این طرح در افزایش تولید و کاهش مصرف منابع آبی دارد باید با تمام توان پیگیر اجرایی شدن کامل آن باشیم.
شریف خسروی انجام طرح ایستگاه پمپاژ فیض آباد را انقلاب بزرگی در بخش کشاورزی و اقتصاد شهرستان دانست و اظهار داشت: با این وجود انجام مابقی طرح نیاز به بازنگری دارد تا زمین های کشاورزی بالادستی هم از برکت آب ایستگاه بهره مند شوند.
فرماندار سلسله همچنین بر رعایت الگوی کشت بهاره از سوی اداره جهاد کشاورزی شهرستان تاکید کرد و گفت: برغم اینکه منابع آب در این شهرستان به اندازه کافی وجود دارد ولی بایستی با توجه به خشکسالی های اخیر از کشت محصولات آبدوست جلوگیری شود.
وی با تاکید بر ممنوعیت هرگونه کشت سیب زمینی در شهرستان، افزود: حتی اگر یک متر کاشت سیب زمینی در شهرستان داشته باشیم برخورد قاطع و جدی با خاطیان انجام خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان نیز در ارتباط با طرح پمپاژ فیض آباد سلسله گفت: اجرای شبکه های آبیاری این طرح در سال ۸۰ آغاز شده که بنا بود سه هزارو۲۰۰ هکتار از اراضی دیم منطقه با اجرایی شدن کامل آن، آبی شوند.
رضا میرزایی با بیان اینکه تاکنون یکهزارو۴۰۰ هکتار از این مجموع اجرایی شده و ۴۰۰ هکتار دیگر نیز در حال انجام است، افزود: با توجه به خشکسالی های اخیر و انجام بازنگری در مطالعات طرح، فعلا با منابع آبی موجود تنها ۲هزار و ۲۰۰هکتار از شبکه هدف را با وضعیت موجود می توانیم اجرایی کنیم.
۷۲۶۵/۶۰۶۰

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  طرح های توسعه گلخانه ای در کشور در دست اقدام و اجرا استداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد