یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
9:26:26 - چهارشنبه 7 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کوچ عشایر و خزان زودهنگام طبیعت/ خیابان‌های شهر «ایل راه» شدند!
کوچ عشایر و خزان زودهنگام طبیعت/ خیابان‌های شهر «ایل راه» شدند!
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: عبور ایل‌های عشایری چند استان از شهرهای جنوبی لرستان به هنگام کوچ، تراژدی تکراری و معضل هرساله‌ای است که گریبان گیر مردم شهرهای پلدختر و معمولان و منابع طبیعی لرستان شده است. عبور عشایر کوچ رو در این شهرها مشکلاتی به دنبال دارد که موجب آزار و اذیت شهروندان و […]

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: عبور ایل‌های عشایری چند استان از شهرهای جنوبی لرستان به هنگام کوچ، تراژدی تکراری و معضل هرساله‌ای است که گریبان گیر مردم شهرهای پلدختر و معمولان و منابع طبیعی لرستان شده است.

عبور عشایر کوچ رو در این شهرها مشکلاتی به دنبال دارد که موجب آزار و اذیت شهروندان و بر هم زدن مبلمان شهری و فضای سبز و ایجاد خسارات زیاد می‌شود.

عبور گله‌های عشایر از وسط شهر

یک دامدار پلدختری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هرساله کوچ عشایر به‌ویژه کوچ زودهنگام آن‌ها به منابع و مراتع این منطقه خساراتی جبران‌ناپذیر وارد می‌کند.

کرم حسین رضایی افزود: عبور گله و رمه عشایر کوچ رو در مراتع پل‌دختر موجب شده تا علف تازه و با طراوت از بین رفته و یا شکننده شود و ادامه رشد ضعیفی داشته و یا رشد نکند که این موضوع موجب شده دام دامداران این منطقه در بعضی چراگاه‌ها با بحران مواجه شود.

یک شهروند پلدختری نیز در گفت‌وگو با مهر گفت: عبور عشایر از خیابان اصلی شهر علاوه بر آن‌که چهره شهر را ناخوشایند می‌کند موجب برهم زدن مبلمان و آرایش شهری می‌شود و برای کسبه و بازاریان مشکلاتی را به دنبال دارد.

محمد صارمی افزود: عبور گله گوسفندان در بلوارهای شهر درخت‌ها، درختچه‌ها و گل‌های حاصل دسترنج عوامل شهرداری‌ها را تخریب می‌کند و فضولات برجای‌مانده مقابل مغازه‌ها موجب بوی نامطبوع و به مخاطره انداختن بهداشت محیط می‌شود.

پرسه سگ‌های عشایر کوچ رو در شهر

یک شهروند دیگر پلدختری به مهر گفت: کوچ عشایر در این شهرستان مشکل چندین ساله‌ای است که مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اعتراض شهروندان نسبت به این موضوع تاکنون کار به‌جایی نبرده و هرساله موجب خسارات زیادی به فضای سبز و مبلمان شهری می‌شود.

مجید شعبانی افزود: گذر ایل و عشایر درواقع نباید از درون شهر صورت گیرد بلکه برای راحتی خود عشایر هم که شده باید یک «ایل راه» ویژه آن‌ها احداث شود تا مردم با این مشکلات روبرو نشوند و عشایر از یک مسیر مخصوص و بانظم خاص خود عبور کنند.

خبر جدید  9دی تجلی ولایت مداری وبصیرت انقلابی ملت ایران

یک شهروند دیگر پلدختری گفت: عبور عشایر با گله‌های گوسفندان و چهارپایان دیگر آن‌هم در اوایل بهار که شهرداری‌ها مبلمان شهری را رنگ و روی تازه می‌بخشند و به رنگ‌آمیزی بلوارها می‌پردازند، این زحمات را هدر می‌دهد.

مجتبی محمودوند افزود: هرساله با عبور ایل سگ‌هایی از آن‌ها در شهر می‌مانند که تبدیل به سگ‌های ولگرد می‌شوند و این امر نیز به‌نوبه خود مشکلاتی برای شهروندان به دنبال دارد و به خاطر تمام این مسائل و مشکلات بهتر است مسئولان برای ساماندهی کوچ عشایر به‌ویژه ایجاد ایل راه تمهیداتی بیندیشند.

وقتی زحمات شهرداری برای استقبال از مهمانان نوروزی به هدر می‌رود

شهردار پلدختر در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: عشایر ذخایر انقلاب و هر چادر عشایری علاوه بر این‌که یک بنگاه تولیدی است یک خاستگاه فرهنگی نیز محسوب می‌شود زیرا این قشر زحمت‌کش و مولد بر گردن جامعه حقوقی دارند، اما شهر تعریفی دارد و شهروندان نیز دارای حقوقی هستند که استیفای بخشی از حقوق شهروندی آن‌ها به عهده شهردار است.

صمد چراغی پور افزود: برابر تقویم کوچ، کوچ عشایر از ۱۵ اردیبهشت شروع می‌شود اما با توجه به تغییر اقلیم و آب‌وهوا، این زمان جابجا شده و به اوایل سال رسیده اما انتظار نمی‌رود عشایر قبل از سال شروع به کوچ کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرداری با بسیج امکانات و منابع مشغول زیباسازی و تدارک شرایط مطلوب برای استقبال از نوروز و مسافران نوروزی است و همه توان خود را صرف تعمیر و مرمت فضاها و تنظیف عمومی سطح شهر، خرید هزاران نهال و ده‌ها هزار گل کرده و در حال غرس و کاشت آن‌ها است.

شهردار پلدختر گفت: با ورود عشایر به داخل شهر تمام این زحمات به هدر می‌رود و هزینه‌های صورت گرفته فاقد نتیجه مطلوب خواهد بود و بدون شک این امر موجبات ناراحتی شدید افکار عمومی شهروندان را نیز به همراه خواهد داشت.

عشایر از مسیر جایگزین استفاده کنند

وی افزود: شهرداری بر اساس شرح وظایف ذاتی خود ناچار به جلوگیری از ورود عشایر به شهر شده بنابراین انتظار می‌رود به خاطر دوری از به وجود آمدن چالش بین عشایر و شهروندان و مجموعه شهرداری دستگاه‌های ذی‌ربط منابع طبیعی و امور عشایر از کوچ زودهنگام جلوگیری کنند.

خبر جدید  لرستان ، بخش خبری 19:30دوشنبه 24 اردیبهشت

چراغی پور خاطرنشان کرد: همچنین عشایر احشام خود را حداقل از محدوده شهری به‌وسیله ماشین عبور دهند که برای این کار جاده دسترسی خطوط لوله گاز و نفت که از منطقه «واشیان» و «گل گل» عبور می‌کند به عنوان راه جایگزین و برای جلوگیری از ورود عشایر به داخل شهر، پیشنهاد می‌شود.

شهردار پلدختر گفت: ساماندهی کوچ عشایر و جلوگیری از ورود آن‌ها به داخل شهر نیازمند همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط ازجمله فرمانداری، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و امور عشایری و انجام اقدامات لازم است.

امکان جلوگیری از کوچ عشایر را نداریم

رئیس امور عشایری پلدختر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: خدمات‌رسانی به قشر زحمت‌کش و تولیدکننده عشایر از وظایف امور عشایری است که در این راستا خدماتی از قبیل بهسازی چشمه، ساخت منبع آب و تأمین نهاده‌های دامی، ایجاد و مرمت راه‌های دسترسی، آب‌رسانی سیار و سایر خدمات را انجام می‌دهد.

سید عیسی کاظمی افزود: تقویت و حمایت از عشایر گام مهمی در راستای افزایش تولید داخلی در راستای منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد: بر اساس توافق بین استان‌های خوزستان، لرستان و همدان برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر پرسنل امور عشایر با همکاری منابع طبیعی استان به مدت ۲۰ روز از اواخر بهمن‌ماه با حضور در مناطق عشایری از طریق توزیع بروشور نکات لازم در خصوص کوچ به‌موقع را به عشایر یادآور می‌شوند.

رئیس اداره امور عشایری پلدختر گفت: فلسفه وجودی امور عشایری خدمات‌رسانی به عشایر است و به لحاظ قانونی و ساختاری و نه به لحاظ امکانات و پرسنل، امکان ممانعت از کوچ عشایر را ندارد اما بر اساس این توافقات اقدام‌هایی درزمینهٔ جلوگیری از ورود آن‌ها به داخل شهر صورت گرفته است.

وی افزود: اداره امور عشایری آمادگی دارد با توجه به امکانات موجود هرگونه همکاری لازم را با سایر دستگاه‌ها در راستای ساماندهی کوچ عشایر داشته باشد.

کاظمی بابیان این‌که مسیر در نظر گرفته‌شده برای عبور عشایر مسیر مربوط به خط انتقال لوله‌های نفت است، خاطرنشان کرد: عشایر استان لرستان بیشتر با کامیون جابجا می‌شوند و غالب عشایری که به‌صورت پیاده در حال کوچ هستند از عشایر استان همدان هستند.

خبر جدید  خانواده‌های افراد بهبودیافته از اعتیاد حمایت شوند

کوچ عشایری که به قیمت از دست رفتن منابع طبیعی تمام می‌شود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: متأسفانه هرساله بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی عشایر کوچ روی برون‌استانی از خوزستان به سمت همدان و کرمانشاه زودتر از موعد مقرر اقدام به کوچ می‌کنند که به دلیل شرایط خاص مراتع قشلاقی و میان‌بند پلدختر زادآوری مراتع را دچار اختلال می‌کنند.

میر شهرام میر رضایی افزود: این روند شرایط مراتع را دستخوش تغییرات منفی کرده و این مراتع سیر قهقرایی را در پیش‌گرفته و به دنبال آن فشردگی و تشدید فرسایش خاک، کاهش نفوذپذیری، افزایش رواناب و ضریب سیل‌خیزی و درنهایت نابودی این منابع عظیم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس ضرورت دارد مدیریت و متولیان امر به نحوه مطلوب نسبت به ساماندهی کوچ عشایر اهتمام ویژه ورزیده و تصمیم‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی پلدختر گفت: هرساله این اداره با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان اکیپ‌هایی برای کنترل کوچ در گلوگاه‌های ورودی شهرستان مستقر می‌کند.

وی افزود: انجام بهینه مدیریت کوچ ابتدا مستلزم همکاری ادارات کل امور عشایری خوزستان، همدان و لرستان است که از کوچ زودهنگام ممانعت شود چراکه در صورت حرکت عشایر و کوچ زودهنگام مشکلات عدیده‌ای ایجاد می‌شود و جلوگیری از ورود آن‌ها به حوزه شهرستان و استان بسیار مشکل و در پاره‌ای از موارد غیرممکن است.

میر رضایی خاطرنشان کرد: اداره منابع طبیعی به‌تنهایی قادر به انجام این مهم نیست و نیاز به همکاری همه ارگان‌ها به‌ویژه امور عشایری، نیروی انتظامی، شهرداری، محیط‌زیست، جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت و دیگر ادارات است و مقابله با این مهم و ساماندهی مناسب آن مستلزم یک بسیج عمومی و عزم جدی است که در صورت بی‌توجهی و قصور شاهد تخریب شدید و جبران‌ناپذیر در سطح مراتع شهرستان خواهیم بود.داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد