چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰
10:59:18 - دوشنبه 5 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یک پنجم خرم‌آبادی‌ها حاشیه‌نشین‌اند/ رشد بی‌قواره شهر خرم‌آباد
یک پنجم خرم‌آبادی‌ها حاشیه‌نشین‌اند/ رشد بی‌قواره شهر خرم‌آباد
با توجه به ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف چندین شهر لرستان، مناطق حاشیه‌نشین زیاد شده و ساماندهی این مناطق فقط در شعار آنگونه که شایسته است، اجرا می‌شود.  حاشیه نشینی را به معنای عام شامل تمام کسانی می‌دانند که در محدوده اقتصادی شهر ساکن هستند ولی جذب اقتصاد شهری نشده‌اند و در کشورهای در […]

با توجه به ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف چندین شهر لرستان، مناطق حاشیه‌نشین زیاد شده و ساماندهی این مناطق فقط در شعار آنگونه که شایسته است، اجرا می‌شود.

 حاشیه نشینی را به معنای عام شامل تمام کسانی می‌دانند که در محدوده اقتصادی شهر ساکن هستند ولی جذب اقتصاد شهری نشده‌اند و در کشورهای در حال توسعه، به محلات فقیرنشینی اطلاق می‌شود که اطراف شهرهای بزرگ به وجودآمده و به طور کلی مناطق حاشیه نشین، نه امکانات شهری و نه شکل و شمایل روستاها را دارا هستند.

این مناطق در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند و با توجه به مستعد بودن منطقه، هر روز این آسیب‌ها بیشتر می‌شود و با اینکه بارها وعده‌ی ساماندهی داده شده اما در عمل، اتفاق خاصی نمی‌افتد.

کم‌توجهی به مناطق حاشیه نشین سبب شده که مشکل‌های آنها بیش از پیش باشد و این در حالیست که مسئولان همواره به توجه بیشتر این مناطق تأکیدها داشته و دارند.

جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، ترجیع‌بند صحبت‌های مسئولان…

محمد اصلانی، معاون پیشین هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان سال ۹۳ در گردهمایی شهرداران استان درباره حاشیه نشینی گفته است: خسارت‌های حاصل از حاشیه نشینی و معضلات ناشی از تخلفات غیر قانونی هزینه‌های زیادی را بر گردن شهرداری‌ها خواهد انداخت، بنابراین لازم است از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری شود.

وی تأکید کرد: ساخت و سازهای غیر مجاز معضلات اجتماعی را به همراه دارند لذا شهرداری‌ها بایستی قرص و محکم جلوی تخلفات ایستاده و بر همه مسائل اشراف جامع و همه جانبه داشته باشند.

خبر جدید  بهره برداری از 1250 طرح گردشگری تا پایان دولت دوازدهم

این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که طی سال‌های اخیر باز هم شاهد افزایش مناطق حاشیه نشین در استان هستیم و هکتار این مناطق بیشتر و بیشتر می‌شود.

یک پنجم جمعیت شهر خرم‌آباد در مناطق حاشیه‌نشین سکونت دارند

اردشیر دریکوندی، رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد در این باره به ایسنا گفت: با توجه به مطالعاتی که داشته‌ایم، نزدیک به ۱۱ منطقه حاشیه‌نشین در شهر خرم‌آباد وجود دارد.

وی ادامه داد: حدود یک پنجم جمعیت شهر در این مناطق ساکن هستند و نزدیک به ۲۶۰ هکتار بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین داریم. با توجه به این جمعیت حاشیه‌نشین و آسیب‌های اجتماعی که به دنبال دارد، باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد تأکید کرد: مسائل مناطق حاشیه‌نشین اگر ساماندهی نشود، مشکلات فراوانی ایجاد می‌شود و در سطح بالایی رشد می‌کنند.

وی اذعان کرد: مدیریت شهری نمی‌تواند به‌طور مطلوب به این مناطق خدمت‌رسانی کند. تنها راه این است که از ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف شهر جلوگیری کنیم که دادستان و شهرداری در این زمینه پای کار هستند. یک راه دیگر، ایجاد کمربند سبز است که از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری می‌کند .

تصور می‌شود برخی مناطق حاشیه نشین خارج از شهر هستند

زهرا نظری، عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با بیان اینکه حاشیه نشینی آسیب‌های زیادی را به دنبال دارد، افزود:با توجه به محرومیت مناطق آسیب‌پذیر و کم توجهی به این مناطق حتی آراء مردم این مناطق می‌تواند سرنوشت دیگران را تغییر دهد.

وی به لزوم توجه به مناطق حاشیه نشین شهر خرم‌آباد تأکید کرد و گفت: محرومیت برخی از مناطق حاشیه نشین شهر به اندازه‌ای است که تصور می‌شود خارج از شهر هستند.

خبر جدید  برنامه پروازهای فرودگاه خرم آباد، از 29 بهمن تا 4 اسفند

نظری تأکید کرد: خرم‌آباد با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند به عنوان یکی از بهترین شهرهای ایران و حتی دنیا معرفی شود اما با این وجود از نظر آسیب‌های اجتماعی حال شهرمان خیلی خوب نیست و مسئله آسیب‌های به عنوان یک دغدغه مطرح است.

ساخت و سازهای خارج از طرح تفصیلی!

سعید رازانی، دادستان مرکز لرستان با تاکید بر ضرورت توجه به ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی، اظهار کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز باید از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰مورد بررسی قرار گرفته و با متخلفین برخورد قانونی شود.

وی به تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت در کنار برنامه‌های بلندمدت برای ارائه خدمات‌رسانی بهتر به همشهریان اشاره و اضافه کرد: در منطقه پشته حسین‌آباد تا دل کوه‌ها هم واحد مسکونی ساخته شده تا جایی‌که وسایل نقلیه هم راه دسترسی ندارد و باید از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر خرم‌آباد جلوگیری شود.

رازانی گفت: شهرداران شخصا بر روند ساخت و سازها نظارت کنند این در حالیست که در برخی مناطق حاشیه شهر خرم‌آباد مردم خارج از طرح تفصیلی اقدام به ساخت و ساز می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز باعث رشد بی‌قواره شهر خرم‌آباد شده، افزود: برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز باید کمربند سبز این شهر ساخته شود.

هشتم تیرماه ۹۴ در جلسه ساماندهی مناطق حاشیه‌ نشین شهر خرم‌آباد مقرر شد “طی ۲۲ بند، دستگاه‌های اجرایی استان جهت ساماندهی بافت‌های کم‌توان چهار منطقه حاشیه‌نشین شهرستان خرم‌آباد اقدام کنند .” اما پابرجایی مشکلات این مناطق، مشخص می‌کند که دستگاه‌های اجرایی فعالیت آنچنانی نداشته‌اند.

خبر جدید  جامعیت جمهوری اسلامی در برقراری مردم‌سالاری دینی

خرم‌آباد یکی از مناطق هدف مبارزه با حاشیه‌نشینی

حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در این باره بیان کرد: خرم‌آباد به عنوان یکی از مناطق هدف مبارزه با پدیده حاشیه‌نشینی در سطح کشور مشخص شده و سمن‌ها انتخاب شده‌اند که در ۱۰ منطقه این شهر برنامه‌های آسیب‌های اجتماعی را اجرا کنند. با پیگیری‌های استاندار و ملاقات با رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، خرم‌آباد نخستین شهری بود که کل اعتبارات مربوط به این حوزه تخصیص و توزیع شد.

خجسته‌پور افزود: در ۱۰ مکان این شهر سمن‌ها برنامه‌های پیشگیرانه خود را شروع خواهند کرد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در ادامه گفت: در بحث عمران مناطق حاشیه‌نشین تاکنون ۸٫۶ میلیارد تومان ابلاغ شده که قرار است در قالب ۲۹ پروژه در مناطق حاشیه‌نشین استان اجرا شود. اجرای این برنامه‌ها در قالب تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی است و علاوه بر این دستگاه‌ها باید به وظایف ذاتی خود نیز عمل کنند و امیدواریم  در بحث حاشیه‌نشینی پای کار باشند.

به گزارش ایسنا، حاشیه نشینی در لرستان و به‌ویژه خرم‌آباد، دیگر پدیده نیست و به امری عادی تبدیل شده و برای ساماندهی این مناطق عزم‌ها باید جزم باشد که البته در گفتار چنین است اما در عمل…

گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب