یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹
13:12:12 - سه‌شنبه 11 فوریه 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۱۴ استان درگیر آفت ملخ صحرایی خواهند شد/ لرستان آماده مقابله باشد
۱۴ استان درگیر آفت ملخ صحرایی خواهند شد/ لرستان آماده مقابله باشد
محمود چالاکی معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده ۱۴ استان درگیر آفت ملخ صحرایی شوند، گفت: لرستان با تهیه تجهیزات آماده مقابله باشد.

شعار سال: معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده ۱۴ استان درگیر آفت ملخ صحرایی شوند، گفت: لرستان با تهیه تجهیزات آماده مقابله باشد.

محمود چالاکی امروز یکشنبه در شورای پدافند غیرعامل لرستان با اشاره به اینکه آفت ملخ صحرایی جزو هفتمین بلاهای آسمانی ذکر شده و سابقه آن به ۴ تا ۵ هزار سال پیش برمی گردد، اظهار داشت: آخرین سابقه بروز این آفت در ایران به سال ۴۲ برمی گردد که در سطح دو میلیون هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی را داشتیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کل دنیا درگیر آفت ملخ صحرایی هستند، تصریح کرد: سال گذشته در ایران در سطح ۷۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی مبارزه با ملخ صحرایی را داشتیم و ۶ استان درگیر این مشکل شد.

خبر جدید  ۶۰ درصد مدارس بروجرد فرسوده هستند

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه از سال گذشته وارد بحران آفت ملخ شدیم و این آفت حداقل بین سه تا ۵ سال گستره فعالیت دارد، افزود: در خرداد ماه میزان گستردگی آفت ملخ صحرایی در کشور به ۱۰ استان رسید و استان‌های ایلام و خوزستان نیز آلوده شدند.

چالاکی با اشاره به اینکه الان در کشور مجدداً همان اتفاقات سال گذشته تکرار شده است و از سه جبهه دچار مشکل هستیم، اظهار داشت: از آبان ماه درگیر این مسئله هستیم و کانون‌های شیوع و پرواز این ملخ‌ها نیز کشورهای عربستان، یمن و عمان هستند که ملخ از آنجا به سمت ایران می‌آیند.

خبر جدید  یک میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور در لرستان واکسینه شدند

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم سال آینده سه استان دیگر مثل لرستان، فارس و کرمان نیز درگیر آفت ملخ شوند، تصریح کرد: سال گذشته برای مبارزه با آفت ملخ ۵۰ میلیارد تومان هزینه شد و امسال نیز ۸۴ میلیارد پیش بینی کرده‌ایم.

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه تنها راه چاره مبارزه با این آفت آماده باش کامل است، افزود: ظرفیت دستگاه‌های سم پاش را باید به کار بگیریم، در حال حاضر در کشور ۱۵۰ دستگاه سمپاش داریم که برای لرستان هم باید آماده شود، این دستگاه‌های سم پاش خارجی با همت نیروهای بومی ساخته شده‌اند و در حال حاضر به کشور پاکستان نیز صادر می‌شوند.

خبر جدید  خطر بی‌آبی در کمینِ مردم بروجرد

چالاکی با اشاره به اینکه از بهمن ماه آلودگی‌ها از جنوب کشور آغاز می‌شود و در حال حاضر در مرکز عربستان آلودگی ایجاد شده است، ادامه داد: پیش بینی ما این است که یک و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور درگیر آفت ملخ خواهند شد و تعداد استان‌های درگیر با مسئله نیز از ۱۰ استان به ۱۴ استان افزایش می‌یابد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر،تاریخ انتشار:۲۲دی۱۳۹۸،کد خبر:۴۸۲۳۶۷۱،www.mehrnews.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

بر چسب ها:


داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد