پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
8:04:00 - یکشنبه 25 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۱۱۸ توصیه‌ در رابطه با چگونگی رفتار حاکم در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر
۱۱۸ توصیه‌ در رابطه با چگونگی رفتار حاکم در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر
گروه فرهنگی ـ استادیار دانشگاه لرستان با بیان این‌که مباحث مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و تربیتی در نهج‌البلاغه ذکر شده، اظهارکرد: نامه امام علی(ع) به مالک اشتر هنگام انتخاب ایشان به زمامداری مصر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا این نامه، که یکی‌از طولانی‌ترین نامه‌های حضرت نیز به‌شمار می‌آید، بیانگر دیدگاه‌های سیاسی و […]

گروه فرهنگی ـ استادیار دانشگاه لرستان با بیان این‌که مباحث مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و تربیتی در نهج‌البلاغه ذکر شده، اظهارکرد: نامه امام علی(ع) به مالک اشتر هنگام انتخاب ایشان به زمامداری مصر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا این نامه، که یکی‌از طولانی‌ترین نامه‌های حضرت نیز به‌شمار می‌آید، بیانگر دیدگاه‌های سیاسی و مدیریتی ایشان است.

 مجتبی گراوند، استادیار تاریخ اسلام دانشگاه لرستان در گفت‌وگو ایکنا از لرستان، در رابطه با لزوم الگوگیری از سیره علوی، با بیان این‌که ایدئولوژیک سیاسی ـ مدیریتی امام علی(ع) برخواسته از اصول اسلامی است، گفت: مقام خطیر حکومت ایجاب می‌کند شخص حاکم دارای برخی خصوصیات، ویژگی‌ها و رفتارهای خاص برای اداره امور جامعه باشد.
وی افزود: به همین دلیل چگونگی رفتار حاکم در عرصه‌های مختلف فردی ـ اجتماعی امری بسیار مهم است. بسیاری از متفکران و سیاستمداران در طول تاریخ سعی در ارائه الگوی برای چگونگی رفتار حاکم در جهت اداره حکومت داشته‌اند.
استادیار تاریخ اسلام دانشگاه لرستان تصریح کرد: بدون شک می‌توان ادعا کرد با توجه به اهمیت نوع رفتار حاکم در اداره امور و دغدغه‌های امام علی(ع) در این مورد الگوی از مبانی ارزشی و نظری در این زمینه در نهج‌البلاغه نیز ارائه شده است؛ که یکی‌از مهم‌ترین جلوه‌های آن‌را می‌توان در نامه ۵۳ امام به مالک اشتر مشاهده کرد.

خبر جدید  پیگیری 117 پروژه کلیدی و مهم اقتصادی و عمرانی لرستان

طرح مباحث مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و تربیتی در نهج‌البلاغه

گراوند اضافه کرد: نهج‌البلاغه مجموعه‌اى از خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار امام على(ع) است؛ که در بردارنده مباحث مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، تربیتی و … است.
وی بیان کرد: برخی از مباحث مطرح شده در این کتاب در مورد مسائل مربوط به حکومت و اداره جامعه است. در واقع مى‌توان ادعا کرد که بخش مهمی از نامه‌هاى امام علی(ع) در نهج‌البلاغه، در برگیرنده مباحثی همچون حکومت، چگونگی مدیریت جامعه، ویژگی‌های شخصی حاکم، رابطه مردم با حاکم و رابطه حاکم با مردم است.
استادیار دانشگاه لرستان ادامه داد: در این میان نامه امام علی(ع) به مالک اشتر هنگام انتخاب ایشان به زمامداری مصر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا این نامه، که یکی‌از طولانی‌ترین نامه‌های حضرت نیز به‌شمار می‌آید، بیانگر دیدگاه‌های سیاسی و مدیریتی ایشان است.

خبر جدید  همکاری 90 پشتیبان در طرح نوین مشاغل خانگی جهاددانشگاهی لرستان

نامه امام علی(ع) به مالک اشتر؛ یادآوری چگونگی رفتار فرد در مقام یک حاکم

گراوند اظهارکرد: امام(ع) در این نامه مالک را مورد خطاب قرار داده و چگونگی رفتار فرد در مقام یک حاکم را به او یادآور شده است؛ و از این طریق راه و روش حکومت‌داری را به ایشان آموخته و الگوی برای اداره حکومت در اختیار بشریت قرار داده است.
وی تصریح کرد: هرچند که نمی‏توان ادعا کرد که در این الگو تمامی مباحث مربوط به مدیریت و چگونگی رفتار حاکم برای اداره امور جامعه مطرح شده، اما می‌توان گفت از آنجایی‎که ایدئولوژیک سیاسی ـ مدیریتی امام علی(ع) برخواسته از اصول اسلامی است؛ این الگو حاوی نکات مهم و ارزنده بسیاری در این باب است.
این استادیار دانشگاه با بیان این‌که نامه امام(ع) به مالک اشتر حاوی ۱۱۸ توصیه‌ مهم در مورد چگونگی رفتار حاکم در ابعاد مختلف فردی ـ اجتماعی است، اظهارکرد: امام در توصیه‌های خود به مالک اشتر در امر حکومت‌داری بیشتر بر دو بُعد اخلاق و رفتار حاکم و نحوه انتخاب و برخورد با کارگزاران حکومتی تأکید داشتند.

خبر جدید  آغاز تدوین سریال «نزدیکی‌های بهشت» در شبکه افلاک

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد