سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹
12:47:06 - یکشنبه 4 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۶۲ درصد حجم مخازن سدهای لرستان هنوز خالی است
۶۲ درصد حجم مخازن سدهای لرستان هنوز خالی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه ۶۲ درصد حجم مخازن سدهای استان هنوز خالی است، گفت: ۶ پروژه سد و شبکه آبیاری استان از فریز وزارت نیرو خارج شدند. به گزارش ایسنا، دکتر رضا میرزایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته شش پروژه مهم سد و شبکه آبیاری و زهکشی […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه ۶۲ درصد حجم مخازن سدهای استان هنوز خالی است، گفت: ۶ پروژه سد و شبکه آبیاری استان از فریز وزارت نیرو خارج شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا میرزایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته شش پروژه مهم سد و شبکه آبیاری و زهکشی داشتیم که این پروژه‌ها در سال‌های ۹۵ و ۹۶ از اولویت وزارت نیرو خارج شده بود و فقط ردیف اعتبار یک میلیون ریالی داشتند، افزود: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته منابع آبی غنی در حوضه استان با تعداد پروژه‌ها همخوانی ندارد پیگیر اجرایی شدن این پروژ‎ه‌ها شدیم و طی یک سال گذشته تاکنون از همه ظرفیت‌ها از جمله استاندار و مجمع نمایندگان استان استفاده کردیم و توانستیم این پروژه‌ها را از فریز خارج کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان ادامه داد: پروژه‌های ساختمان سد مخملکوه یا همان سد و تونل «کاکارضا»، شبکه آبیاری و زهکشی «کاکارضا»، ساختمان سد و شبکه آبیاری زهکشی «زیبا محمد»، ساختمان سد «شهید بروجردی»، ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی «تاج امیر» نورآباد از فریز خارج شدند و برای آن‌ها در سال ۹۷ ردیف اعتباری پیش‌بینی شده است.

میرزایی با تأکید بر اینکه پروژه‌هایی که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ دارای موافقت‌نامه یک میلیون ریالی بوده است، امروز در بودجه دارای ردیف اعتباری هستند، افزود: عملیات اجرایی این پروژه‌ها پس از طی مراحل قانونی و انتخاب پیمانکار شروع می‌شود.

وی با بیان اینکه تخصیص اعتبار به این پروژه‌ها موفقیتی بزرگ و کم‌نظیر برای استان است، تصریح کرد: برای سد «مخملکوه» شش میلیارد تومان، برای شبکه آبیاری و زهکشی «کاکارضا» شش میلیارد، برای ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی «زیبامحمد» هفت میلیارد، برای سد «شهید بروجردی» پنج میلیارد و برای «تاج امیر» پنج میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.
 

کاهش ۳۱ درصدی بارش‎ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته در لرستان
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه براساس آمار شبکه باران‌سنج شرکت آب منطقه‌ای لرستان میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) تاکنون معادل ۲۵۰ میلی‌متر بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۱ درصد کاهش داشته است، بیان کرد: این میزان بارش نسبت به آمار میانگین بلندمدت (۶۰ ساله) ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خبر جدید  ۷۰۰ پرونده تخلف صنفی در تعزیرات ایلام تشکیل شد

میرزایی با تأکید بر اینکه در این مدت شهرستان دلفان با ۳۵۲ میلی‌متر بیشترین بارندگی و الیگودرز با ۱۱۹ میلی‌تر کمترین بارندگی در استان را داشته است، اضافه کرد: کاهش بارندگی‌ها اثرات منفی روی آب سطحی و زیرزمینی ما داشته است.

وی گفت: وضعیت منابع آب زیرزمینی در ۱۰ سال گذشته تاکنون به‌طور میانگین به ازای هر سال ۴۰ میلی‌متر مکعب کسری مخازن آب زیرزمینی بوده است و در ۱۰ سال اخیر ۴۰۰ میلیون میلی‌متر مکعب سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش مخزن سفره‌ها را شاهد بودیم.
 

کمبود آب شرب ۴۰ میلیون متر مکعبی در حوضه شرب شهری روستایی و امور عشایری
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه حجم آب پشت سدها تا امروز صبح (۱۲ اسفند) معادل ۷۹٫۷ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که ۱۳۰ میلیون مترمکعب بوده است ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد، ادامه داد: با توجه به حجم مخازن سدهای ما که تاکنون آبگیری کردند معادل ۲۰۸ میلیون مترمکعب است.

میرزایی با تأکید بر اینکه ۶۲ درصد از حجم مخازن سدهای ما هنوز خالی است که با این وضعیت پیش‌بینی می‌کنیم در فصول خشک در حوضه شرب شهری روستایی و امور عشایری ۴۰ میلیون مترمکعب کمبود آب شرب داشته باشیم، بیان کرد: در رودخانه‌ها، چشمه، چاه و قنوات به همین نسبت کاهش داشتیم که امید می‌رود با روند بارش‌هایی که در بهمن و اسفندماه داشتیم مقداری این وضعیت بهبود پیدا کند.

وی مطرح کرد: از هم استانی‌ها درخواست داریم با توجه به کاهش بارندگی‌ها و به تبع آن کاهش منابع آبی نهایت همکاری را با آب منطقه‌ای، آبفار و آبفا استان داشته باشند تا با صرفه‌جویی بتوانیم در فصل کم‌آبی از این وضعیت عبور کنیم.
 

۲۰ پروژه اولویت‌دار استان مربوط به حوزه آب است
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان به آخرین وضعیت ایستگاه‎های پمپاژ استان اشاره کرد و با بیان اینکه دکتر خادمی استاندار لرستان از بین ۲۱۰۰ پروژه دستگاه‌های اجرایی سطح استان، پس از جلسات متعدد با دستگاه‌ها و بازدیدهای میدانی و مدیریتی، ۱۱۷ پروژه را به‌عنوان اولویت‌دار انتخاب و تحت عنوان برنامه عملیاتی پیشرو توسعه معرفی کردند، خاطرنشان کرد: از این ۱۱۷ پروژه اولویت‌دار ۲۰ پروژه مربوط به حوزه آب است که باید تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسند، چراکه نقش کلیدی در توسعه استان دارند.

خبر جدید  طبیعت لرستان نشانه ای از آیات خداوند

میرزایی با اشاره به اینکه هفت پروژه از ۲۰ پروژه مذکور مربوط به ایستگاه‌های پمپاژ به کارفرمایی شرکت آب منطقه‌ای استان بوده که عملیات اجرایی آن‌ها از سال ۸۰ به بعد آغاز شده است، بیان کرد: با توجه به پیشرفت فیزیکی نسبتاً خوب ایستگاه‌های پمپاژ آن‌ها را در اولویت قرار دادیم که با تأمین منابع مالی برنامه داریم این پروژه‌ها تا پایان سال ۹۷ به‌طور کامل به بهره‌برداری برسانیم.
 

مشروب شدن ۹۰۰۰ هکتار از اراضی دیم استان با افتتاح ایستگاه‎های پمپاژ آب
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با تأکید بر اینکه چنانچه این ایستگاه‌های پمپاژ به بهره‌برداری برسند، ۹۰۰۰ هکتار از اراضی دیم استان تبدیل به آبی می‌شود و درمجموع ۴۵۰۰ شغل جدید در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: این ایستگاه‌ها بین ۳۰ درصد تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی در رابطه با بحث‌های آبی استان اظهار کرد: این موضوع دارای ریشه تاریخی است و در قبل از انقلاب حتی یک پروژه آب‌رسانی یا توسعه منابع آب کوچک نداشتیم و عملکرد ما در سدسازی صفر بوده است.

میرزایی خاطرنشان کرد: به علت هم‌جواری لرستان با استان‌های درگیر جنگ، کارهای عمرانی ازجمله توسعه منابع آب تعطیل بود که پس از خاتمه جنگ و شروع کار دولت سازندگی، چون زیر نظر آب غرب بودیم، هیچ پروژه مطالعاتی تکمیل شده‌ای نداشتیم که اعتباری بگیریم و سدی را شروع کنیم.

وی با تأکید بر اینکه پروژه‌های آبی استان از سال ۸۰ شروع شد، بیان کرد: این فرصت‌سوزی صورت گرفته بود و پس از دهه ۸۰، شرکت آب منطقه‌ای لرستان یک سری طرح‌های مطالعاتی شروع کردند و در این راستا از همه مدیران عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تشکر می‌کنم.
 

گرفتن تخصیص آب از وزارت نیرو مشکل است
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: با توجه به بحران آب، گرفتن تخصیص آب از وزارت نیرو کار مشکلی است و خروجی روان آب‌های استان براساس آمارهای بلندمدت ۶۴ و ۶۵ ساله، ۱۲٫۵ میلیارد مترمکعب است و آنچه مهم بوده این است که اولاً این رقم آب به روز و بهنگام نیست، برخی سال‌ها ممکن است سه میلیارد مترمکعب باشد و نمی‌توان روی میانگین بلندمدت برنامه‌ریزی کرد چون تغییر اقلیم صورت گرفته و باید روی آب بهنگام برنامه‌ریزی کرد.
 
میرزایی اظهار کرد: این ۱۲٫۵ میلیارد مترمکعب روان آب مربوط لرستان نیست، ۶۴ درصد مربوط به روان آب‌های تولیدی استان بوده و آب تولیدی لرستان بر اساس آمار میانگین بلندمدت در حوضه دز و کرخه معادل هفت میلیارد و ۹۷۴ میلیون مترمکعب است، مابقی ۱۲٫۵ مربوط به استان‌های مجاور است که به لرستان می‌ریزد.
 

خبر جدید  بازدید آیت‌الله میرعمادی از روند خدمات‌رسانی ستادهای نوروزی

فعال شدن گنجینه آب در شرکت آب منطقه‌ای لرستان
 

وی در مورد ایجاد موزه آب در استان گفت: ساختمانی در بام خرم‌آباد تحت عنوان موزه آب ساخته شده بودد، سالنی درست کردند که هیچی نداشت، قبل از مدیریت بنده با سازوکار ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذارشد قصد دارم با توجه به ظرفیت و پتانسیل خوبی که در رابطه با آب بناهای کهن، سازه‌های تاریخی و باستانی که در استان وجود دارد از جمله پل‌های باستانی، آب‌انبار، استخرهای توزیع و تقسیم، آسیاب‌های آبی، کانال‌های آب‌رسانی، بندهای انحرافی و سیستم‌های تأمین آب و قلعه‌های باستانی و تاریخی، گنجینه آب را در شرکت آب منطقه‌ای فعال کنیم و بتوانیم اعتبار بگیریم و ساختمان موزه را در راستای توسعه گردشگری احداث کنیم.
 

آب کارخانه لاستیک‎سازی و شهرک صنعتی شماره ۳ خرم‌آباد تأمین خواهد شد
 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان درباره تأمین آب کارخانه لاستیک در شهرک صنعتی شماره سه خرم‌آباد بیان کرد: مطالعات فاز یک و دو این کارخانه تمام شده است و اسناد مناقصه جهت انتقال آب از تصفیه‌خانه خرم‌آباد به کارخانه لاستیک‌سازی تهیه کردیم که تا پایان اسفندماه سال جاری پس از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن در ابتدای سال ۹۷ شروع خواهد شد.

میرزایی عنوان کرد: بر اساس طرح اولیه، آب موردنیاز این کارخانه ۵۰ لیتر در ثانیه است که برای خط انتقال و ایستگاه پمپاژ ۸۰ لیتر در ثانیه پیش‌بینی کردیم تا علاوه بر لاستیک‌سازی آب موردنیاز شرکت صنعتی شماره سه تأمین شود.

وی اعلام کرد: بر اساس مطالعات انجام شده برای تأمین آب کارخانه لاستیک‌سازی و شهرک صنعتی شماره سه خرم‌آباد به ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

انتهای پیامداغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد